W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zaangażowanie organizacji wolontariackich w pomoc uchodźcom

24.03.2022

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podsumowała dziś w Przemyślu dotychczasową współpracę administracji rządowej z organizacjami pozarządowymi.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podczas konferencji prasowej podsumowującej dotychczasową współpracę administracji rządowej z organizacjami pozarządowymi

Mija miesiąc od wybuchu wojny na Ukrainie. W działania pomocowe związane z ruchem migracyjnym są zaangażowani przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej oraz wolontariusze. O swoich doświadczeniach mówili podczas spotkania z mediami dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej ks. Artur Janiec, dyrektor Podkarpackiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża Maciej Maruszak oraz przewodniczący przemyskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce Igor Horków.

Wojewoda podziękowała organizacjom za zaangażowanie w pomoc humanitarną

– Jako województwo przygraniczne stanęliśmy przed ogromnym wyzwaniem. Aby wypełnić zadania regionu recepcyjnego, które postawił przed nami rząd RP, musieliśmy stworzyć pewien system, który gwarantował właściwy poziom opieki nad uchodźcami z Ukrainy. Wymaga to ogromnego zaangażowania służb, aparatu państwowego – administracji rządowej,  współpracy z administracją samorządową, ale także nieocenionego wsparcia ze strony organizacji wolontariackich. Dzisiaj chciałabym w sposób szczególny podziękować wszystkim wolontariuszom. Mam tu na myśli także oddolne inicjatywy mieszkańców Polski i mojego regionu, którzy z wielką pasją, z oddaniem, z sercem na dłoni przyjmowali uchodźców, którzy uciekali przed wojną do naszej Ojczyzny, ale też chcę wyrazić szczególne słowa uznania trzem kluczowym organizacjom pozarządowym, które od pierwszych godzin tego exodusu były, wraz z służbami państwowym, na posterunku – na granicy państwa, w punktach recepcyjnych – mówiła wojewoda Ewa Leniart podczas dzisiejszej konferencji.

Słowa uznania i podziękowania wojewoda skierowała do  Caritas Polska z księdzem dyrektorem Marcinem Irzyckim na czele, ale przede wszystkich do organizacji, które są właściwe dla terenów diecezji znajdujących się na obszarze województwa podkarpackiego.

Wojewoda dodała, że Caritas Polska i Caritas Archidiecezji Przemyskiej, Rzeszowskiej i Zamojsko-Lubaczowskiej skutecznie realizują – we współpracy z służbami wojewody – działania związane z pomocą humanitarną dla Ukrainy.

Wojewoda mówiła także o ogromnym zaangażowaniu Polskiego Czerwonego Krzyża, nieustannej gotowości do niesienia pomocy i wielu formach wsparcia udzielanych w zakresie transportów humanitarnych, zabezpieczenia medycznego i działalności punktów recepcyjnych.   

– Trzecia organizacja, która w tym kryzysie uczestniczy aktywnie ze służbami państwowymi, to przemyski oddział Związku Ukraińców w Polsce. Ich praca wolontariacka polegała na  obecności tłumaczy w punktach recepcyjnych, co stanowiło ogromną pomoc – powiedziała wojewoda.

– Mamy w bazie ponad 400 tłumaczy znających język ukraiński, angażujemy na dobę ok. 100 tłumaczy, którzy dyżurują po 4 godziny. Jesteśmy dostępni w punktach recepcyjnych w Przemyślu i w Medyce oraz na peronach dworca kolejowego w Przemyślu. Staramy się otoczyć opieką tłumaczeniową i uprościć kontakt między uchodźcami, a administracją rządową i samorządową. Oczywiście nie jesteśmy jedynymi wolontariuszami i dziękujemy wszystkim, którzy angażują się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. To bardzo ważne, że w tym okresie ściśle współdziałaliśmy z innymi organizacjami, z Urzędem Wojewódzkim, ze służbami mundurowymi. Cały czas jesteśmy gotowi do współpracy – poinformował przewodniczący przemyskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce Igor Horków.

#WolontariatPodkarpackie – formularz zgłoszeniowy wolontariusza

– Mając na uwadze potrzebę uporządkowania pomocy ze strony wolontariuszy stworzyliśmy aplikację https://wolontariat.rzeszow.uw.gov.pl/. Zachęcam, aby wszyscy, którzy chcą udzielać pomocy uchodźcom dokonywali rejestracji właśnie poprzez tą aplikację. Stwarza to możliwość takiego kierowania wolontariuszy, aby ich potencjał był właściwie zagospodarowany. Da to także pewną możliwość dostosowania sił wolontariackich do zmieniającego się napływu uchodźców. Proces rejestracji wolontariuszy trwa, dlatego proszę, by inne organizacje, które zdecydują się być z nami w tym kryzysie, w dalszym ciągu zechciały z tej formuły współpracy skorzystać – zaznaczyła Ewa Leniart.

Wojewoda wspomniała także o wojewódzkim systemie koordynacji pomocy humanitarnej, który działa w oparciu o magazyny gminne, powiatowe i wojewódzkie.

– To wszystko sprawia, że ten mechanizm opieki nad uchodźcami, ale też pomocy Ukrainie zarówno w wymiarze regionalnym, jak też krajowym jest uporządkowany, sprawny i konsekwentnie realizowany od 24 lutego po dziś dzień i zapewniam, że będzie realizowany tak długo, jak długo taka potrzeba dla naszych sąsiadów Ukraińców będzie musiała być realizowana – dodała Ewa Leniart.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej działalność Caritas Archidiecezji Przemyskiej podsumował ks. Artur Janiec. Od początku wojny na Ukrainie organizacja podejmuje szereg inicjatyw pomocowych. O szczegółach można przeczytać tutaj.

Jak podkreślił dyrektor Podkarpackiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża Maciej Maruszak, PCK – zgodnie ze swoją misją – zaangażowany był od samego początku w pomoc osobom, które przekraczały granicę i szukały schronienia na terenie Rzeczypospolitej.

–  Na miejscu cały czas pracują wolontariusze – nie tylko z podkarpackiego oddziału PCK, ale także wolontariusze PCK z całego świata. Chciałbym podziękować tym osobom, które zechciały się zaangażować w pomoc narodowi ukraińskiemu, za wsparcie osobowe oraz wielkie serce – powiedział Maciej Maruszak. – Apeluję o to, aby wolontariusze, którzy chcą tu przybywać, skorzystali z wcześniejszej rejestracji. Bardzo ułatwi nam to organizację i koordynację działań pomocowych – dodał.

{"register":{"columns":[]}}