W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dni polskiego kina na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Uzbekistanie

01.10.2021

1.10.br. to trzeci i ostatni dzień prezentacji kolejnych z 6 polskich filmów pokazywanych na 13 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Uzbekistanie, pod patronatem Ambasady RP w Taszkencie. 28 września br. w wypełnionej prawie do pełna widownią Sali kina Zarafszan w Taszkencie odbyło się uroczyste otwarcie przeglądu polskiego kina oraz premiera filmu z wątkami biograficznymi Janusza Kondratiuka pt. „Jak pies z kotem”

Polska reprezentacja na 13 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Uzbekistanie

Na scenie obok prowadzących gospodarzy festiwalu swoją obecnością zaszczycili: Bożena Stachura, grająca jedną z głównych żeńskich ról we wspomnianym filmie: Beatę- żonę Janusza,  Marta Karwowska reżyserka filmu Tarapaty 2, Piotr Adamski reżyser filmu  „Eastern” , Roksana Pietruczanis, reprezentująca organizatorów 4 festiwalu Polskich Filmów w Uzbekistanie „Wisła” oraz przedstawiciele Filmoteki Narodowej-Instytutu Audiowizualnego FINA Pani Svetlana Furman-Casper oraz pan Clayton Reklewski Louis –Jean.
W imieniu Ambasady RP słowo wstępne wygłosiła Pani Agnieszka Marczak, (odpowiedzialna za promocję polskiej kultury). Wspomniana Bożena Stachura, przybliżyła genezę filmu oraz sylwetki bohaterów i wspaniałych polskich aktorów w nim grających (Aleksandra Konieczna, Robert Więckiewicz, Olgierd Łukasiewicz)
- to film po części biograficzny, Janusz Kondratiuk pożegnał się tym filmem ze swoim bratem Andrzejem Kondratiukiem, również uznanym polskim reżyserem. Opowiada o niełatwych relacjach dwóch silnych osobowości jaką bez wątpienia byli obaj bracia ale daje nadzieję..  wspomniała ze sceny pani Stachura.
Nadmieniła również o niezwykłych losach reżysera, który zapewne bardzo by się cieszył z pokazu swojego filmu właśnie w Azji Centralnej. To dlatego że zagmatwane losy zesłanych do Kazachstanu jego rodziców sprawiły, że w 1943 roku urodził się na terenach ówczesnego ZSRR na przedmieściach dzisiejszej Ałmaty w miejscowości Ak-Bułak.
Po recenzji i opinii widzów wiemy że film został przyjęty bardzo ciepło: „To film który powinien zobaczyć każdy...”, wspominała przedstawicielka Uzbekino, decydująca o wyborze filmów na festiwal; „to trudny film, ale przepiękny, o miłości i miłosierdziu..” podsumowała goszcząca na widowni uznana uzbecka projektantka mody Markhamat Umarova.
Polska jest jednym z 13 krajów świata prezentujących swoje kino na tegorocznym Festiwalu filmowym w Uzbekistanie. 
 

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}