W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody 100 lecia Jerzego Kawalerowicza – wieczór wspomnień o „Faraonie” , filmie który powstawał w Uzbekistanie

24.09.2022

wieczór z okazjii 100 lecia Jerzego Kawalerowicza w Focus School

Przypadające w tym roku setne urodziny jednego z najznamienitszych polskich reżyserów- Jerzego Kawalerowicza (ur. 19. 01. 1922 - 27.12.2007 r.) stały się okazją do zorganizowania w ramach "Miesiąca Polskiej Kultury w Focus School " niecodziennego sentymentalnego spotkania on-line z Panem Jerzym Zelnikiem, odtwórcą głównej roli w filmie „Faraon” z 1965 r. oraz Panią Svetłaną Furman, kierowniczką Działu Współpracy Międzynarodowej w Filmotece Narodowej Instytucie Audiowizualnym.

To był naprawdę sentymentalny wieczór.

Zaczął się od dokumentalnego filmu: „Buchara- Faraon Podróż Sentymentalna” z 2005 r w reżyserii Ryszarda Ronczewskiego, odtwórcy roli Eunane w filmie „Faraon”, powstałego z okazji 40 rocznicy powstania filmu. Film jest osobistym wspomnieniem z czasów kręcenia scen w Uzbekistanie: reżysera, aktorów, odpowiedzialnych za spektakularną scenografię i misternie przygotowywane kostiumy twórców.

Podczas spotkania Pan Jerzy Zelnik podzielił się z gośćmi swoimi odczuciami z ponad 5 miesięcznego pobytu w Bucharze, towarzyszących przeżyciach w drodze na plan i samych scenach na upalnej pustyni Kyzyl Kum, które w ostateczności złożyły się na wybitne, historyczne dzieło filmowe, pokazywane ówcześnie na najważniejszych festiwalach filmowych na świecie, a w 1967 r. nominowane do Oskara.

Rozmowa z gośćmi z Polski była wielce inspirująca i poznawcza. Pan Jerzy Zelnik jako doświadczony pedagog i reżyser teatralny udzielał swoich spostrzeżeń i rad na szczegółowe tematy związane z tworzeniem roli.

Film Faraon zaliczany jest dziś do klasyki światowego kina. W 2012 r. poddany został cyfrowej rekonstrukcji https://pisf.pl/aktualn.../faraon-po-cyfrowej-rekonstrukcji/#

Znajduje się obecnie w prestiżowej kolekcji: Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema, powstałej w 2014 r.

W spotkaniu wzięła udział Pani Agnieszka Marczak z Ambasady RP, odpowiedzialna za promocje polskiej kultury w Uzbekistanie.

authors of photos: Mariya Musakova, Agnieszka Marczak

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}