W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie z polskimi naukowcami z Politechniki Lubelskiej

17.08.2021

17 sierpnia br. w ambasadzie RP w Taszkencie miało miejsce spotkanie chargé d’affaires a.i. RP w Uzbekistanie, p. Grzegorza Marczaka z 6 osobową delegacją pracowników Instytutu Informatyki Politechniki Lubelskiej, na czele z profesorami uczelni, dr. inż. Markiem Miłoszem i dr. hab. inż. Jerzym Montusiewiczem oraz przedstawicielami partnerskich instytucji w Uzbekistanie: prof. Dilbarą Mukhamedovą z Państwowego Uniwersytetu Uzbekistanu w Taszkencie oraz p. Rahimem Kayumovem, dyrektorem Naukowo-Doświadczalnego Muzeum-Laboratorium przy Państwowym Uniwersytecie Samarkandzkim.

spotkanie z ptacownikami Instytutu Informatyki Politechniki Lubelskiej

Podczas spotkania zostały zaprezentowane dwie najnowsze angielskojęzyczne   monografie, polsko–uzbeckiego autorstwa: Tangible Cultural Heritage of the Silk Road from the Area of Modern Uzbekistan oraz Intangible Cultural Heritage of the Silk Road from.
Pracownicy Politechniki Lubelskiej przebywają w Uzbekistanie w ramach piątej już wyprawy naukowej, której celem jest realizacja projektu „3D Digital Silk Road”. Polega ona na digitalizacji dziedzictwa kulturowego Jedwabnego Szlaku: unikalnych archeologicznych obiektów i eksponatów muzealnych przy wykorzystaniu skanerów laserowych 3D. W planie wyprawy przewidziane jest skanowanie 3D zabytków i obiektów muzealnych Taszkentu, Chirchika, Samarkandy, a także seminaria naukowe dla pracowników i studentów partnerskich instytucji. 
Realizacja powyższego projektu odbywa się we współpracy z czterema lokalnymi uniwersytetami-partnerami projektu i możliwa jest dzięki przyznaniu grantu Narodowej Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) (www.nawa.gov.pl)
Dzięki intensywnej dwustronnej współpracy, która trwa już od 2015 r., polskim naukowcom udało się zrealizować w technologii 3D kilkadziesiąt modeli eksponatów i obiektów muzealnych, uznawanych za perły jedwabnego architektonicznego szlaku. Można je obejrzeć na stronie poświęconej wspomnianemu projektowi: https://silkroad3d.com/?page_id=251&lang=pl 

Warto przypomnieć, że znaczącym osiągnięciem polskiego zespołu było zastosowanie technologii skanowania 3D przy renowacji słynnej, olbrzymiej  medresy Sher Dor w Samarkandzkim kompleksie Registon w 2017 r. To przykład udanego przedsięwzięcia, które wypełnia niszę w tej dziedzinie, zrealizowanego przez ekspertów z polskiej uczelni. Ich profesjonalne usługi wykorzystania technologii 3D w skanowaniu wielkopłaszczyznowych powierzchni zabytkowych, uwzgledniające dokładne proporcje i gamę kolorystyczną oryginalnej budowli, znacznie ułatwiły pracę miejscowym konserwatorom.
Miło nam zapowiedzieć już dziś, że dr inż. Marek Miłosz znalazł się w gronie prelegentów podczas zaplanowanego na wrzesień br. międzynarodowego forum: Central Asia at the Crossroads of World Civilization, organizowanego w Uzbekistanie pod auspicjami UNESCO. Do zobaczenia.    

zdjęcia: Agnieszka Marczak

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}