W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Studia wyższe

Opłata konsularna za złożenie aplikacji wizowej wynosi 135 euro i nie podlega zwrotowi niezależnie od decyzji konsula. Opłatę należy wnieść w gotówce w walucie euro w dniu składania aplikacji wizowej w kasie placówki.

Dokumenty niezbędne do otrzymania wizy dla osób wyjeżdżających w celu odbycia studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich albo kształcenia się w szkole doktorskiej:

1. wniosek wizowy zarejestrowany w systemie e-konsulat. Po wypełnieniu i zarejestrowaniu wniosek należy wydrukować i złożyć razem z innymi dokumentami podczas aplikowania o wizę. Adres strony internetowej, gdzie należy dokonać rejestracji ankiety wizowej:

https://e-konsulat.gov.pl/ 

2. dwie aktualne kolorowe fotografie (jedna z nich przyklejona na wniosek wizowy) o wymiarze 3,5cmx4,5cm

3. paszport oraz kserokopia pierwszej strony paszportu, a także kserokopia poprzednich wiz

4. ubezpieczenie medyczne ważne przez cały okres wnioskowanej wizy na terytorium Polski, pokrywające wydatki na kwotę nie mniejszą niż 30 000 euro oraz kserokopia ubezpieczenia.

5. zaświadczenie z uczelni o przyjęciu na studia lub kontynuowaniu studiów zgodne z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 23 września 2019 r. w sprawie wzoru zaświadczenia jednostki prowadzącej studia lub kształcenie w szkole doktorskiej o przyjęciu cudzoziemca na studia stacjonarne lub kształcenie w szkole doktorskiej lub o kontynuacji przez niego studiów stacjonarnych lub kształcenia w szkole doktorskiej. (wyłącznie w języku polskim).

Zaświadczenie powinno koniecznie zawierać następujące elementy: nazwa uczelni i wydziału, adres uczelni, kierunek studiów, rok i semestr nauki, imię i nazwisko osoby podpisującej zaświadczenie, numer telefonu wydziału prowadzącego kształcenie (ew. osoby odpowiedzialnej), pod którym będzie możliwość potwierdzenia statusu studenta.

Studenci, którzy składają wniosek o wizę w celu kontynuacji nauki powinni przedstawić aktualne zaświadczenie z uczelni o przyjęciu na kolejny semestr nauki.

6. dokument bankowy potwierdzający wniesienie opłaty za naukę na studiach na kierunkach płatnych na kwotę pokrywającą czesne za studia na okres zgodny z terminem wnioskowanej wizy oraz jego kserokopia (opłata rekrutacyjna nie jest opłatą za naukę)

7. dla studentów rozpoczynających naukę na studiach licencjackich lub magisterskich - kserokopia świadectwa ukończenia szkoły średniej albo dyplomu ukończenia studiów I stopnia

8. wyciąg z konta bankowego, za ostatnie 3 miesiące, (w przypadku, jeżeli koszty pobytu oraz nauki opłaca jeden z rodziców albo osoba trzecia, - zaświadczenie z miejsca pracy tej osoby (w przypadku prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, należy przedstawić potwierdzenia rejestracji takiej działalności lub inne dokumenty, które potwierdzą prowadzenie działalności gospodarczej), wyciąg z konta za ostatnie 3 miesiące, poświadczone przez notariusza oświadczenie tej osoby o pokryciu kosztów)

9. potwierdzenie rezerwacji biletu.

Nowe zasady wydawania wiz na studia od 4 września 2024 r.  – Ambasada RP w Taszkencie 
Wydział Konsularny Ambasady RP w Taszkencie od dnia 4 września 2024 r. wprowadza nowe zasady uzyskania wizy D w celu podjęcia studiów. 

Cudzoziemiec aplikujący o wizę w celu podjęcia studiów I stopnia musi złożyć następujące dokumenty dotyczące edukacji:  
1) świadectwo ukończenia szkoły średniej lub inny dokument wydany za granicą przez szkoły lub instytucje edukacyjne uznawane przez państwo, na którego terytorium lub w którego systemie edukacji działają; 
2) decyzję administracyjną, o ile jest ona wymagana na mocy obowiązujących przepisów, uznającą świadectwo za dokument potwierdzający w Rzeczypospolitej Polskiej wykształcenie średnie branżowe lub średnie, lub uprawnienie do kontynuacji nauki, w tym uprawnienie do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe, z uwzględnieniem zakresu uprawnień w państwie wydania świadectwa lub innego dokumentu, o której mowa w art. 93 ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. 2023 r. poz. 2005), wydaną przez kuratora oświaty właściwego ze względu na siedzibę instytucji, w której wnioskodawca zamierza złożyć świadectwo lub inny dokument wydany za granicą;
Świadectwo ukończenia szkoły średniej MUSI zawierać decyzję właściwego POLSKIEGO kuratora oświaty o uznaniu świadectwa ukończenia szkoły średniej za granicą jako dokumentu potwierdzającego prawo do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe w Rzeczypospolitej Polskiej. Szczegóły na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej. W przypadku pytań i wątpliwości zalecamy kontakt z właściwą polską uczelnią.
Wszystkie uzbeckie i tadżyckie dokumenty edukacyjne muszą posiadać apostille uzyskane zgodnie z procedurą opisaną na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. 
Na studia I stopnia lub jednolite studia magisterskie świadectwa i inne dokumenty lub dyplomy muszą być uznane (w przypadkach, w których jest to wymagane) w drodze decyzji kuratora oświaty za równorzędne polskiemu świadectwu maturalnemu zgodnie z art. 93 ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2024 r. poz. 750, z późn. zm.)
3) zaświadczenie z uczelni o przyjęciu na studia lub kontynuacji studiów;
4) certyfikat znajomości języka wykładowego wydany na poziomie wymaganym przez uczelnię;
5) dowód uiszczenia opłaty za studia, jeżeli student podejmuje lub kontynuuje studia odpłatnie;

Dokumenty w przypadku podjęcia studiów II i III stopnia
W przypadku podejmowania przez cudzoziemca studiów II stopnia stosownie do art. 69 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2023 r. poz. 742, z późn. zm.) wystarczające jest przedłożenie dyplomu ukończenia studiów. Dokumentem wymaganym do przyjęcia na studia II stopnia jest ukończenie studiów na poziomie co najmniej studiów pierwszego stopnia (dyplom licencjata lub równorzędny), nie ma wymogu okazania świadectwa szkoły średniej. Dla podjęcia studiów III stopnia, nie trzeba przedstawienia decyzji administracyjnej Kuratora Oświaty.

W przypadku wyjazdu osoby niepełnoletniej należy dodatkowo dostarczyć:

  • - oryginał i kopię aktu urodzenia (w przypadku zmiany nazwiska jednego z rodziców po urodzeniu dziecka – oryginał i kopię dokumentów potwierdzających);
  • - oryginał i kopię potwierdzonej notarialnie zgody rodziców na wydanie wizy oraz na wyjazd dziecka na określony czas;

    Zgoda jest wymagana od obojga rodziców (w przypadku braku jednego lub obu rodziców należy przedstawić dokumenty potwierdzające). Zgoda na wyjazd powinna zawierać następujące dane:

    1. terytorium pobytu podczas podróży – strefa Schengen, niezależnie od typu wizy;

    2. okres ważności zgody – zgoda powinna być ważna w ciągu całego okresu ważności wnioskowanej wizy;  

    - kserokopię dokumentów rodziców (paszport lub karta ID).

    Wniosek o wydanie wizy podpisuje i składa jeden z rodziców.

  • Studenci rozpoczynający naukę w RP pierwszą wizę będą otrzymywać na okres odpowiadający pierwszemu semestrowi nauki (pod warunkiem okazania kompletu wymaganych dokumentów). Studentom kontynuującym studia, którzy przedłożą komplet wymaganych dokumentów będą wydawane roczne wizy krajowe (typ D) wielokrotnego przekraczania granicy.
  • Studenci podejmujący naukę na terytorium RP mają prawo ubiegać się po przyjeździe o zezwolenie na pobyt czasowy. Szczegółowa informacja o procedurze otrzymania karty czasowego pobytu dostępna jest tutaj.
  • Konsul jest uprawniony do oceny, czy znajomość języka, w którym mają odbywać się studia posiadana przez cudzoziemca pozwoli mu na podjęcie kształcenia na przykład poprzez przedstawienie dowodu  potwierdzającego wystarczającą znajomość języka, w którym mają odbywać się studia.

 Wnioski wizowe nie zarejestrowane w systemie e-konsulat lub zawierające błędy w rubrykach (imię, nazwisko, data urodzenia ) nie będą przyjmowane. 

***

Osoba wnioskująca o wizę może zostać zaproszona przez konsula na rozmowę.

***

Złożenie wyżej wymienionych dokumentów nie gwarantuje wydania wizy. Konsul może wezwać osobę wnioskującą do złożenia dodatkowych dokumentów, które nie zostały wyszczególnione na powyższej liście.

***

Termin rozpatrzenia wniosku wizowego wynosi 2 tygodnie. W przypadku konieczności przeprowadzenia dodatkowej procedury sprawdzającej, termin może zostać wydłużony do 30 dni.

***

Wiza nie gwarantuje wjazdu na terytorium RP. Decyzję o przekroczeniu granicy każdorazowo podejmuje Straż Graniczna.

***

Wniosek o wydanie wizy (typ D) może zostać złożony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed datą planowanej podróży.

Jednocześnie uprzejmie informujemy, że osoby składające wnioski o wydanie wizy krajowej, które złożyły wnioski niekompletne, mają prawo do uzupełnienia dokumentów niezbędnych do potwierdzenia danych zawartych we wniosku i okoliczności uzasadniających ubieganie się o wydanie wizy w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.

Materiały

rozporządzenie ​_zaświadczenie na STUDIA
rozp​_zasw​_studia​_D20191847.pdf 0.28MB
{"register":{"columns":[]}}