Doroczne spotkanie z dziennikarzami i menedżerami kultury
22.01.2020
W oficjalnej rezydencji Polski w Caracas odbyło się tradycyjne doroczne spotkanie dziennikarzy, przedstawicieli ośrodków kultury, a także instytucji prywatnych i rządowych, na którym przedstawiono plan wydarzeń kulturalnych Ambasady RP na rok 2020.
Biorąc pod uwagę rozwój wydarzeń w Wenezueli i podobieństwo zachodzących zjawisk i procesów politycznych tego kraju i Polski, w 2020 r. Ambasada RP poda szersze informacje o znaczeniu i roli Związku Zawodowego Solidarność w procesie demokratycznych i pokojowych przemian w Europie Środkowej i Wschodniej. W br. NSZZ Solidarność obchodzić będzie 40. rocznicę swojego powstania.
Przy okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej Ambasada ma w planach upowszechnienie znaczenia tego wydarzenia dla Polski i Europy Zachodniej. W promocji obchodów rocznicowych zostaną wykorzystane wszystkie dostępne środki audiowizualne, tak jak to odbywało się dotychczas.
Współczesna Polska jest krajem, który w okresie transformacji ustrojowej przeprowadził szereg trudnych reform pozwalających na rzeczywisty rozwój społeczny i gospodarczy. Rezultatem tych zmian było stworzenie silnej gospodarki, sprawnie działających instytucji administracji lokalnej i dobrze funkcjonującego społeczeństwa obywatelskiego. Było to możliwe dzięki członkostwu Polski w UE, co stało się silnym impulsem do umocnienia statusu społeczno-gospodarczego państwa i jego pozycji na arenie międzynarodowej. Warto zauważyć, że państwa członkowskie UE uzyskują wzajemne i bardzo wymierne korzyści, niezależnie od poziomu rozwoju danego kraju, np. możliwość działania na wspólnym rynku europejskim. Osiągając cele integracyjne, tworzą przestrzeń synergii i wspierają się nawzajem w rozwoju swoich krajów i społeczeństw. Ambasada RP będzie kontynuować współpracę z innymi krajami UE obecnymi w Wenezueli poprzez Euroscopio i Europejski Festiwal Solistów, na który planowane jest zaproszenie znanej polskiej pianistki.
Okazją do jej występu będą obchody 210. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, najważniejszego zapewne polskiego przedstawiciela muzyki klasycznej okresu romantyzmu. Oprócz recitali muzycznych postanowiono pozostawić trwały ślad tego wydarzenia i upamiętnić rocznicę dziełem artystycznym, jak istniejące już popiersie Chopina w Pampatar czy mural przy drodze prowadzącej do Terrazas del Ávila w Caracas; tym razem także będzie to mural, który powstanie w Barquisimeto po rozstrzygnięciu konkursu wśród artystów tego miasta.
Należy zaznaczyć, że ochrona środowiska staje się dla nas coraz ważniejsza, a ekologia ma ogromne znaczenie w codziennym życiu Polaków. Konieczne jest podejmowanie środków w sposób odpowiedzialny i przejrzysty, z uwzględnieniem warunków społeczno-ekonomicznych i lokalnych doświadczeń. Ambasada Polski w Caracas będzie starała się promować dobre praktyki w tym obszarze, a także pokazywać przyrodę Polski, tak jak to miało miejsce w przypadku Parku Narodowego Gór Stołowych, który zaprezentowano w Caracas w ubiegłym roku, wraz z wystawą zdjęć polskiego fotografa Marka Arcimowicza na temat Tramen Tepuy. Wystawa ta w bieżącym roku będzie przedstawiana w innych miastach Wenezueli.
Na zakończenie przypominamy o kontynuacji dialogu polsko - żydowskiego poprzez podtrzymanie współpracy między Ambasadą a organizacją Espacio Anna Frank, która z okazji uczczenia In Memoriam będzie wyświetlać w kilku miastach kraju film pt. „Kto napisze naszą historię?”, pokazujący prawdziwe historie tych, którzy podjęli się dokumentowania losów Żydów w getcie warszawskim. Wydarzeniem tym rozpoczynamy kalendarz kulturalny bieżącego roku.
Promocja polskiej kultury i historii jest istotnym elementem promocji Polski w Wenezueli. Aktywność placówki jest ukierunkowana na ciągłe zbliżanie się tych krajów i uczenie się od siebie nawzajem.