Wenezuela
Bezpieczeństwo
Pamiętaj, aby przez podróżą zagraniczną zarejestrować się w systemie Odyseusz!
W przypadku wystąpienia nadzwyczajnych sytuacji podczas Twojego pobytu za granicą, MSZ będzie mógł się z Tobą skontaktować.
Jeśli masz uwagi bądź pytania do poniżej przedstawionych informacji, skontaktuj się z właściwą terytorialnie Ambasadą RP w Caracas.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże na tereny przy granicach z Kolumbią, Brazylią i Gujaną, m.in. ze względu na aktywność gangów narkotykowych.
MSZ odradza podróże które nie są konieczne do pozostałej części kraju, w tym popularnych ośrodków turystycznych, w związku ze stale pogarszającą się sytuacją bezpieczeństwa, m.in. ryzykiem arbitralnych zatrzymań.
Jeśli znajdujesz się w Wenezueli i potrzebujesz natychmiastowej pomocy skontaktuj się z lokalnymi służbami ratunkowymi za pośrednictwem numeru alarmowego 911.
Przestępczość
Stopień zagrożenia przestępczością podczas pobytu i podróżowania w Wenezueli uzależniony jest od regionu kraju, do którego się udajesz. Stanowczo odradzamy wszelkie podróże na obszary przy granicy z Kolumbią i Brazylią. Są to tereny pozostające pod wpływem grup przestępczych i gangów narkotykowych – porwania, kradzieże i morderstwa są tam na porządku dziennym. W przypadku ewentualnych problemów w tym rejonie Ambasada RP nie będzie w stanie udzielić Ci niezbędnej pomocy. W pozostałych regionach kraju również nie jest bezpiecznie. Odradzamy podróże, które nie są niezbędne i zdecydowanie nie zalecamy podejmowania samodzielnych podróży turystycznych, w tym podróży autostopem.
W Wenezueli w dalszym ciągu dochodzi do brutalnych aktów przemocy. Wielu Wenezuelczyków nosi broń, zdarzają się napady, kradzieże, a czasem porwania. Do dużej liczby drobnych przestępstw dochodzi również ze strony wszechobecnych na ulicach miast motocyklistów. Na lotniskach i przejściach granicznych zalecamy zachowanie ostrożności. Należy ignorować natarczywe osoby, które oferują transport (osoby te mogą próbować groźbą wymusić wydanie kosztowności).
Obecnie najlepiej strzeżonymi regionami turystycznymi w Wenezueli są wyspy Los Roques oraz rezerwat Canaima i znajdujący się w nim Salto Ángel – szczególnie, jeśli wyjazd w te miejsca organizowany jest przez oficjalne i sprawdzone biuro podróży. W obszarach tych od dłuższego czasu nie doszło do przestępstw, porwań, morderstw itp. W stolicy kraju, Caracas, najbezpieczniej poruszać się po dzielnicach La Castellana, Los Palos Grandes, Altamira i Las Mercedes. Centrum miasta oraz dzielnice największych slumsów, takie jak Petare czy Catia, w dalszym ciągu są miejscami bardzo niebezpiecznymi, zdecydowanie odradzamy przebywanie tam w ciągu dnia i po zmroku.
Sytuacja bezpieczeństwa w Wenezueli zdecydowanie różni się od sytuacji w Polsce, dlatego dobrze zaplanuj swoją podróż, a przede wszystkim zawsze i wszędzie przestrzegaj przynajmniej podstawowych zasad bezpieczeństwa:
- unikaj dużych skupisk, ale również nie przebywaj w miejscach opustoszałych;
- nie eksponuj cennych przedmiotów (biżuterii, zegarka). Pieniądze i karty płatnicze noś w saszetce ukrytej w niewidocznym miejscu przy ciele;
- nie używaj telefonu komórkowego, tabletu, e-booków w miejscach publicznych;
- podróżuj po kraju z kopią paszportu bądź zdjęciem dokumentu zachowanym w telefonie, a oryginał umieść w bezpiecznym miejscu (np. w sejfie w hotelu, razem z biletami powrotnymi do kraju i pieniędzmi); jeśli służby porządkowe zażądają wylegitymowania się – zawsze pokazuj kopię bądź zdjęcie paszportu, nigdy oryginał dokumentu (szczególnie poza Caracas);
- unikaj transportu publicznego – autobusów, metra, itp.; na terenie Wenezueli dostępne są aplikacje na telefon, za pomocą których można zamówić taksówkę (działają podobnie do komercyjnych aplikacji taksówkarskich dostępnych na rynku polskim);
- podczas jazdy samochodem zamykaj od środka wszystkie drzwi i okna;
- zdecydowanie unikaj poruszania się nocą, zarówno pieszo, jak i autem;
- unikaj tzw. barrios (ubogich dzielnic) w większych miastach i ich okolicach – są to często strefy działań zorganizowanych gangów;
- w przypadku napadu nigdy nie stawiaj oporu! – opór często prowadzi do eskalacji przemocy, co może zakończyć się tragicznie;
- pozostań w bieżącym kontakcie z rodziną lub przyjaciółmi i informuj ich o swojej lokalizacji i dalszych planach podróży; jeśli jesteś na zorganizowanej wycieczce zawsze bądź w kontakcie z organizatorem, a jeśli potrzebujesz pomocy skontaktuj się z ubezpieczycielem lub konsulem dyżurnym.
- zorganizuj swoją podróż tak, aby przylecieć i odlecieć z lotniska w godzinach dziennych. Poproś znajomego, członka rodziny lub zaufaną firmę transportową, aby odebrała Cię po przyjeździe. Unikaj podróży taksówką z lotniska;
- nigdy nie zostawiaj jedzenia i napojów bez nadzoru lub pod opieką nieznajomych. Uważaj na przyjmowanie przekąsek, napojów, gum do żucia i papierosów od nowych znajomych, ponieważ mogą one zawierać narkotyki, które mogą narazić Cię na napaść na tle seksualnym lub rabunek.
Utrudnienia w poruszaniu się
Podróżowanie po kraju nie jest bezpieczne ani komfortowe. Szczególnie poza Caracas, na rzadko występujących stacjach mogą się zdarzyć braki paliwa (często jest ono również gorszej jakości). W Wenezueli istnieją dwa rodzaje stacji benzynowych: dotowane, na których benzyna jest bezpłatna, oraz „komercyjne", na których benzyna jest dostępna za opłatą w dolarach. Jeśli planujesz podróżować po Wenezueli samochodem zawsze miej ze sobą dodatkowy zbiornik z zapasową ilością paliwa.
Na znacznych obszarach kraju często występują przerwy w dostawie prądu i wody, które mogą potrwać nawet kilka dni. Należy o tym pamiętać i zawsze mieć ze sobą zapas wody.
W ostatnim czasie sytuacja polityczna w kraju jest dość stabilna, jednak w każdym momencie można spodziewać się eskalacji napięć społecznych. Demonstracje i protesty są powszechne, zwłaszcza w dużych miastach, mogą one przybrać gwałtowny charakter. W związku z tym zalecamy bezwzględne unikanie zgromadzeń publicznych i uważne śledzenie sytuacji bezpieczeństwa w kraju. Podczas demonstracji drogi są często blokowane, co powoduje zakłócenia w transporcie publicznym i usługach. Unikaj takich miejsc i sytuacji. Śledź lokalne wiadomości i zachowaj czujność. W przypadku, gdyby zdarzyła się taka sytuacja — postępuj zgodnie z instrukcjami władz lokalnych.
Transport publiczny
Liczba i jakość transportu publicznego spadła ze względu na niedobór części i zmniejszoną zdolność do konserwacji i naprawy pojazdów. W metrze istnieje ryzyko kradzieży, a niektóre stacje metra są niebezpieczne. Jedź metrem tylko w godzinach dziennych i unikaj godzin szczytu. Przed skorzystaniem z tego środka transportu zasięgnij porady lokalnych mieszkańców.
- Autobusy. Zarówno w autobusach miejskich, jak i międzymiastowych istnieje duże ryzyko kradzieży, zwłaszcza w nocy.
- Taksówki. Licencjonowane taksówki są bezpieczniejsze niż nielicencjonowane taksówki. Nie zaleca się stosowania mototaksówek, ponieważ kierowcy mogą zachować się lekkomyślnie. Zarezerwuj z wyprzedzeniem licencjonowaną taksówkę wysyłaną drogą radiową. Unikaj zamawiania taksówki na ulicy. Poinformuj znajomego o swoich ruchach, nazwie firmy taksówkarskiej i numerze taksówki.
Piractwo
Na wodach przybrzeżnych dochodzi do ataków piratów i napadów z bronią w ręku na statki. Marynarze powinni podjąć odpowiednie środki ostrożności.
Raporty na temat piractwa na żywo – Międzynarodowe Biuro Morskie
Zagrożenia naturalne
Północne wybrzeże Wenezueli, Isla Margarita i archipelag Los Roques to już Karaiby — region, gdzie występują burze tropikalne i huragany. W porze deszczowej (od maja do października) obszary te mogą być pod tym względem niebezpieczne. W związku z ulewami zdarzają się osunięcia ziemi, które mogą zniszczyć bądź zablokować drogi.
Wjazd i pobyt
- Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
- Paszport TAK
- Paszport tymczasowy TAK
- Dowód osobisty NIE
- Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?
6 miesięcy
- Czy trzeba wyrobić wizę?
W celach turystycznych na okres do 90 dni, nie jest wymagana wiza.
- Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?
Brak wymogów wjazdowych związanych z COVID-19
- Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?
Wymagane jest zgoda rodziców w formie notarialnej przetłumaczona przez tłumacza przysięgłego.
- Zasady pobytu
Pobyt bezwizowy do 90 dni.
Cło
Na przejściach granicznych obowiązuje kontrola sanitarna. Zabrania się wwożenia żywności. Służbie celnej należy obowiązkowo zgłosić wwożone i wywożone dewizy przekraczające kwotę 10 tys. USD. Nie ma możliwości odzyskania podatku VAT za zakupione w Wenezueli towary. Wwóz rzeczy wartościowych (kamery wideo, aparaty fotograficzne, komputery itp.) należy zgłaszać w otrzymywanym w samolocie formularzu, który odbierają służby celne podczas przekraczania granicy.
Opieka zdrowotna
W przypadku problemów zdrowotnych zalecamy korzystanie jedynie z klinik prywatnych, które są drogie i wymagają płatności z góry, ale zapewniają leczenie lub przyjęcie w nagłych przypadkach. Szpitale publiczne są bardzo słabo wyposażone w sprzęt medyczny i brak jest nawet podstawowych lekarstw bądź środków opatrunkowych. Nie zapomnij przed podróżą wykupić odpowiedniego ubezpieczenia podróży, które pokryje koszty pobytu w klinice.
W Wenezueli wzrasta ryzyko chorób takich jak malaria, denga, błonica, wirusowe zapalenie wątroby typu A, gruźlica i HIV/AIDS. Przed podróżą zaszczep się na żółtą febrę i zabierz ze sobą książeczkę szczepień – przy wjeździe do Wenezueli możesz zostać poproszony o okazanie dowód szczepienia przeciwko żółtej gorączce.
Jeśli sam masz jakieś problemy ze zdrowiem zabezpiecz się w wystarczający zapas leków na wypadek konieczności przedłużenia pobytu o kilka dni. Weź ze sobą również sprawdzone leki na biegunkę, maści na ukąszenia owadów lub na poparzenie słoneczne. Leki przewoź jedynie w oryginalnych opakowaniach.
Przepisy prawne
- Fotografowanie. W Wenezueli prawo zabrania fotografowania strategicznie ważnych miejsc lub budynków, takich jak pałac prezydencki, obiekty wojskowe, budynki rządowe i lotniska.
- Narkotyki. W Wenezueli posiadanie, używanie bądź handel narkotykami są surowo zabronione, a kary za posiadanie każdego rodzaju narkotyków są bardzo surowe. Złamanie przepisów w tym zakresie skutkuje dotkliwymi karami, w tym do 2 lat tymczasowego aresztowania przed rozpoczęciem rozprawy, a następnie karą więzienia od 8 do 15 lat. Warunki w wenezuelskich więzieniach są trudne i niebezpieczne, należą do najgorszych w regionie.
Jak się przygotować do podróży? Zalecamy:
- wykupienie dobrego ubezpieczenia podróżnego: uprzedź ubezpieczyciela, że Wenezuela jest krajem do którego „MSZ odradza wszelkie podróże, które nie są konieczne”. Twoje ubezpieczenie powinno obejmować hospitalizację i opłacenie kosztów powrotu do Polski. Sugerujemy zapisanie w telefonie numeru alarmowego ubezpieczyciela, a także pozostawienie najbliższym w kraju kopii polisy ubezpieczeniowej.
- podaj rodzinie bądź przyjaciołom numer IMEI telefonu (w nagłych wypadkach operator komórkowy może go użyć do znalezienia lub zablokowania telefonu). Aby znaleźć ten numer wprowadź *#06# w telefonie, IMEI pojawi się na ekranie. Wprowadź również w telefonie numer ICE (najważniejszej osoby do kontaktu). Służby ratunkowe mogą skontaktować się z tą osobą w nagłych przypadkach, bez konieczności odblokowywania telefonu.
- zaopatrz się w wystarczającą ilość środków finansowych na wypadek nieoczekiwanych sytuacji podczas podróży. Realizowanie płatności kartami Visa i Mastercard jest ryzykowne, a często niemożliwe. Nie ma bankomatów obsługujących polskie systemy transakcyjne. Płatności w gotówce dokonasz w boliwarach lub dolarach amerykańskich. Sugerujemy zaopatrzenie się w banknoty o drobnym nominale – w przeciwnym przypadku mogą nastąpić trudności z otrzymaniem reszty, np. z zakupów. Zawsze zachowaj ostrożność i nie eksponuj łatwo dostępnego portfela lub pieniędzy w miejscach publicznych. Zalecamy również skontaktowanie się z bankiem, w którym posiadasz konto, w celu upewnienia się, czy aplikacja bankowa, której używasz w telefonie nie zostanie zablokowana na terenie Wenezueli w ramach procedur bezpieczeństwa banku. W takiej sytuacji lepiej jej nie używać podczas pobytu.
- sprawdź transmisję danych i koszty połączeń komórkowych poza UE (warto zapytać u operatora czy oferowane pakiety zagraniczne obejmują również roaming w Wenezueli). Po wylądowaniu najlepiej zaopatrzyć się w lokalną kartę SIM. Telefonia komórkowa (wraz z przesyłem danych) na terenie Wenezueli dostępna jest jedynie w dużych miastach i ich okolicach. Poza nimi nie ma możliwości wykonania połączenia telefonicznego, ani podróżowania z aplikacją opartą na GPS. W obszarach wiejskich internet często nie występuje w ogóle, nie ma więc możliwości wykonania połączenia telefonicznego w sytuacji alarmowej.
- jeśli w czasie podróży po kraju planujesz samodzielną podróż samochodem upewnij się, czy nieliczne w Wenezueli firmy oferujące wynajem samochodu akceptują polskie prawo jazdy. Z zasady obowiązuje posiadanie międzynarodowego prawa jazdy oraz obowiązkowo miejscowe świadectwo zdrowia, które wraz z prawem jazdy upoważnia do prowadzenia pojazdów. Świadectwo zdrowia można otrzymać po wykonaniu odpowiednich badań w wyznaczonych do tego placówkach. Koszt badań to ok. 15 USD.
- ograniczenia wjazdu do Wenezueli w związku z pandemią koronawirusa zostały już zdjęte, warto jednak zaopatrzyć się w maseczkę, której noszenie jest nadal wymagane w niektórych urzędach i instytucjach.
Dodatkowe informacje
- Infrastruktura w Wenezueli nie jest przystosowana do potrzeb osób z ograniczoną sprawnością. Podjazdy dla wózków inwalidzkich są dostępne tylko w kilku ekskluzywnych hotelach i restauracjach. Prawie żadne biuro, sklep czy bank nie zapewnia specjalnych udogodnień, a toalety przystosowane dla wózków inwalidzkich praktycznie nie istnieją. Dostępnych jest bardzo niewiele miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami.
- Związki jednopłciowe w prawie wenezuelskim są nielegalne. Publiczne okazywanie uczuć najprawdopodobniej zostanie źle przyjęte i może przyciągnąć niechcianą uwagę mieszkańców i/lub sił bezpieczeństwa, szczególnie w policyjnych punktach kontrolnych. Należy pamiętać, że lokalne ustawodawstwo nie uznaje związków nieheteronormatywnych w żadnym charakterze ani nie przyznaje żadnych praw obywatelskich partnerom tej samej płci jako najbliższym krewnym.
- Korupcja. Przedstawiciele służb porządkowych w Wenezueli różnią się od policji w Polsce i raczej nie są godni zaufania. Korupcja jest powszechna, możesz zostać zatrzymany w celu wymuszenia łapówki.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.