Inauguracja muralu "Polski folk"
22.09.2022
W ramach Międzynarodowego Dnia Pokoju, ustanowionego przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych i obchodzonego 21 września, Ambasada RP w Caracas oraz Biuro Burmistrza Dzielnicy Baruta, zainaugurowały w dzielnicy Chuao, w Caracas, mural "Polski folk - Folklorystyczny motyw Polski", który jest obecnie częścią kolekcji Muzeum Miejskiego w Barucie.
To największy mural w dzielnicy Baruta i jeden z największych w stolicy, liczący ponad 1000 metrów ścian, na których przedstawiono tradycyjne elementy charakterystyczne dla polskiego folkloru.
Chargé d'Affaires a.i. RP w Wenezueli Milena Łukasiewicz podkreśliła, że mural ten jest odzwierciedleniem nadziei, pokoju, życia i jego barw, tego, czym są Polacy i Wenezuelczycy.
Podkreślił, że prawdziwy pokój wiąże się z czymś więcej niż tylko z wezwaniem, a nawet złożeniem broni. Pokój wymaga budowania społeczeństw, w których wszyscy członkowie czują, że mogą się rozwijać. Podkreśliła, że zdrowe współistnienie i spotkanie między kulturami jest niezbędne, jak również możliwość dzielenia przestrzeni i edukowania młodzieży i dzieci o ich cechach charakterystycznych, przyczyniając się w ten sposób do rozwoju społeczeństwa, przy czym empatia jest wartością ludzką, która powinna być rozszerzana każdego dnia.
Zakończyła swoje wystąpienie wskazując, że zrozumienie, że wszystkie istoty ludzkie mają te same pragnienia i tęsknią za tymi samymi podstawowymi rzeczami jest częścią tego, co oznacza pokój i jest częścią tego, co ten mural, "Polski folk", ma zawsze przypominać.
W spotkaniu uczestniczyły władze lokalne, członkowie Korpusu Dyplomatycznego akredytowanego w Boliwariańskiej Republice Wenezueli, media, przedstawiciele kultury, społeczność polska i wenezuelska oraz przyjaciele Polski.