W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody Dnia Kobiet

08.03.2023

1

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Caracas obchodziła Międzynarodowy Dzień Kobiet, upamiętniający 100. rocznicę urodzin laureatki literackiej Nagrody Nobla z 1996 roku, polskiej poetki Wisławy Szymborskiej, a który to rok został również ogłoszony przez Senat "Rokiem Szymborskiej".
Twórczość Szymborskiej pozostawiła spuściznę, która napawa Polaków dumą i potrafiła przekraczać granice, docierając do miejsc na całym świecie, w tym do Wenezueli. 
Wraz z odsłonięciem popiersia i tablicy pamiątkowej na jej cześć, w parku Vizcaya w gminie Baruta w Caracas, spełniony został jeden z celów Polski: podkreślenie i upamiętnienie niezwykłych kobiet, które zawsze były obecne w historii naszego kraju, od samego ukonstytuowania się państwa polskiego. Kobiet, które ciężko pracowały, które podejmowały wysiłki, które pokazywały swój talent, swoją determinację i które potrafiły rzucić wyzwanie kulturowym tabu każdej epoki.
To kobiety, które musiały zmierzyć się z przeciwnościami i uprzedzeniami, realizując z wytrwałością wiele swoich marzeń i otwierając nowe perspektywy na rolę kobiet.
Historie tych kobiet nie są oparte na niezwykłych osobowościach. Wręcz przeciwnie, w tym samym czasie, kiedy były niezwykłymi i wyróżniającymi się istotami, są zwykłymi Polkami. Każda z nich wykazała się silną świadomością swoich praw, ograniczeń swojego czasu i była na tyle odważna, by przekraczać własne granice, zrywać z konwencjonalnymi strukturami, promować nowe perspektywy i osiągać ważne osiągnięcia.
Podczas wydarzenia recytowano wiersze "Chmury", "Mamy wielkie szczęście" i "Nic dwa razy", ten ostatni w głosie znanego aktora, pana Héctora Manrique.
Uczestnicy otrzymali również pocztówki z karykaturą poety autorstwa Douglasa Sosy. Każda pocztówka miała na odwrocie wydrukowany jeden z następujących wierszy: "Możliwości", "Cebula", "Niektórzy lubią poezję", "Chmury", "Mamy wielkie szczęście" i "Nic dwa razy". Ambasada RP podziękowała Urzędowi Gminy Baruta, a szczególnie jej burmistrzowi Darwinowi Gonzálezowi, za trud i wsparcie w realizacji tego projektu oraz doceniła pracę rzeźbiarza i artysty, Carlosa Jairrána, jak również całego zespołu jego współpracowników oraz dziennikarce Annie Vaccarelli, za to, że była głosem moderującym i przykładem wyróżniającej się kobiety. 
W odsłonięciu wzięli udział przedstawiciele Korpusu Dyplomatycznego akredytowanego w Boliwariańskiej Republice Wenezueli, menedżerowie kultury, media, społeczność polsko-wenezuelska, inne wybitne osobistości ze świata literatury i poezji oraz przyjaciele Polski.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}