W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody Święta Narodowego 3 Maja w Wenezueli

03.05.2022

1

3 maja w Oficjalnej Rezydencji RP w Boliwariańskiej Republice Wenezueli odbyły się uroczystości z okazji Dwusetnej Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3️ Maja, uznanej za pierwszą konstytucję w Europie i drugą na świecie.

Wydarzenie rozpoczęło się minutą ciszy na znak solidarności z Ukrainą i dla uczczenia pamięci wszystkich ofiar wojny.

Hymny Rzeczypospolitej Polskiej, Boliwariańskiej Republiki Wenezueli i Ukrainy zagrała na fortepianie Inés Bustillos.

Następnie głos zabrała Chargé d'Affaires a.i. Ambasady RP w Wenezueli, Milena Łukasiewicz, która podkreśliła historię i znaczenie Konstytucji oraz wszystkie znaczenia, jakie nabrała ona w historii Polski. W wystąpieniu pani Charge d'Affairs podkreśliła działania, jakie Polska podjęła od początku wojny, skutki napływu uchodźców do kraju oraz wyzwania, przed jakimi stoi Polska w obliczu kampanii dezinformacji prowadzonej od początku rosyjskiej inwazji. Wezwała do solidarnego, zdecydowanego i skoordynowanego działania partnerów europejskich i innych regionów, by sprostać wyzwaniom w dramatycznej walce o bezpieczną przyszłość i wolność .

Na zakończenie uroczystości uczniowie Szkoły Mozarteum Caracas, Anastasia Szymanski i Fábio Páez, wykonali na fortepianie i skrzypcach dwa uroczyste utwory kompozytorów europejskich.

Poświęcono miejsce na ekspozycję Konstytucji 3 maja wraz z dwoma kompozycjami kwiatowymi w kolorach polskiej flagi. Poświęcono również miejsce na solidarność z Ukrainą, gdzie umieszczono napis "Solidarność" w kolorach niebieskim i żółtym, flagę Ukrainy oraz kompozycję kwiatową, również w kolorach niebieskim i żółtym.

W wydarzeniu wzięło udział 150 osób: władze lokalne, ambasadorowie i przedstawiciele korpusu dyplomatyczno-konsularnego akredytowani w Boliwariańskiej Republice Wenezueli, konsulowie honorowi, członkowie Polonii, przedstawiciele kultury i głównych mediów.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}