Polsko-żydowskie spotkanie kulturalne
06.09.2022
Z okazji Osiemdziesiątej trzeciej rocznicy rozpoczęcia II wojny światowej w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Caracas odbyło się spotkanie ze społecznością polsko-żydowską, którego celem było przypomnienie prawdy o II wojnie światowej, popełnionych zbrodniach i stratach poniesionych przez Polskę w wyniku niemieckiej agresji i okupacji w tym okresie oraz o horrorze, jakiego doświadczyły miliony rodzin.
Zajęcia odbywały się w formie dyskusji. Moderatorami byli: pan Néstor Garrido, dyrektor czasopisma Recuerda - Zajor wenezuelskiego Komitetu Yad Vashem, pan Saúl Levine, dyrektor międzynarodowy Konferencji Stowarzyszeń Izraelskich Wenezueli oraz Chargé d'Affaires a.i. Rzeczypospolitej Polskiej w Wenezueli, pani Milena Łukasiewicz.
Goście przypomnieli niektóre fakty i znaczenia wojny, jej następstwa oraz analogie w odniesieniu do obecnego konfliktu między Rosją a Ukrainą. Rozmawiali także o stosunkach polsko-żydowskich na przestrzeni dziejów, spojrzeniu na przeszłość i teraźniejszość.
Podkreślono straty poniesione przez Polskę, zarówno osobowe, jak i materialne, w wyniku niemieckiej agresji i okupacji w latach 1939-1945. Także niektóre statystyki związane z utratą dobytku przez miliony rodzin, a także setki miast, które zostały obrócone w pył, tysiące wsi spalonych, fabryki, szkoły i zabytki zniszczone.
Uwagi dotyczyły polityki celowej i zorganizowanej eksterminacji ludności na okupowanych terenach Polski, intensywnej eksploatacji społeczeństwa i celowego niszczenia mienia.
Podkreślono czas, w jakim Polska odbudowywała swój potencjał ludzki do poziomu sprzed wojny, czyli około 33 lat, a także 20-letni regres, jaki te wydarzenia oznaczały dla kraju.
Przypomniano również, że do dziś Rzeczpospolita Polska nie otrzymała pełnej kwoty reparacji wojennych przyznanych decyzją Wielkich Mocarstw w Poczdamie, nie mówiąc już o adekwatnych odszkodowaniach za poniesione straty wojenne i szkody okupacyjne.
W spotkaniu uczestniczyli członkowie Korpusu Dyplomatycznego akredytowanego w Boliwariańskiej Republice Wenezueli, media, przedstawiciele historii i kultury, a także wenezuelska społeczność polsko-żydowska.