W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Transformacje polityczne: wizyta prof. Joanny Gocłowskiej-Bolek

27.07.2022

1

W ramach wizyty prof. Joanny Gocłowskiej-Bolek, eksperta w dziedzinie stosunków UE-Ameryka Łacińska i Karaiby, specjalistki w zakresie psychologii dla liderów z Ośrodka Analiz Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, Ambasada RP w Caracas przeprowadziła różne działania, głównie w stolicy, ale także w stanie Merida, w celu promowania współpracy i wymiany akademickiej między Polską a Wenezuelą.
Podczas wizyty profesor uczestniczyła jako główny prelegent w kursie dyplomowym "Democratic Transitions" zorganizowanym i prowadzonym przez Centrum Studiów Politycznych i Rządowych Katolickiego Uniwersytetu Andrés Bello. Podczas swoich wykładów pani profesor miała okazję przybliżyć historię Polski, proces transformacji. W kursie dyplomowym uczestniczyli również goście specjalni z Niemiec i Hiszpanii.  
Pani profesor miała również okazję uczestniczyć w dwóch wywiadach radiowych ze znanymi dziennikarzami i nadawcami: Románem Lozinskim i Rafaelem Arraiz Lucca oraz na kanale youtube znanego wenezuelskiego dziennikarza i polityka Vladimira Villlegasa, mogła wyjaśnić więcej na temat sprawy polskiej, skutków procesu transformacji demokratycznej w Polsce, wpływu polityki na gospodarkę oraz niektórych skutków obecnej wojny między Rosją a Ukrainą.
Udało jej się również udzielić wywiadu dla jednej z najważniejszych i najbardziej renomowanych gazet w kraju - EL UNIVERSAL. Wersja drukowana i fizyczna tego numeru ukazała się w piątek 5 sierpnia 2022 r.
Uczestniczyła również w trzeciej kohorcie programu "Women Peacebuilders", organizowanego przez NGO Oportunidad AC i Rediálogo, w którym podkreśliła rolę i pracę polskich kobiet na przestrzeni dziejów, a także zmagania kobiet w dekonstrukcji form strukturalnych, które istniały i nadal istnieją w dzisiejszym społeczeństwie. Podała kilka statystyk dotyczących postępu, jaki Polska, jako kraj europejski, poczyniła w zakresie równości płci. 
Mając na celu promowanie współpracy i wymiany akademickiej między Polską a Wenezuelą, profesor miał również okazję spotkać się z władzami głównych uczelni w tym kraju: Universidad Central de Venezuela, Universidad Católica Andrés Bello i Universidad Metropolitana, wszystkie w Caracas, oraz z Universidad de Los Andes w stanie Mérida. Podczas tych spotkań profesor Gocławska-Bolek miała okazję porozmawiać z koordynatorami i osobami odpowiedzialnymi za procesy współpracy i wymiany akademickiej studentów i profesorów. Pojawiło się wiele pomysłów, w tym stworzenie Centrum Europejskich Studiów Politycznych i Ekonomicznych w Wenezueli, a także ewentualne wspólne projekty, seminaria, krótko- i średnioterminowe kursy dyplomowe, z udziałem i wymianą studentów i profesorów. Wszystkie uczelnie, poprzez swoich różnych przedstawicieli, wyraziły duże zainteresowanie nawiązaniem więzi lub jakiejkolwiek współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. W uzupełnieniu tych spotkań profesor uczestniczył w dwóch seminariach, z których jedno odbyło się na Metropolitan University w Caracas, a drugie na University of Los Andes w stanie Merida. W czasie wizyty profesor przybliżyła możliwości, jakie daje Uniwersytet Warszawski w poszczególnych gałęziach nauki, niektóre programy i umowy. Uczestniczyła również w Forum Filmowym w Centrum Studiów Politycznych i Rządowych Katolickiego Uniwersytetu Andrés Bello, gdzie wyświetlono film "Wałęsa: Człowiek z nadziei", autorstwa znanego reżysera Andrzeja Wajdy.
Wizyta pani profesor w Wenezueli wzbudziła zainteresowanie lokalnej społeczności. W celu szerszej promocji jej pobytu stacja Globovisión przeprowadził dwa wywiady telewizyjne, w programach "Brújula Internacional" i "Embajada y Embajadores", poprowadzone przez analityka międzynarodowego, publicystę i dyplomatę, Julio Césara Pinedę.

Na zakończenie wizyty pani profesor została zaproszona do udziału w dyskusji ze znanym wenezuelskim politologiem Johnem Magdaleno i profesor Milagros Betancourt, zatytułowanej: "Porozmawiajmy o przejściach". Przedstawiciele Korpusu Dyplomatycznego akredytowanego w Wenezueli, studenci i profesorowie uczestniczyli w tym spotkaniu, które zwróciło uwagę na ważne aspekty procesu polskiej transformacji i na to, jak ten proces może, ale nie musi mieć pewne podobieństwa do historii i rzeczywistości wenezuelskiej. 

Wideo

{"register":{"columns":[]}}