W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wielki Tydzień w Polsce

12.04.2020

Najstarsze i najważniejsze święto w religii chrześcijańskiej, celebrujące misterium paschalne Jezusa Chrystusa: Jego mękę, Jego śmierć i Jego zmartwychwstanie.

pisanki

W tym Wielkim Tygodniu najważniejsze są trzy dni – Triduum Paschalne: Wielki Piątek, Wielka Sobota i Wielka Niedziela, poprzedzone czterdziestodniowym postem, zwyczaj w niektórych rodzinach polskich utrzymywany, w większości rodzin natomiast tylko w ciągu ostatniego tygodnia, ale w Wielki Piątek jest obowiązkowy.

Zanim zaczyna się ten okres, wszystkie cukiernie wypełniają się czekoladowymi lub cukrowymi delicjami specjalnie na tę okazję przygotowywanymi: jajka, zajączki, baranki, babki, mazurki, które później ozdabiają nasze koszyczki z pokarmami przygotowanymi do poświecenia. Święcenie pokarmów odbywa się w kościołach w Wielką Sobotę, a później spożywane są one  przy wspólnym, rodzinnym, niedzielnym śniadaniu. Oczywiście na stole „królują”  jajka, we wszystkich możliwych prezentacjach: faszerowane, w różnego rodzaju sałatkach oraz dodawane do tradycyjnej wielkanocnej zupy – barszczu białego tzw. „żurek”, robiony na domowym zakwasie, do której oprócz jajka dodawana jest  biała kiełbasa. Na Wielkanoc wszystkie potrawy powinny być „domowe”, czyli przygotowywane w domu; i tak podaje się:  domowy pasztet, domowe wędliny, np. pieczona szynka. Wśród sałatek obowiązkowo na polskim stole znajduje się chrzan i ćwikła (utarte gotowane buraki z chrzanem i kminkiem). Nie może też zabraknąć deserów, a najważniejsze to wielkanocne baby i mazurki.

Tradycją polską są „pisanki” – jajka gotowane na twardo, lub tylko same skorupki jajek, tzw. „wydmuszki”, które są na różne sposoby farbowane i malowane. W kościołach, w bocznych nawach, znajdują się groby przypominające grotę w której Jezus został złożony do grobu.

Jeszcze jedną tradycją polską jest Poniedziałek Wielkanocny tzw. Śmigus-Dyngus, lub Lany Poniedziałek – oblewanie się wodą, co ma swoje korzenie w zwyczajach pogańskich i oznaczać ma oczyszczanie się ze złych „mocy”.

 

Ambasada RP w Caracas przesyła najserdeczniejsze życzenia spokojnych Świąt Wielkanocnych w gronie rodzinnym.

Wielkanoc. Wielki Tydzień. Czas refleksji i zadumy. By udział w tych Tajemnicach ożywiał wiarę, dodawał nadziei i siły w tym trudnym okresie, jaki obecnie przeżywamy.

{"register":{"columns":[]}}