W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Historia i Działalność

Po II Wojnie Światowej przed wojskami chemicznymi pojawiły się nowe zadania mające na celu zarówno zabezpieczenie wojsk jak i ludności cywilnej przed skutkami użycia nowej broni – broni jądrowej oraz wysokotoksycznymi środkami chemicznymi nowej generacji. W tym celu został powołany Poligon Naukowo-Badawczy Sprzętu Chemicznego (PNBSChem.), który rozpoczął swoją pracę w 1954 roku.

Głównymi zadaniami PNBSChem. były prace badawcze w zakresie:

- rozpoznania i detekcji skażeń chemicznych;

- rozpoznania i detekcji skażeń wywołanych użyciem broni jądrowej;

- środków ochrony dróg oddechowych oraz skóry;

- likwidacja skażeń chemicznych i promieniotwórczych.

W 1958 roku Poligon Naukowo-Badawczy Sprzętu Chemicznego został przemianowany na Ośrodek Badawczy Sprzętu Chemicznego, a w 1973r. na Wojskowy Instytut Chemii i Radiometrii – i pod tą nazwą Instytut funkcjonuje do dnia dzisiejszego.

Na przestrzeni lat zakres prac Instytutu uległ rozszerzeniu i w chwili obecnej pokrywa on bardzo szerokie spektrum badań dotyczących: sprzętu i środków obrony przed bronią masowego rażenia, ochrony środowiska naturalnego i kontroli procesu rozbrojenia chemicznego. Dodatkowo Instytut posiada uprawnienia do wykonywania ekspertyz oraz wydawania opinii i certyfikatów dotyczących wyrobów i technologii związanych ze swoją specjalizacją, jak również prowadzi działalność usługową na rzecz sił zbrojnych i gospodarki narodowej. Ważną częścią pracy Instytutu jest uczestnictwo w procesie normalizacyjnym na szczeblu krajowym i NATO.

W Instytucie działają akredytowane laboratoria badawcze, pomiarowe i wzorcujące oraz Ośrodek Certyfikacji Wyrobów.

Misją Wojskowego Instytutu Chemii i Radiometrii jest wsparcie działań podejmowanych na forum krajowym oraz międzynarodowym, których celem jest zabezpieczenie wojsk własnych jak i wszystkich obywateli  przez zagrożeniami wynikającymi z użycia  broni masowego rażenia.

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
04.10.2024 12:46 Krzysztof Nicpoń
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Grażyna Liszewska-Gach
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Historia i Działalność 1.0 04.10.2024 12:46 Krzysztof Nicpoń

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}