III edycja konkursu dla wietnamskich wikipedystów rozstrzygnięta!
30.06.2021
29 czerwca w Rezydencji Ambasadora RP w Hanoi odbyła się oficjalna ceremonia rozdania nagród w III edycji konkursu dla wietnamskich wikipedystów – tym razem z zakresu wiedzy o dziedzictwie państw Grupy Wyszehradzkiej.
Dzięki niemal 140 uczestnikom konkursu na wietnamskojęzycznej Wikipedii pojawiło się prawie 1500 nowych haseł na temat państw Grupy Wyszehradzkiej (Polski, Węgier, Słowacji i Czech) oraz ich niezwykle bogatego materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Konkurs trwał od 1 kwietnia do 15 czerwca 2021 r. Zadaniem jego uczestników było napisanie jak największej liczby artykułów na wybrane przez siebie tematy z zakresu szeroko pojętego dziedzictwa krajów V4, a następnie umieszczenie ich na stronie encyklopedii internetowej „Wikipedia”. Każdy z artykułów, spełniający wymagania formalne określone w regulaminie konkursu, mógł otrzymać od 1 do 10 punktów. Dodatkowo punktowane były ponadto walory graficzne wpisów.
Proces dodawania haseł konkursowych do „Wikipedii” ponownie odbywał się za pośrednictwem specjalnie zaprojektowanej w tym celu strony internetowej – www.disanv4.com (oznaczającej „dziedzictwo V4”). Komisję konkursową tworzyli zaś czterej eksperci, wyznaczeni przez każdą z ambasad państw Grupy Wyszehradzkiej w Hanoi.
O wynikach konkursu jego uczestnicy dowiedzieli się podczas ceremonii rozdania nagród. Laureatem pierwszej nagrody został Nguyen Minh Hoang, który napisał łącznie 355 artykułów. Nagrodę za zajęcie drugiego miejsca otrzymała Le Yen Nhi za przygotowanie 275 artykułów. Laureatem trzeciej nagrody została zaś Diep The Thuy Trang za publikację 260 artykułów. Komisja konkursowa przyznała ponadto pięć wyróżnień. Nagrody i wyróżnienia wręczyli obecni podczas ceremonii przedstawiciele ambasad państw Grupy Wyszehradzkiej w Hanoi.
Konkurs został zorganizowany Ambasadę RP w Hanoi we współpracy z pozostałymi ambasadami państw V4 w Hanoi z okazji trwającej od 1 lipca 2020 r. do 30 czerwca 2021 r. polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej oraz 30. rocznicy powstania formatu (1991-2021).