W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polskie akwarele w Świątyni Literatury w Hanoi

16.03.2024

Od 15 do 26 marca 2024 Świątynia Literatury gościła międzynarodową wystawę malarstwa akwarelowego „VietnamInAcquarello 2024 – Colors of Cultures". Ambasada RP w Hanoi objęła patronatem honorowym to wydarzenie oraz była jego współorganizatorem wraz z VietnamInAcquarello, Świątynią Literatury, Hanoian Watercolor Artist Club, Nhau Studio i Minh Dam Gallery.

Wystawa w Świątyni Literatury

Wystawa była największą wystawą akwareli, jaka kiedykolwiek odbyła się w Wietnamie. Zaprezentowano na niej prace 465 artystów z 60 krajów.​W ramach wystawy stworzono "Strefę polskich artystów " – jedyną, narodową strefę dedykowaną malarzom-akwarelistom, w której pokazano 50 prac 50 polskich twórców. Inicjatywa ta umożliwiła zaprezentowanie talentu i kreatywności artystycznej polskich artystów, budząc uznanie i zainteresowanie lokalnej i międzynarodowej publiczności zwiedzającej Świątynię Literatury i odwiedzającej wystawę.

Ceremonie otwarcia wystawy „VietnamInAcquarello 2024 – Colors of Cultures” oraz „Strefy polskich artystów” w dniach 15 marca i 16 marca, odbyły się w obecności łącznie ponad 500 osób, w tym przedstawicieli wietnamskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Hanojskiego Komitetu Ludowego, Departamentu Kultury i Sportu, korpusu dyplomatycznego, Towarzystwa Przyjaźni Wietnamsko-Polskiej, najważniejszych i największych agencji prasowych w Wietnamie, a także innych licznie zgromadzanych gości, uczniów i studentów kierunków artystycznych oraz malarstwa i innych miłośników sztuki.

W ramach wydarzenia, placówka zorganizowała warsztat malarski pod tytułem „Refleksje nad dziedzictwem kulturowym: warsztaty akwareli z polskimi mistrzami”. Wśród prowadzących warsztat znaleźli się znakomici artyści - Minh Dam, Dariusz Płecha i Artur Gołębiowski. Wzięło w nich udział ponad 60 młodych talentów malarskich z Wietnamu, a polscy artyści dzielili się swoimi umiejętnościami i wiedzą z wietnamskimi adeptami sztuki malarstwa akwarelowego oraz innymi artystami. Tematami powstających w czasie warsztatów prac była ponadczasowa architektura i inne elementy charakterystyczne dla Świątyni Literatury, którą artyści ukazywali poprzez technikę akwarelową. Dzięki aktywnemu udziałowi i zaangażowaniu uczestników, warsztat malarski stał się platformą integracji środowisk kultury i sztuki a także zyskał duży rozgłos wśród lokalnych miłośników sztuki.

Zdjęcia (18)

{"register":{"columns":[]}}