W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-wietnamskie rozmowy nt. współpracy w dziedzinie rolnictwa

29.11.2024

Od 26 do 28 listopada 2024 r. w Hanoi przebywał sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jacek Czerniak, który wziął udział w spotkaniach z przedstawicielami kierownictwa wietnamskiego resortu rolnictwa, wietnamskiej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz Akademii Nauk Rolniczych. Głównym celem wizyty były rozmowy dotyczące intensyfikacji polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych, w ramach III. posiedzenia polsko-wietnamskiej grupy roboczej ds. współpracy w dziedzinie rolnictwa.

Polsko-wietnamskie rozmowy nt. współpracy w dziedzinie rolnictwa

Przedstawicielowi polskiego resortu rolnictwa towarzyszyli główny lekarz weterynarii Krzysztof Jażdżewski oraz zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) Tomasz Ciodyk.

III posiedzenie polsko-wietnamskiej grupy roboczej ds. współpracy w dziedzinie rolnictwa

Trzecie posiedzenie zapoczątkowanej w 2022 r. polsko-wietnamskiej grupy roboczej w dziedzinie rolnictwa było okazją do pogłębionego dialogu w zakresie procedur, przepisów oraz działań praktycznych. Obok wiceministra Czerniaka spotkaniu współprzewodniczył jego wietnamski odpowiednik Nguyen Hoang Hiep.

Sekretarz stanu Jacek Czerniak podkreślił, że sprawy rolnictwa są istotnym elementem prawie 75-letnich relacji między Polską a Wietnamem.

– Wierzę, że wspólnie uda nam się wypracować działania na rzecz zrównoważonego rozwoju dwustronnej wymiany handlowej artykułami rolno-spożywczymi i zmniejszenia deficytu po stronie Polski – powiedział sekretarz stanu.

Strony potwierdziły uzgodnienie ostatecznych wymagań fitosanitarnych dla borówki wysokiej eksportowanej z Polski do Wietnamu. Oznacza to, że procedura dostępowa została zakończona i pierwsze transporty borówek z Polski mogą się pojawić w Wietnamie od sezonu produkcyjnego 2025 r.

Odnosząc się do spraw weterynaryjnych strona wietnamska potwierdziła stosowanie zasady prelistingu przy zatwierdzaniu polskich zakładów mięsnych i rybnych do eksportu na rynek Wietnamu, zgodnie z artykułem 6.8 Umowy o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską i Wietnamem (EVFTA).

– To znaczący krok, który usprawni procedury administracyjne przy wymianie handlowej towarami pochodzenia zwierzęcego – zaznaczył sekretarz stanu Jacek Czerniak.

Rozmowy z przewodniczącym Wietnamskiej Izby Handlowo-Przemysłowej (VCCI)

Spotkanie było okazją do podkreślenia roli handlu towarami rolno-spożywczymi w ogólnym rozwoju dwustronnej współpracy gospodarczej.

Przewodniczący polskiej delegacji zaproponował zawarcie porozumienia o współpracy pomiędzy Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa a Wietnamską Izbą Handlowo-Przemysłową.

– Chciałbym, aby podpisanie dokumentu było impulsem do zacieśniania relacji pomiędzy polskimi i wietnamskimi przedsiębiorcami branży spożywczej – powiedział sekretarz stanu.

Wyniki polskiego eksportu rolno-spożywczego do Wietnamu

Zgodnie z informacjami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wietnam to najważniejszy odbiorca polskich towarów rolno-spożywczych w Azji Południowo-Wschodniej. W 2023 r. eksport towarów rolno-spożywczych do Wietnamu osiągnął wartość 175,7 mln EUR. Sprzedawaliśmy głównie: mięso drobiowe z indyka i podroby, mięso z ryb, filety z łososia, mąki, mączki i granulki, z mięsa i podrobów, podroby jadalne wieprzowe.

W okresie od stycznia do listopada 2024 r. eksport towarów rolno-spożywczych do Wietnamu osiągnął wartość prawie 141 mln EUR. Sprzedawaliśmy głównie mięso i podroby z drobiu, filety rybne, jelita i żołądki zwierzęce oraz podroby wołowe.

 

Fot.: MARD, VCCI, Amb. RP w Hanoi

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}