W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Rzeczoznawcy

Pobieranie próbek lub ustalanie klas jakości handlowej określonych artykułów rolno-spożywczych na zlecenie zainteresowanych przedsiębiorców mogą, poza pracownikami Inspekcji, przeprowadzać tylko osoby wpisane do rejestru rzeczoznawców. Jednym z elementów postępowania kwalifikacyjnego jest przystąpienie do egzaminu w zakresie pobierania próbek artykułów rolno-spożywczych, ustalania klas jakości tusz zwierząt rzeźnych albo odbycie szkolenia w zakresie ustalania klasy jakości świeżych owoców i warzyw oraz uzyskanie wpisu do rejestru rzeczoznawców. Rejestr rzeczoznawców prowadzi wojewódzki inspektor właściwy ze względu na miejsce zamieszkania rzeczoznawcy albo w przypadku osób niemających miejsca zamieszkania na terytorium Polski wojewódzki inspektor właściwy dla województwa mazowieckiego.

Uprawnienia w zakresie:

  • ustalania klas jakości świeżych owoców i warzyw oraz pobierania próbek artykułów rolno – spożywczych są nadawane bezterminowo,
  • ustalania klas jakości tusz zwierząt rzeźnych nabywane są na okres 3 lat.

Osoba, która uzyskała pozytywny wynik z egzaminu kwalifikacyjnego lub odbyła szkolenie w zakresie zasad ustalania klas jakości świeżych owoców i warzyw może zostać wpisana do rejestru rzeczoznawców po uprzednim złożeniu do Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Kielcach:

  • „Wniosku o wpis do rejestru rzeczoznawców”,
  • dokonaniu opłaty skarbowej w wysokości 10 zł na konto Urzędu Miasta Zielona Góra, ul. Podgórna 22, 65-424 Zielona Góra na rachunek bankowy nr 83 1020 5402 0000 0002 0248 5258 tytułem: „opłata skarbowa za wpis do rejestru rzeczoznawców” (z podaniem imienia i nazwiska rzeczoznawcy) lub gotówką w kasie organu podatkowego, tj. Prezydenta Miasta Zielona Góra.

Osobie, która została wpisana do rejestru rzeczoznawców, Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno – Spożywczych wydaje: decyzję administracyjną, zaświadczenie o wpisie do rejestru rzeczoznawców oraz pieczęć imienną.

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 21 grudnia 2000 roku o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych (Dz. U. z 2019 r., poz. 2178, z późn. zm.), ustawa obowiązuje od dnia 1 stycznia 2003 r., treść aktu prawnego,
  • rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia z dnia 18 marca 2016 roku w sprawie nabywania uprawnień do wykonywania niektórych czynności związanych z oceną jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz dokumentowania tych czynności (Dz. U. z 2020 r., poz. 444), rozporządzenie obowiązuje od dnia 26 marca 2016 roku, treść aktu prawnego.

Formularze:

  • Wniosku o wpis do rejestru rzeczoznawców,
  • Zgłoszenia kandydata na egzamin na rzeczoznawcę,

znajdują się w zakładce Wzory dokumentów.

Kandydaci na rzeczoznawców mogą zdobyć uprawnienia w specjalizacjach zamieszczonych w wykazie znajdującym sie poniżej.

Materiały

Wykaz specjalizacji
Wykaz​_specjalizacji.pdf 0.12MB
{"register":{"columns":[]}}