Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o przygotowaniu GIJHARS do prezydencji w radzie UE
WSZYSTKO, CO CHCIELIBYŚCIE WIEDZIEĆ O PRZYGOTOWANIU GIJHARS DO PREZYDENCJI W RADZIE UE
Półroczne przewodnictwo Polski w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęło się 1 stycznia 2025 roku. Jest to czas, kiedy nasz kraj ma szansę mocniej wpływać na kierunek rozwoju Unii Europejskiej i kształtować narrację całej Wspólnoty. Praca Prezydencji ma bezpośredni wpływ na życie 440 milionów ludzi mieszkających w 27 krajach. Nie jest to zatem tylko symboliczna rola! Dlatego sprawowanie Prezydencji, jako specjalny przywilej, ale i obowiązek, wymaga właściwego przygotowania, rozpoczętego z odpowiednim wyprzedzeniem.
Prezydencja to sześciomiesięczny okres, podczas którego dane państwo członkowskie Unii Europejskiej przewodniczy pracom Rady Unii Europejskiej. W tym czasie państwo sprawujące Prezydencję staje się gospodarzem większości unijnych wydarzeń i pełni istotną rolę na wszystkich polach aktywności Unii Europejskiej, a także reprezentuje ją na arenie międzynarodowej.
Jest odpowiedzialne za organizację spotkań UE, nadaje kierunek polityczny Unii, dba o jej rozwój, integrację oraz bezpieczeństwo. Prezydencja w Radzie UE nie jest wyłaniana w wyborach: sprawuje ją po kolei każde państwo UE.
Podczas swojego przewodnictwa państwo porusza kwestie (priorytety), w których ma szczególną wiedzę specjalistyczną lub którymi jest wyjątkowo zainteresowane. Przed Polską pojawią się wzywania wynikające z nowego otwarcia instytucjonalnego po wyborach do Parlamentu Europejskiego i prezydenckich wyborach w USA. Można się spodziewać, że wiele uwagi poświęci się takim tematom jak wspieranie zrównoważonego rozwoju, bezpieczeństwo energetyczne czy rozszerzenie Unii Europejskiej o nowe państwa członkowskie takie jak Ukraina.
Wśród priorytetów w dziedzinie rolnictwa istotnym zagadnieniem będzie przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej po 2027 roku, z pewnością nie da się też uniknąć dyskusji na temat możliwych skutków akcesji Ukrainy do UE na rynki rolne.
Przed Polską Prezydencją niełatwe zadanie, a nadchodzące pół roku będzie pełne wyzwań i ciężkiej pracy. Chcąc wywiązać się z tego zobowiązania oraz wykorzystać dobrze szansę przewodniczenia pracom jednego z najważniejszych organów decyzyjnych UE, konieczne jest odpowiednie przygotowanie nie tylko w zakresie spotkań wysokiego szczebla, ale i posiedzeń o eksperckim charakterze.
Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych zaczął prace przygotowawcze już od kwietnia 2023 roku, aby zapewnić pełną gotowość do przewodniczenia pracom w zakresie standaryzacji międzynarodowych wymagań dla bezpieczeństwa i jakości żywności oraz uczciwych praktyk w handlu żywnością.
GIJHARS, z uwagi na kompetencje dotyczące koordynacji współpracy z wybranymi organizacjami międzynarodowymi, jest instytucją wiodącą w Polsce dla prac Grupy Roboczej Rady UE do spraw Międzynarodowych Kwestii Żywnościowych i Rolnych (GR F22).
Podczas polskiej Prezydencji w UE będzie odpowiedzialny za przygotowanie i prowadzenie prac wspomnianej Grupy dotyczących Kodeksu Żywnościowego oraz międzynarodowych norm jakości owoców i warzyw (OECD i EKG/ONZ) Członkowie korpusu Prezydencji z GIJHARS będą odpowiedzialni za prowadzenie spotkań Grupy Roboczej F22, które będą się odbywać zarówno w Brukseli, jak i podczas planowanych sesji poszczególnych komitetów Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO2.
Co to w praktyce oznacza dla Inspekcji i jej pracowników? Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych na początku 2024 roku powołał Zespół GIJHARS do merytorycznych i organizacyjnych przygotowań Rzeczypospolitej Polskiej do objęcia i sprawowania funkcji Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w I połowie 2025 roku w zakresie kompetencji Inspekcji.
Pracownicy GIJHARS w tym roku wzięli udział w sesjach 4 komitetów Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO, które odbędą się również w trakcie trwania polskiej Prezydencji w 2025 roku oraz uczestniczyli w 6 posiedzeniach Grupy Roboczej Rady UE do spraw Międzynarodowych Kwestii Żywnościowych i Rolnych związanych z przygotowaniami do Prezydencji.
Trwają przygotowania pod względem merytorycznym, finansowym i organizacyjnym do sesji 63 komitetów Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO odbywających się na całym świecie i poprzedzających ich 9 posiedzeń w Brukseli, których terminy przypadają na czas trwania polskiej Prezydencji.
Mówiąc o obowiązkach, trudnościach i mozolnych przygotowaniach nie można zapominać, że sprawowanie Prezydencji to niewątpliwa szansa dla naszego kraju. Daje możliwość pokazania jego skuteczności w krytycznym momencie, gdy Unia Europejska jako Wspólnota mierzy się z szeregiem kluczowych dla jej przyszłości wyzwań, takich jak transformacja cyfrowa i energetyczna, odporność społeczno-gospodarcza oraz bezpieczeństwo granic.
Daje możliwość pokazania profesjonalizmu i wysokiego poziomu polskiej administracji oraz naszych krajowych ekspertów. To również okazja do promocji Polski na wielu poziomach i w różnych aspektach. Dlatego tak ważne jest, aby z niej w pełni skorzystać.
Źródło: „Biuletyn Wiedza i Jakość nr 3 (76) 2024” https://www.gov.pl/web/ijhars/biuletyn-wiedza-i-jakosc (uwaga odnosnik przeniesie na inna stronę)