W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

25 kwietnia Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

25.04.2023

Logo Inspekcji Ochrony Środowiska z orłem w tle. Obok zielony napis Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku.

Hałas stanowi problem dla milionów ludzi na całym świecie. Negatywnie wpływa na zdrowie i jakość życia. Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem jest okazją do zwrócenia uwagi na ten problem. Hałas, czyli nadmierna emisja energii akustycznej, jest jednym z najbardziej szkodliwych i uciążliwych rodzajów zanieczyszczeń środowiska. Głównymi źródłami hałasu są obiekty przemysłowe, ruch drogowy, kolejowy i lotniczy.

 

Zagrożenie dla zdrowia i życia

Hałas może negatywnie wpływać na ludzi, np. powodując utratę słuchu, wywołując problemy sercowo – naczyniowe, a nawet zaburzenia psychiczne. W niekorzystny sposób oddziałuje również na przyrodę powodując, np. problemy behawioralne u zwierząt.

Z uwagi na ważność problemu dzień 25 kwietnia ogłoszono Międzynarodowym Dniem Świadomości Zagrożenia Hałasem. Pierwsze obchody Międzynarodowego Dnia Świadomości Zagrożenia Hałasem odbyły się w 1995 r. z inicjatywy Ligii Niedosłyszących, z kolei w Polsce, zapoczątkowało je w 2000 r. Towarzystwo Higieny Akustycznej.

Przy tej okazji zachęcamy do podejmowania działań mających na celu zmniejszenie hałasu w swoim najbliższym otoczeniu.

Hałas pod kontrolą

Przedsiębiorca, który emituje hałas, mając świadomość jego negatywnych skutków na środowisko ma obowiązek wykonywać pomiary wielkości emisji hałasu do środowiska. Nad wykonywaniem powierzonych przedsiębiorcy obowiązków czuwa Inspekcja Ochrony Środowiska.

W 2022 r. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku przeprowadził 41 kontroli dotyczących przestrzegania przepisów ochrony środowiska w zakresie emisji hałasu do środowiska. Dla części tych kontroli inspektorzy Centralnego Laboratorium Badawczego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska dokonali pomiarów hałasu. W 5 sprawach stwierdzono przekroczenia dopuszczalnego hałasu, za które nałożono administracyjne kary pieniężne.

{"register":{"columns":[]}}