Demontaż kutrów przetwarzaniem odpadów
28.11.2024
W listopadzie 2024 r. inspektorzy Działu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku del. w Słupsku zakończyli czynności wobec przedsiębiorcy nielegalnie złomującego kutry rybackie na terenie powiatu słupskiego.
Oględziny terenu, na którym odbywał się proceder ujawniły obecność 7 zdekompletowanych jednostek. Kutry były pocięte na 3 części oraz miały usunięte burty. Przedsiębiorca nie posiadał wymaganego w tym przypadku zezwolenia na przetwarzanie odpadów, jakimi w świetle przepisów są powyższe kutry.
Nielegalne złomowanie kutrów rybackich jest obecnie występującym problemem, związanym z możliwością uzyskania rekompensaty finansowej wypłacanej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w przypadku trwałego zaprzestania działalności połowowej. Z tego powodu właściciele kutrów rybackich decydują się na złomowanie swoich jednostek.
Należy zwrócić uwagę, że demontażem statków mogą zajmować się jedynie podmioty posiadające odpowiednie zezwolenia, w tym przypadku zezwolenie na przetwarzanie odpadów, które spełniają wymogi przepisów z zakresu ochrony środowiska. W świetle obowiązującego prawa właściciele kutrów, którzy przekazują swoje statki do złomowania nieuprawnionym podmiotom, muszą liczyć się z konsekwencjami finansowymi - opłatą podwyższoną naliczaną przez marszałka województwa lub administracyjną karą pieniężną wymierzaną przez wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska. W tym przypadku analogiczne konsekwencje finansowe grożą też przedsiębiorcy nielegalnie demontującemu kutry rybackie. Przedział kary pieniężnej wymierzanej przez WIOŚ określony jest w przedziale od 1000 do 1 mln zł.