IPPC - pozwolenia zintegrowane
04.03.2024
IPPC (z ang. Integrated Pollution Prevention and Control) – pozwolenia zintegrowane
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/UE z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie emisji przemysłowych (zintegrowane zapobieganie zanieczyszczeniom i ich kontrola) znana jako dyrektywa IED weszła w życie z dniem 6 stycznia 2011 r. i zastąpiła siedem dyrektyw, w tym dyrektywę Rady 96/61/WE z dnia 24 września 1996 r. w sprawie zintegrowanego zapobiegania i ograniczania zanieczyszczeń (IPPC). Opiera się ona na następujących zasadach:
1. Zintegrowanego podejścia do ochrony środowiska i udzielania pozwolenia zintegrowanego
2. Wykorzystywania najlepszych dostępnych technik (BAT- z ang. Best Available Techniques)
3. Dostępu społeczeństwa do informacji
4. Kontroli działalności technologicznej
Zintegrowane podejście oznacza, że wydane pozwolenia musza uwzględniać wszystkie aspekty oddziaływań środowiskowych zakładu, obejmującą emisje do powietrza, wody, gleby i ziemi, wytwarzanie odpadów, wykorzystanie surowców, efektywność energetyczną, hałas, zapobieganie awariom i właściwy stan środowiska na terenie zakładu po jego zamknięciu.
Dyrektywa odnosi się do instalacji przemysłowych powodujących znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych lub środowiska jako całości. Są to na przykład niektóre instalacje technologiczne prowadzone w ramach przemysłu paliwowo-energetycznego, chemicznego, mineralnego, metalurgicznego, jak również instalacje związane z gospodarką odpadami technologicznymi i komunalnymi oraz rolnictwem (m. in. ubojnie, garbarnie, mleczarnie, itp.)
W wyniku przyjęcia dyrektywy IED poszerzona została lista rodzajów działalności wymagających uzyskania pozwolenia zintegrowanego w stosunku do wcześniej obowiązującej (96/61/WE). Wprowadziła ona również większe wymagania środowiskowe i narzuciła obowiązek dotrzymywania bardziej restrykcyjnych standardów emisyjnych.
Szczegółowy wykaz branż objęty obowiązkiem uzyskania pozwolenia zintegrowanego określa rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 27 sierpnia 2014 r. w sprawie rodzajów instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości (Dz.U. z 2014 r. poz. 1169).
Lista instalacji w województwie pomorskim, ustalonych przez WIOŚ w Gdańsku, które podlegają obowiązkowi uzyskania pozwolenia zintegrowanego, w podziale na branże, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 27 sierpnia 2014 r. w sprawie rodzajów instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości (Dz.U. z 2014 r. poz. 1169).
Materiały
Instalacje IPPC stan na 2024-06-26Instalacje_IPPC_stan_na_26062024_r_ze_Słupskiem.doc 0.38MB