W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nielegalny zrzut zanieczyszczeń do kanalizacji sanitarnej w Gdańsku

09.01.2023

Inspektor podczas pobierania prób ścieków

5.01.2023 r. około godziny 22-ej na telefon alarmowy wpłynęło zgłoszenie od spółki Gdańskie Wodociągi S.A. informujące o dużych ilościach zanieczyszczeń substancji ropopochodnych na przepompowni Ołowianka. Inspektorzy WIOŚ w Gdańsku niezwłocznie udali się na miejsce zdarzenia.
Aby nie dopuścić do przedostania się zanieczyszczenia na oczyszczalnię Wschód, zostało ono zatrzymane na kolektorze przepompowni przez Gdańskie Wodociągi Sp. z o.o. Według wstępnych ustaleń do nielegalnego zrzutu prawdopodobnie doszło na terenie dzielnic Zaspa lub Wrzeszcz Dolny.
Zanieczyszczone ścieki zostały wypompowane i wywiezione wozami do podmiotu uprawnionego do przetwarzania tego rodzaju odpadów.
Pobrane próby ścieków z przepompowni zostały przekazane w celu wykonania analiz do GIOŚ Centralnego Laboratorium Badawczego oddział w Gdańsku.
Trwają dalsze ustalenia w tej sprawie, jednocześnie Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska złoży w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.
Sprawcy grozi kara ograniczenia wolności do 2 lat albo grzywny do 10 000 zł.

11.01.2023 r. Aktualizacja
Pobrane próby są badane przez Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ oddział w Gdańsku. Wyniki analiz dostępne będą na początku przyszłego tygodnia, tj. po 16-ym stycznia.

Z uzyskanych informacji od Spółki Gdańskie Wodociągi wynika, że zanieczyszczenie zostało zatrzymane na przepompowni i praca oczyszczalni ścieków nie została zaburzona.

Ponadto 9-ego stycznia br. Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska złożył zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Śródmieście o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 183 § 1 kodeksu karnego. Wystąpiła możliwość zagrożenia życia lub zdrowia czy obniżenia jakości wody i sprawca czynu podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

18.01.2023 r. Aktualizacja

Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ oddział w Gdańsku w dniu 17.01.2023 r. przekazało wyniki badań próby substancji pobranej z kolektora przepompowni ścieków w Gdańsku. Próba została poddana badaniom w kierunku identyfikacji pochodzenia i rodzaju odpadu. Zgodnie z otrzymanym sprawozdaniem wyniki badań nie dają jednoznacznej odpowiedzi, co do ewentualnego pochodzenia i rodzaju badanej substancji, jednakże wykazują około 90% zgodności z olejami smarownymi oraz 85% zgodności z nierozpuszczalnymi solami wyższych kwasów tłuszczowych. Według sprawozdania badana substancja jest mieszaniną składającą się z długołańcuchowych węglowodorów alifatycznych i dodatkowych zanieczyszczeń pochodzących pierwotnie z odpadu jak również z systemu kanalizacji.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}