Obowiązek segregacji odpadów budowlanych
23.01.2025
1 stycznia 2025 r. weszła w życie ustawa zmieniająca przepisy o odpadach, która, zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z 30 maja 2018 roku, nakłada na wytwórców odpadów budowlanych i rozbiórkowych obowiązek ich segregacji i zapewnienia dalszego ich zagospodarowania. Obowiązek spoczywa zarówno na firmach wytwarzających odpady budowlano-remontowe jak i na tych, które odbierają je od osób prywatnych przeprowadzających remont.
Odpady powstałe podczas budowy, remontów czy rozbiórek muszą być dzielone na co najmniej sześć podstawowych frakcji: drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne, w tym beton, cegły, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie.
Odpady budowlane i rozbiórkowe należy segregować u źródła ich powstawania na powyższe frakcje z możliwością zlecenia tego obowiązku uprawnionemu przedsiębiorcy na podstawie pisemnej umowy.
Osoby prywatne remontujące swoje mieszkanie lub dom albo inny lokal są zwolnione z obowiązku ich segregacji.
Za niezapewnienie wysegregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych, wbrew obowiązującym przepisom, wytwórcy odpadów i następnemu ich posiadaczowi grozi kara pieniężna w wysokości od 1 tys. do 1 mln zł.