W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Proceder nielegalnego gospodarowania odpadami przez firmę transportową z Trójmiasta

04.01.2023

Logo Inspekcji Ochrony Środowiska z orłem w tle. Obok zielony napis Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku.

Inspektorzy Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku w wyniku przeprowadzonej kontroli interwencyjnej firmy transportowej stwierdzili szereg nieprawidłowości z zakresu gospodarki odpadami. Kontrolę wszczęto w związku z wnioskami o przeprowadzenie kontroli, które wpłynęły od Głównego Inspektora Ochrony Środowiska oraz sześciu Wojewódzkich Inspektorów Ochrony Środowiska i ich delegatur z różnych rejonów Polski. Wnioski dotyczyły udziału wskazanej firmy w procederze nielegalnego gospodarowania odpadami.


Inspektorzy w trakcie kontroli stwierdzili szereg naruszeń przepisów. W szczególności ustalili, że podmiot kontrolowany nie dostarczał odpadów do miejsc przeznaczenia, wskazanych przez zlecającego usługę transportu, prowadził ewidencje odpadów niezgodnie ze stanem rzeczywistym, potwierdzał świadczenie usług transportu, które nie miały miejsca, wskazywał błędne miejsca, z którego spółka przekazywała odpady, jak również prowadził transporty odpadów bez wymaganych dokumentów - Kart Przekazania Odpadów. Firma miała wykonać między innymi co najmniej 40 tysięcy fikcyjnych transportów odpadów, ustalono, na przykład, że ten sam pojazd w tym samym czasie wykonywał dwa różne transporty w dwóch różnych miejscach na terenie kraju.
Inspektorzy Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku w tej sprawie pozostają w stałym kontakcie z Prokuraturą.
Wobec przedsiębiorcy i mężczyzny, który był tzw. „słupem” w roli Prezesa firmy za liczne naruszenia przepisów, w tym z zakresu ochrony środowiska sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci aresztu tymczasowego.


Za przestępstwo odpadowe grozi do 10 lat pozbawienia wolności, a za fałszowanie dokumentów w celu osiągnięcia korzyści grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.
W związku ze stwierdzonymi naruszeniami Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska przeprowadzi postępowania administracyjne w przedmiocie nałożenia na podmiot administracyjnych kar pieniężnych, których wysokość może przekroczyć 1 milion złotych.

 

{"register":{"columns":[]}}