W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Roczna ocena jakości powietrza w województwie pomorskim Raport wojewódzki za 2021 rok

09.05.2022

Stacja monitoringu w Liniewku Koścerskim

Informujemy, że dostępna jest już Roczna ocena jakości powietrza w województwie pomorskim. Raport wojewódzki za 2021 rok. Ocena została przeprowadzona przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z wykorzystaniem pomiarów zanieczyszczeń na stacjach monitoringu powietrza oraz wspomagających metod  szacowania i modelowania matematycznego.

Na podstawie oceny została przeprowadzona klasyfikacja stref dla każdej substancji odrębnie, według kryteriów określonych pod kątem ochrony zdrowia ludzi oraz ochrony roślin. Oceny jakości powietrza dokonuje się w odniesieniu do obszaru strefy. Województwo pomorskie podzielone jest na dwie strefy Aglomerację Trójmiejską oraz strefę pomorską. Klasyfikacja została przeprowadzona dla wymaganych zanieczyszczeń, w tym drobnych pyłów zawieszonych (PM10, PM2.5), a także zawartych w nich metali ciężkich i wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych oraz zanieczyszczeń gazowych (dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, tlenku węgla, benzenu i ozonu).

Zgodnie z oceną wartości kryterialne zostały dotrzymane dla większości zanieczyszczeń
w województwie pomorskim. Ze względu na ochronę zdrowia ludzi do klasy C (najniższej) została zakwalifikowana strefa pomorska, jedynie z uwagi na stwierdzone podwyższone poziomy benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10, którego główne źródło stanowi niska emisja z ogrzewania indywidualnego z zastosowaniem paliw stałych, co nie uległo zmianie w odniesieniu do lat poprzednich. Strefa aglomeracja trójmiejska nie utrzymała się w bieżącej ocenie w klasie A, ze względu na poziomy wyznaczone z uwagi ochronę zdrowia ludzi, co było związane z zanotowanym w lutym 2021 r. przekroczeniem poziomu dopuszczalnego dla dwutlenku siarki (SO2). Obszar przekroczeń objął 2.4 % obszaru strefy. Podjęte zostały dodatkowe działania przez Zarząd Województwa i opracowany został Program działań krótkoterminowych w tym zakresie – przyjęty uchwałą Sejmiku Województwa Pomorskiego Nr 525/XLI/22 z dnia 28 marca 2022 r. Dokument ten ma na celu zmniejszenie ryzyka dalszego wystąpienia tego rodzaju przekroczeń i określa także przewidywane do podjęcia działania, w tym kontrolne emisji z głównych zakładów przemysłowych przez Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

Natomiast z uwagi na ochronę roślin dla wyznaczonych poziomów dopuszczalnych podlegająca jedynie ocenie strefa pomorska utrzymała się w klasie A.

Pełen tekst oceny można znaleźć pod linkiem: https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/rwms/publications/card/1686

Aktualnie obowiązujące Programy ochrony powietrza w tym działań krótkoterminowych dostępne są na dedykowanej stronie prowadzonej przez Marszałka Województwa Pomorskiego: https://powietrze.pomorskie.eu/jakosc-powietrza/

Więcej informacji o rocznych ocenach jakości powietrza, a także bieżące dane pomiarowe znajdą Państwo na Portalu Jakość Powietrza GIOŚ  - http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/home

 

Materiały

Pełen tekst oceny
Programy ochrony powietrza w tym działań krótkoterminowych
Jakość Powietrza GIOŚ
{"register":{"columns":[]}}