Transporty odpadów w 2022 r.
25.01.2023
Inspektorzy WIOŚ w Gdańsku wraz z funkcjonariuszami Policji, Inspekcji Transportu Drogowego, Krajowej Administracji Skarbowej i Straży Granicznej przeprowadzają wspólne kontrole transportów odpadów na drogach województwa pomorskiego.
Sumarycznie w 2022 r. zostało skontrolowanych 259 pojazdów, z czego 121 przewoziło odpady. W 10 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości.
W związku ze stwierdzonymi naruszeniami przepisów, w ramach postępowań pokontrolnych w 6 sprawach nałożono kary na łączną kwotę 18 tysięcy złotych, a w 4 zastosowano pouczenia.
Stwierdzane przy kontroli naruszenia dotyczyły szczególnych warunków związanych z transportem odpadów określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 7 października 2016 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla transportu odpadów.
Generalną zasadą przy transporcie odpadów jest, że powinien on odbywać się zgodnie z wymaganiami w zakresie ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa życia i zdrowia ludzi, w szczególności w sposób uwzględniający właściwości chemiczne i fizyczne odpadów, w tym stan skupienia, oraz zagrożenia, które mogą powodować odpady. Pojazd transportujący powinien być odpowiednio oznakowany, kierowca powinien okazać dokument potwierdzający rodzaj transportowanych odpadów oraz dane zlecającego transport odpadów, a w przypadku odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości - wraz z dokumentem potwierdzającym rodzaj transportowanych odpadów oraz nazwę gminy, z terenu której są odbierane odpady.
Transportując odpady należy pamiętać między innymi, że:
- odpady niebezpieczne mogą być transportowane jednocześnie z odpadami innymi niż niebezpieczne, w sposób uniemożliwiający ich kontakt;
- transport odpadów powinien odbywać się w sposób uniemożliwiający mieszanie poszczególnych rodzajów odpadów, z wyjątkiem, gdy strumień zmieszanych rodzajów odpadów w całości jest kierowany do przetwarzania w tym samym procesie;
- transport odpadów powinien odbywać się w sposób uniemożliwiający rozprzestrzenianie się odpadów poza środki transportu, w szczególności ich wysypywanie, pylenie i wyciek, oraz ograniczający do minimum uciążliwość zapachową;
- transport odpadów powinien odbywać się w sposób ograniczający do minimum oddziaływanie czynników atmosferycznych na odpady, jeżeli mogą one spowodować negatywne oddziaływanie transportowanych odpadów na środowisko lub życie i zdrowie ludzi;
- transportowane odpady, w szczególności w pojemnikach lub workach, powinno się układać się lub umocować w środkach transportu w taki sposób, aby zapobiec ich przemieszczaniu i przewracaniu.
W przypadku transportu odpadów bez wymaganych dokumentów, w których wskazany jest posiadacz odpadów przekazujący odpad oraz posiadacz odpadów, do którego należy dostarczyć odpady, posiadaczem tych odpadów jest transportujący te odpady.
Należy również mieć na uwadze, że jeżeli w trakcie kontroli transportu odpadów ujawniono:
- naruszenie szczegółowych wymagań dla transportu odpadów,
- przemieszczanie odpadów do nieuprawnionego odbiorcy,
- naruszenie przepisów o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów,
to pojazd wraz z odpadami może zostać skierowany i zatrzymany wraz z odpadami na najbliższym dostępnym miejscu – parkingu - wyznaczonym w wojewódzkim planie gospodarki odpadami, do czasu usunięcia naruszeń lub ustalenia podmiotu odpowiedzialnego za zagospodarowanie tych odpadów, a za usunięcie, strzeżenie i przechowywanie pojazdu pobiera się opłaty od podmiotu transportującego.
Materiały
Oznakowanie środków transportu odpadówOznakowanie_pojazdów.pdf 0.03MB Oznakowanie pojazdów przy transgranicznym przemieszczaniu odpadów
Oznakowanie_pojazdów_przy_transgranicznym_przemieszczaniu_odpadów.pdf 0.01MB