W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wylewanie zużytych olejów do gruntu

25.06.2024

Logo Inspekcji Ochrony Środowiska z orłem w tle. Obok zielony napis Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku.

W dniach od 25.03.2024r. do 21.06.2024r. inspektorzy Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku przeprowadzili kontrolę działalności przedsiębiorcy prowadzącego warsztat samochodowy w gminie Żukowo. Kontrola interwencyjna została wszczęta w związku z otrzymanym zgłoszeniem wylewania substancji ropopochodnych do ziemi.

W trakcie oględzin ustalono, że na terenie zakładu są porozrzucane odpady w postaci zużytych opon, części samochodowych, odpadów z tworzyw sztucznych oraz pustych i wypełnionych zużytymi olejami beczek. W miejscach magazynowania beczek stwierdzono plamy rozlanych substancji ropopochodnych. Stwierdzono je także na wskazanym w zgłoszeniu terenie oraz wjeździe na kontrolowany warsztat.

W związku z tym pobrano próby ziemi do badań, które przeprowadziło Centralne Laboratorium Badawcze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Oddział w Gdańsku. W wyniku badań stwierdzono w niektórych miejscach kilkunastokrotne przekroczenie dopuszczalnych norm węglowodorów alifatycznych w gruncie: norma 3000 mg/kg suchej masy a stwierdzona zawartość np. 54 000 mg/kg suchej masy.

Jeszcze w takcie trwania kontroli przedsiębiorca na własny koszt dokonał wybrania i wywozu zanieczyszczonej ziemi do utylizacji. Dlatego też ponownie pobrano próby ziemi do badań. Uzyskane wyniki analiz przeprowadzonych przez CLB GIOŚ o/Gdańsk wskazują, że przedsiębiorca skutecznie usunął zanieczyszczoną ziemię – nie odnotowano przekroczeń poziomu węglowodorów alifatycznych w badanych próbkach gleby.

Za powyższe naruszenie sprawcy grozi kara od 1000zł do 1 000 000 zł. Ponadto w trakcie kontroli stwierdzono inne naruszenia, tj. prowadzenie ewidencji odpadów niezgodnie ze stanem rzeczywistym oraz magazynowanie odpadów w postaci zużytych olejów niezgodnie z wymogami ochrony środowiska. Za każde z tych naruszeń grożą kolejne kary w wysokości od 1000 zł do 1 miliona złotych.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}