Aktualności
-
Kokawa, inspektorzy prowadzą oględziny miejsca porzucenia odpadówW Kokawie inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska z Delegatury w Częstochowie prowadzą oględziny terenu w miejscu porzucenia odpadów.
-
Wyniki badań jakości wód Odry w ChałupkachW wyniku sytuacji kryzysowej spowodowanej powodzią, uszkodzona została oczyszczalnia ścieków w Ostawie, a jej działanie zostało wstrzymane. W związku z tym Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach zlecił przeprowadzenie szczegółowych badań jakości wód Odry w miejscowości Chałupki. W momencie poboru prób w Odrze notowane były wysokie stany wód. Celem badań przeprowadzonych 25 i 27 września 2024 r. była ocena ewentualnych skutków zanieczyszczeń wynikających z awarii oczyszczalni.
-
Ważna informacja - aktualizacja!Od czwartku 26 września 2024 r. nasze biuro w budynku przy ul. Konstantego Damrota 16 w Katowicach jest znowu otwarte! Niestety, z powodów niezależnych od nas, nie wszystkie numery telefonów stacjonarnych będą dostępne do odwołania.
-
Informacja dotycząca wyników pomiarów benzenu w KoniecpoluW związku ze zdarzeniem związanym z pożarem na terenie ARW BALTIC Sp. z o.o. w Koniecpolu przy ul. Szkolnej 58, w dniach od 6 do 9 września 2024 r. Centralne Laboratorium Badawcze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Oddział w Katowicach (CLB GIOŚ) wykonało pomiary poziomu benzenu w powietrzu za pomocą Mobilnego Laboratorium Badań Jakości Powietrza – tzw. Ambulansu Pomiarowego.
-
Pożar w ZabrzuW dniu 7.09.2024 r. w godzinach popołudniowych WIOŚ w Katowicach otrzymał zgłoszenie pożaru niezidentyfikowanych substancji w Zabrzu, w dzielnicy Zaborze. Na miejscu ustalono, że w wyniku pożaru traw w rejonie ulicy Sierakowskiego ogniem zajął się teren przyległy, gdzie znajdowało się miejsce nielegalnego porzucenia odpadów oraz warsztat mechaniczno - samochodowy.
-
Spotkanie polsko-czeskiej grupy roboczej ds. ochrony wód granicznych przed zanieczyszczeniamiW dniach 26-28 czerwca 2024 roku w Bielsku-Białej odbyło się 32. spotkanie polsko-czeskiej grupy roboczej ds. ochrony wód granicznych przed zanieczyszczeniami (Grupa OPZ). Grupa ta działa w ramach Polsko-Czeskiej Komisji ds. Wód Granicznych.
-
„Baśń z ekologią w tle…” w Delegaturze WIOŚ w Częstochowie odbyło się podsumowanie konkursu polonistyczno-ekologicznego13 czerwca 2024 r. w siedzibie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska Delegatura w Częstochowie oraz Centralnego Laboratorium Badawczego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Oddział w Katowicach Pracownia w Częstochowie odbyło się podsumowanie Międzyszkolnego Konkursu Polonistyczno-Ekologicznego „Baśń z ekologią w tle…”. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 25 w Częstochowie. Uczestniczyli w nim uczniowie szkół podstawowych z Częstochowy i powiatu.
-
Spotkanie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z Wojewódzkimi Inspektorami Ochrony Środowiska i Kierownikami Delegatur WIOŚAgata Bucko-Serafin Śląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska wraz z Joanną Paluch i Jarosławem Reterskim, kierownikami Delegatur WIOŚ w Bielsku-Białej i Częstochowie, wzięła udział w dwudniowym spotkaniu organizacyjnym, które odbyło się w Warszawie z inicjatywy Joanny Piekutowskiej Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Gośćmi wydarzenia była Małgorzata Typko Dyrektor Departamentu Instrumentów Środowiskowych Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz dyrektorzy departamentów GIOŚ.
-
KONFERENCJA Niebieski Ład – Zrównoważone gospodarowanie zasobami wodyUdział Zastępcy Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w konferencji: Niebieski Ład = Zrównoważone gospodarowanie zasobami wody.
-
Zakończyła się kontrola w firmie prowadzącej prace na hałdzie Charlotta w Rydułtowach. Sprawa została zgłoszona do ProkuraturyW związku z licznymi zgłoszeniami od mieszkańców Rydułtów dotyczącymi problemów z pyleniem wynikającym z prac prowadzonych na hałdzie Charlotta, inspektorzy WIOŚ prowadzili niezapowiedziane rozpoznania w terenie które potwierdziły, że obecnie prowadzone prace na hałdzie powodują zwiększoną emisję zanieczyszczeń pyłowych do powietrza. Oględziny oraz analiza dokumentacji, w tym zezwoleń na przetwarzanie i wydobywanie odpadów, wykazały, że firma Marbud nie dostosowała się do warunków określonych w posiadanych zezwoleniach.