Inauguracja działalności Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej w WIOŚ w Katowicach
17 października 2022 r. w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się uroczyste przekazanie nowego Regulaminu Organizacyjnego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, tym samym powołany do życia został nowy Wydział Zwalczania Przestępczości Środowiskowej
Gośćmi honorowymi wydarzenia byli minister Michał Wójcik, minister Magda Gosk p.o. Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, minister p.o. z-cy Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Krzysztof Gołębiewski oraz poseł Jerzy Polaczek. Spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele służb i instytucji współpracujących na co dzień z inspekcją ochrony środowiska, poprzedziła konferencja prasowa poświęcona przeciwdziałaniu i walce z szarą strefą oraz zadaniom nowego Wydziału.
Podczas konferencji prasowej minister Magda Goską podkreśliła:
nowy Wydział jest kolejnym krokiem w kierunku dalszej profesjonalizacji Inspekcji.
Według niej realizowana jest nowa strategia GIOŚ, usprawniająca efektywne zwalczanie zjawiska przestępczości środowiskowej.
Na działania przestępcze nie ma naszej zgody, a bezpośrednią odpowiedzią są nowe piony zwalczania przestępczości środowiskowej powstające w strukturze WIOŚ. Wzmacniamy naszych inspektorów ochrony środowiska wiedzą i doświadczeniem funkcjonariuszy innych służb.
Jeden z inicjatorów postania nowych Wydziałów minister Krzysztof Gołębiewski na konferencji prasowej zwrócił uwagę na niedawną nowelizację Kodeksu karnego i Kodeksu wykroczeń, która zaostrzyła przepisy dotyczące popełnianych przestępstw przeciwko środowisku.
Zwalczanie szarej strefy stało się faktem. Nowy Wydział Zwalczania Przestępczości Środowiskowej, zaostrzenie przepisów karnych oraz dotkliwe kary finansowe są gwarantem bezpieczeństwa ekologicznego na terenie tak ważnego regionu jakim jest Śląsk.
Od stycznia 2020 roku, po reformie Inspekcji Ochrony Środowiska, w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Katowicach w Wydziale Inspekcji utworzona została grupa interwencyjno-wyjazdowa. Ten dwunastoosobowy zespół, pracując przez 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę, od ponad dwu i pół roku reaguje na zgłaszane incydenty z zakresu ochrony środowiska, ściśle współpracuje z Policją, Inspekcją Transportu Drogowego, Krajową Administracją Skarbową i Strażą Graniczną w zakresie kontroli transportów odpadów, prowadzi działania prewencyjne, których celem jest przeciwdziałanie przestępstwom i wykroczeniom przeciwko środowisku, współpracuje z Prokuraturą w zakresie prowadzonych przez nią śledztw.
Jak mówiła pod czas konferencji Agata Bucko-Serafin Śląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, powołanie do życia Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej jest odpowiedzią na nasilający się przestępczy proceder przeciwko środowisku naturalnemu - doświadczenia codziennej pracy inspektorów wskazały na konieczność powołania odrębnego Wydziału.
Specyfika województwa śląskiego - presja przemysłowa skumulowana na stosunkowo małym obszarze, przygraniczne położenie - wymaga silnego i skutecznego nadzoru. W szeregach nowego Wydziału docelowo pracować będzie dwadzieścia osób, a jego trzon stanowić będą doświadczeni inspektorzy Grupy Interwencyjno-Wyjazdowej. Pracownicy tego Wydziału będą pracować w systemie zmianowym, reagując w razie potrzeby o każde porze dnia i nocy.
Rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 22 marca 2022 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie zasad i sposobu organizacji wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska oraz ich delegatur umożliwiono tworzenia komórek organizacyjnych dedykowanych zwalczaniu przestępczości środowiskowej. Od tego czasu rozpoczęły się starania o pozyskanie środków finansowych niezbędnych dla uruchomienia nowej komórki organizacyjnej w Inspektoracie w Katowicach. W efekcie tych starań, wspieranych między innymi przez śląskich parlamentarzystów oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska, 17 października 2022 r. Wojewoda Śląski zatwierdził nowy Regulamin Organizacyjny WIOŚ w Katowicach, tym samym powołując do życia nowy Wydział.
Najważniejsze zadania Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej
- Przeciwdziałanie i wykrywania przestępstw i wykroczeń przeciwko środowisku, samodzielnie bądź we współpracy z organami administracji państwowej, organami samorządowymi, sądami, prokuraturą, inspekcjami i służbami uprawnionymi do ścigania przestępstw i wykroczeń oraz organizacjami społecznymi.
- Prowadzenie działań rozpoznawczych w przypadku zgłaszanych interwencji dotyczących zanieczyszczenia środowiska na terenie województwa śląskiego. Działania realizowane będą przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.
- Prowadzenie baz danych oraz analiz niezbędnych do ujawniania i przeciwdziałania przestępstwom i wykroczeniom przeciwko środowisku, w szczególności w zakresie ograniczenia tzw. "szarej strefy" występującej na rynku gospodarowania odpadami
- Współpraca z GIOŚ, w tym przygotowywanie odpowiednich materiałów i analiz w zakresie transgranicznego przemieszczania odpadów i poważnych awarii.