Kontrole zakładów w zlewni rzeki Odry
Trwają kontrole w zakładach odprowadzających ścieki do wód powierzchniowych w zlewni rzeki Odry. Inspektorzy zakończyli działania w dziewiętnastu podmiotach, dwadzieścia jeden kontroli jest w toku, pozostał jeden zakład w planie.
Dotychczasowe kontrole wykazały nieprawidłowości w dziewięciu przypadkach. Dotyczyły one między innymi przekroczenia w czerwcu 2021 poziomu pH w ściekach przemysłowych przez Protor Sp. z o.o., obecnie spółka nie odprowadza już ścieków przemysłowych do wód powierzchniowych. Ponadto inspektorzy stwierdzili zlecanie czyszczenia separatora substancji ropopochodnych nieuprawnionemu podmiotowi (Biopolonia sp. z o.o.) oraz brak kontroli stanu technicznego separatorów ropopochodnych (Huta Łabędy S.A). W trzech przypadkach stwierdzone zostały nieprawidłowości w zakresie parametrów odprowadzanych ścieków. W Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Gliwicach, w próbach ścieków pobranych do badań przez inspektorów podczas kontroli stwierdzono przekroczenie warunków jakości ścieków w stosunku do pozwolenia wodnoprawnego w zakresie fosforu ogólnego. W ZM „Bumar-Łabędy” S.A , w próbach ścieków z wylotów W-1 i W-2, pobranych do badań przez inspektorów podczas kontroli, stwierdzono przekroczenie warunków jakości ścieków w stosunku do pozwolenia zintegrowanego w wylocie W-1, w zakresie azotu ogólnego, azotanowego i azotynowego. Wylotem W-1 odprowadzane są ścieki będące mieszaniną ścieków przemysłowych, bytowych oraz wód opadowych i roztopowych powstających w wyniku działalności spółki oraz innych podmiotów wprowadzających ścieki do jej urządzeń kanalizacyjnych na podstawie umów cywilno-prawnych oraz w PGG S.A. oddział KWK Ruda – Ruch Bielszowice w próbach ścieków pobranych do badań przez inspektorów podczas kontroli stwierdzono przekroczenie warunków jakości ścieków w stosunku do pozwolenia wodnoprawnego w zakresie wskaźnika- chlorków. W jednym przypadku (ELSEN S.A. w restrukturyzacji w Częstochowie) stwierdzono przekroczenie terminu przesyłania wyników prowadzonych pomiarów ilości i jakości ścieków przemysłowych wprowadzanych do wód Kanału ulgi rzeki Warty – Kucelinki wykonanych w okresie od 28 lutego do 28 czerwca 2022 r. określonego w art. 304 ust. 1 punkt 2 lit. c ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. W dwóch przypadkach (ZEM ŁABĘDY Sp. z o.o. oraz Walcownia Metali Nieżelaznych "ŁABĘDY" S.A.) tut. Inspektorat stwierdził pobieranie prób ścieków niezgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 12 lipca 2019 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1311) – w sposób inny niż średniodobowy. Dodatkowo w Walcowni Metali Nieżelaznych "ŁABĘDY" S.A. stwierdzono naruszenie warunków posiadanego przez Spółkę pozwolenia wodnoprawnego poprzez nie utrzymywanie w należytym stanie koryta odbiornika w rejonie wylotu na odcinku 5 m poniżej i 5 m powyżej wylotu (wykaszanie).
W pozostałych zakresach kontrola w dziesięciu podmiotach nie wykazała nieprawidłowości. We wszystkich przypadkach, w których stwierdzono nieprawidłowości, trwają postępowanie pokontrolne.