W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Oświadczenie

W nawiązaniu do artykułów opublikowanych w portalu Onet.pl oraz zarzutów, że „Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach nie podejmował działań oraz nie zrobił dotychczas nic, by zapobiec postępującej degradacji Kanału Gliwickiego”, stwierdzamy, że są one nieprawdziwe i naruszają dobre imię jego pracowników.

Logo Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach

WIOŚ w Katowicach informuje, że od 30 marca br., reagując na zgłoszenia zanieczyszczeń i śniętych ryb na Kanale Gliwickim inspektorzy prowadzili rozpoznanie zanieczyszczenia w terenie oraz pobierali do badań próby wody. W sumie inspektorzy interweniowali wówczas w terenie jedenaście razy i pobrano do analiz 35 prób z różnych miejsc Kanał. Zarówno próby pobrane w związku ze zdarzeniem z 29/30 marca br., w trakcie którego kontrola ujawniła śnięte ryby, jak i realizowane w kwietniu, maju i czerwcu 2022 r., nie pozwoliły na jednoznaczne określenie źródła pochodzenia zanieczyszczeń oraz przyczyny śnięcia ryb.

W związku z tym Inspektorat podjął działania związane z sukcesywną kontrolą zakładów działających w obrębie Kanału Gliwickiego. Większość kontroli jest w toku, kontrole przeprowadzone zostały w:

  • w Śląskim Centrum Logistyki oraz CKA s.c. w Gliwicach - nie wykazały naruszeń,
  • w Zakładach Mechanicznych „Bumar-Łabędy” - kontrola jest nadal w toku, jednakże wyniki pobranych w pierwszym dniu kontroli (28.07) prób z obu wylotów ( W-1 i W-2) Bumaru Łabędy nie wykazały przekroczeń wobec posiadanych przez zakład pozwoleń.
  • w Spółce Restrukturyzacji Kopalń S.A. Oddział w Czeladzi - Centralny Zakład Odwadniania Kopalń - w związku ze stwierdzonymi przekroczeniami w próbach pobranych przez WIOŚ wydane zostały zarządzenie pokontrolne zobowiązujące do usunięcia nieprawidłowości. Ponadto, akta kontroli są analizowane pod kątem wszczęcia postępowania administracyjnego mającego na celu nałożenie administracyjnej kary pieniężnej za przekroczenie warunków pozwolenia wodnoprawnego.

Pani Krystyna Sowa, Radna Miasta Gliwice, dwukrotnie wystąpiła do Inspektoratu z pytaniem o działania, jakie zostały podjęte w związku ze zgłoszeniami dotyczącymi Kanału Gliwickiego. W obu odpowiedziach zawarte zostały wszystkie informacje dotyczące działań inspektorów WIOŚ. Nie może tu być więc mowy o jakimkolwiek „zatajaniu” wyników.

Po raz kolejny trzeba podkreślić, że stężenia wskaźników charakteryzujących zasolenie, w tym chlorków i siarczanów oraz przewodności elektrolitycznej właściwej, jak również sodu w wodach powierzchniowych w województwie śląskim, są charakterystyczne dla tego uprzemysłowionego regionu.

{"register":{"columns":[]}}