Zanieczyszczenie rzeki Białej. Trwa kontrola interwencyjna
7 marca 2023 roku inspektorzy WIOŚ powiadomieni przez strażnika Społecznej Straży Rybackiej o zanieczyszczeniu rzeki Białej, przeprowadzili rozpoznanie zanieczyszczenia w terenie i pobrali próby do badań laboratoryjnych.
Oględziny wykazały, że do rzeki, wylotem kanalizacji deszczowej należącej do Zakładów Tłuszczowych BIELMAR, wpływa mleczna substancja o intensywnym, charakterystycznym dla amoniaku zapachu. W korycie rzeki w bliskiej odległości wylotu stwierdzili śnięte ryby - 2 sztuki dorosłe i kilkanaście sztuk narybku. W tej sytuacji pobrali do badań próby ścieków wypływających z wylotu, a także próby wody z rzeki około 1 m poniżej wylotu oraz około 20 m powyżej miejsca zdarzenia. Wylot został zabezpieczony przez Państwową Straż Pożarną, a najbliższa okolica została uprzątnięta. Inspektorzy przeprowadzili także oględziny koryta rzeki Białej na długości od miejsca zdarzenia do wysokości Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.
8 marca 2023 r. w Zakładach rozpoczęła się kontrola interwencyjna. Jak wynika z jej wstępnych ustaleń na terenie BIELMARU doszło do awarii instalacji amoniaku. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się ewentualnej chmury amoniaku, obecni na miejscu zdarzenia strażacy zbudowali linię gaśniczą zakończoną kurtynami wodnymi. Jak wynika z informacji przekazanych przez PGW Wody Polskie RZGW w Gliwicach także 8 marca 2023 r. instalacja kanalizacyjna na terenie Zakładów została wyczyszczona przez specjalistyczną firmę.
Wyniki analiz wody pobranej do badań wykazały przekroczenia w zakresie pH wody, które wynosiło 12, chemicznego zapotrzebowania na tlen (parametr ten wskazuje, że w badanej próbie znajduje się jakaś substancja chemiczna, która pobiera tlen) oraz azotu amonowego. W badanej próbie potwierdzona została obecność amoniaku. Kontrola WIOŚ jest w toku.