W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozpoznanie zgłoszenia o zanieczyszczeniu rzeki Konopki

W związku z otrzymanym zgłoszeniem o możliwym zanieczyszczeniu rzeki Konopki, oraz obecnością charakterystycznego dla fekaliów zapachu, inspektorzy przeprowadzili rozpoznanie zanieczyszczenia w terenie przy ulicy Żyznej w Częstochowie.

Inspektor podczas czynności sprawdzających

W trakcie oględzin stwierdzili, że osady denne rowu przy ul. Żyznej miały barwę rudawą ze względu na występujące w tym obszarze tereny żelazo nośne (związki żelaza nadają barwę żółtą, brunatną lub czerwoną), pobrali do badań próbki wody, między innymi z rowu odwadniającego uchodzącego do rzeki Konopki. Prowadzone czynności pozwoliły ustalić, że do rowu wprowadzane są ścieki bytowe z bloków mieszkalnych przy ul. Żyznej oraz zakładów zlokalizowanych na terenie byłych Zakładów Górniczo-Hutniczych SABINÓW w Częstochowie. Z uwagi na zaobserwowane ciemne osady, zalegające w otwartym kanale odprowadzającym ścieki z oczyszczalni przy ulicy Żyznej 11b, które mogły świadczyć o nieprawidłowej pracy instalacji, inspektorzy rozpoczęli kontrolę interwencyjną w przedsiębiorstwie zarządzającym oczyszczalnią. Wyniki badań próbek wody pobranych podczas interwencji nie wykazały, żeby wody odprowadzane z rowu mogły pogorszyć stan jakości wód rzeki Konopki. Jednak, aby ocenić skuteczność oczyszczania ścieków przez instalację eksploatowaną przez kontrolowane przedsiębiorstwo 29.03.2023 r.  Centralne Laboratorium Badań GIOŚ, na zlecenie WIOŚ w Katowicach, wykonało dobowy pobór oczyszczonych ścieków. Wyniki badań będą znane na początku kwietnia br.


29 marca 2023 r. przeprowadzone zostały również ponowne oględziny terenu wokół ul. Żyznej oraz biegu rzeki Konopki, podczas których inspektorzy stwierdzili występujące uciążliwości zapachowe,  typowe dla ścieków bytowych, najbardziej wyczuwalne w rejonie trzech studzienek kanalizacyjnych. W tej sytuacji prowadzone są czynności, które mają na celu potwierdzenie, kto jest właścicielem infrastruktury kanalizacyjnej do której studzienki należą.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}