XXVI Walny Zjazd Związku Polaków we Włoszech
25.09.2021
W dniach 25-26 września w rzymskim Domu Polskim im. Jana Pawła II odbył się XXVI Walny Zjazd Związku Polaków we Włoszech.
Dla wielu przyjaciół była to okazja do ponownego spotkania się po długim okresie rozłąki spowodowanej pandemią. Gośćmi honorowymi Zjazdu byli: Ambasador RP przy Kwirynale Anna Maria Anders oraz delegacje Sejmu RP, Senatu RP i MSZ. W obradach wzięli ponadto udział: Konsul Generalna RP w Mediolanie Adrianna Siennicka, Konsul RP w Rzymie Agata Ibek-Wojtasik, Marek Sorgowicki, kierownik Wydziału ds. Politycznych i Administracyjnych Ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej, Kamila Grzybowska – Kisiel, z-ca dyrektora Instytutu Polskiego w Rzymie oraz Danuta Stryjak, dyrektor Szkoły Polskiej w Rzymie. Po okolicznościowych przemówieniach oraz odczytaniu listów od gości, którzy nie mogli przyjechac do Rzymu osobiście, Prezes Związku Polaków we Włoszech, Urszula Stefańska-Andreini przedstawiła sprawozdanie z działalności organizacji w kolejnym trudnym roku 2021. Podczas zamkniętej sesji popołudniowej, delegaci ZPwW wybrali nowy zarząd, który przedstawił się podczas wieczornej kolacji w siedzibie Ambasady RP przy Kwirynale.
W drugim dniu zjazdu, zebrani uczestniczyli w odsłonięciu tablicy poświęconej Stanisławowi Augustowi Morawskiemu, nestorowi polskiej wspólnoty we Włoszech i jednemu z założycieli Związku Polaków we Włoszech, który poświęcił całe życie, by Włochy przybliżyć Polakom, a Polskę Włochom. Odsłaniając tablicę, w swoim przemówieniu Ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders, odczytała takie słowa: "dzisiejsza uroczystość pozostawi ślad nie tylko w sercach zebranych tutaj osób, ale i całej Polonii Włoskiej. Co więcej to także chwila, którą będą pamiętać przyszłe pokolenia, młodzi Polacy mieszkający na ziemi włoskiej, którzy za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat będą świadczyć o związkach i przyjaźni polsko-włoskiej. Dzisiaj oddajemy bowiem hołd niezwykłej postaci, Nestorowi Polonii Włoskiej, który niestrudzenie, przez całe swoje życie emigracyjne, promował we Włoszech naukę, kulturę i sztukę polską. I zawsze, w każdym momencie, podkreślał wspólną polsko-włoską historię." Tablica została odsłonięta na dziedzińcu Kościoła polskiego p.w. św. Stanisława Męczennika.