Zagrożenie sejsmiczne w rejonie Neapolu
20.05.2024
20 maja w rejonie Pól Flegrejskich (Campi Flegrei), kilkanaście kilometrów od Neapolu, doszło do szeregu wstrząsów sejsmicznych, z których najsilniejszy miał magnitudę 4,4. Nikt w ich wyniku nie ucierpiał, nie doszło też do poważnych zniszczeń. Wydarzenie to wskazuje jednak na rosnącą aktywność sejsmiczną w obszarze wulkanu Campi Flegrei. W kolejnych tygodniach wstrząsy regularnie się powtarzały (w tym kilkanaście o magnitudzie powyżej 3) i według ekspertów - będą powtarzać.
Aktywność superwulkanu Campi Flegrei (Pola Flegrejskie)
Campi Flegrei (Pola Flegrejskie) to równina, która rozciąga się pod Zatoką Neapolitańską oraz wyspami Capri i Ischia, aż do obrzeży Neapolu, pozostawiona przez tzw. superwulkan około 2 miliony lat temu. Centrum kaldery znajduje się w miejscowości Pozzuoli. Na obszarze tym pod powierzchnią ziemi znajduje się czynny wulkan, który od 2005 r. zaczął przejawiać aktywność. Aktywność ta stopniowo zwiększa się a kwiecień br. był okresem z największą liczbą trzęsień ziemi od początku tego kryzysu sejsmicznego – według powołanego do tego centrum obserwacyjnego Osservatorio Vesuviano zarejestrowano ich w ciągu miesiąca 1252, z czego najsilniejsze o magnitudzie 3,9.
Wstrząsy związane są ze zjawiskiem brandyseizmu - stopniowego podnoszenia się lub opadania części powierzchni Ziemi spowodowane wypełnianiem lub opróżnianiem podziemnej komory magmowej lub aktywnością hydrotermalną, szczególnie w kalderach wulkanicznych. W niektórych miejscach Pól Flegrejskich poziom gruntu podniósł się w samym kwietniu o 2,5 cm.
Wydarzenia z maja dowodzą, że zagrożenie sejsmiczne na tym obszarze nie maleje - odnotowany 20 maja tzw. rój sejsmiczny składał się z ok. 150 wstrząsów następujących po sobie na przestrzeni kilku godzin, z czego ten o magnitudzie 4,4 był najsilniejszym trzęsieniem ziemi na tym obszarze od 40 lat.
Jeśli wybierasz się w okolice Neapolu
Wszyscy, którzy udają się w rejon Neapolu, a w szczególności w okolice miejscowości Pozzuoli oraz na wyspy Ischia, Procida i Capri muszą mieć świadomośc, że jest to jeden z najbardziej aktywnych sejsmicznie i wulkanicznie obszarów Europy.
Przed podróżą zapoznaj się uważnie z informacją na stronie MSZ o trzęsieniach ziemi - https://www.gov.pl/web/dyplomacja/trzesienia-ziemi i wybuchach wulkanów - https://www.gov.pl/web/dyplomacja/wybuchy-wulkanow.
Upewnij się, że masz kompleksowe ubezpieczenie, obejmujące również skutki katastrof naturalnych. Zapisz w telefonie numery do służb ratunkowych (telefon alarmowy to 112), rodziny, ubezpieczyciela i ambasady (+39 06 36 204 300, +39 335 599 5212). Ustal z przyjaciółmi lub rodziną miejsce, w którym się spotkacie po trzęsieniu ziemi, na wypadek gdybyście zostali rozdzieleni. Będąc na miejscu obserwuj lokalne media oraz stronę i media społecznościowe Ambasady RP w Rzymie a także włoskiej Obrony Cywilnej (Protezione Civile) - https://www.protezionecivile.gov.it/en/latest-news/ , https://x.com/DPCgov . W przypadku, gdy włoskie służby uznają, że ryzyko kataklizmu jest realne, lub gdy do tego kataklizmu już dojdzie – należy bezwzględnie przestrzegać wszystkich ich zaleceń i poleceń.
Przed podróżą zarejestruj się w systemie Odyseusz. Dzięki temu w sytuacji nadzwyczajnej będzie można nawiązać kontakt z Tobą lub osobą przez Ciebie wskazaną.
Jak się zachować w przypadku trzęsienia ziemi
Jeśli znajdujesz się w pomieszczeniu:
- Połóż się na ziemi i zakryj głowę.
- Jeśli to możliwe, schowaj się pod stołem i zostań tam dopóki wstrząsy nie ustaną.
- Przemieszczaj się tylko wtedy, gdy możesz znaleźć lepsze schronienie nie przechodząc przez bardziej niebezpieczny obszar .
- Jeśli jesteś w budynku, pozostań tam, aż wstrząsy ustaną.
- Zabezpiecz się przed spadającymi przedmiotami.
- Nie wychodź na zewnątrz.
- Jeśli jesteś w łóżku, zostań tam i zakryj głowę oraz szyję poduszką.
- Nie używaj wind.
Jeśli znajdujesz się na zewnątrz:
- Jeśli znajdujesz się w pojeździe zatrzymaj się w miejscu, które znajduje się z dala od budynków, drzew, wiaduktów, przejść podziemnych lub linii energetycznych.
- Jeśli idziesz pieszo, odsuń się od budynków, drzew i kabli.
- Jeśli jesteś blisko zboczy, klifów lub gór, uważaj na spadające skały i osunięcia ziemi.
Co zrobić po:
- Zachowaj spokój i sprawdź czy nie jesteś ranny.
- Odetnij wodę, elektryczność i gaz.
- Nie zapalaj świec ani papierosów.
- Słuchaj radia i postępuj zgodnie z instrukcjami władz.
- Załóż buty aby ochronić się przed potłuczonym szkłem.
- Nie wchodź do potłuczonych budynków.
- Jeśli znajdujesz się w uszkodzonym budynku opuść go możliwie jak najszybciej.
- Nie korzystaj z windy.
- Jeśli jesteś uwięziony wyślij SMS, uderzaj w rurę lub ścianę lub użyj gwizdka zamiast krzyczeć, aby ratownicy mogli Cię zlokalizować.
- Nie korzystaj z pojazdów.
- Nie dotykaj przewodów elektrycznych.
- Trzymaj się z dala od wszystkiego, co może się zawalić.
- Jeśli znajdujesz się w obszarze, w którym mogą wystąpić tsunami, udaj się w głąb lądu lub na wyższy teren zaraz po tym jak wstrząsy ustaną.
- Bądź przygotowany na wstrząsy wtórne.
Jak się zachować w przypadku wybuchu wulkanu
Co robić w trakcie wybuchu wulkanu:
- Słuchaj alertów i postępuj zgodnie z poleceniami władz
- Jeśli lawa zmierza w twoją stronę natychmiast opuść obszar, w którym się znajdujesz.
- Jeśli możesz, przy ewakuacji korzystaj z samochodów. Podczas prowadzenia pojazdu upewnij się, że drzwi i okna są zamknięte. Nie włączaj klimatyzacji aby nie dopuścić do przedostania się popiołu do środka samochodu. Jadąc omijaj niebezpieczeństwo i obserwuj uważnie drogę
- Szukaj schronienia przed pyłem wulkanicznym.
- Zakładaj długie koszule i długie spodnie aby ochronić skórę przed pyłem.
- Słuchaj komunikatów władz w celu uzyskania porady na temat opuszczenia obszaru.
- Jeśli znajdziesz się na obszarze nisko położonym, w pobliżu strumienia lub rzeki, przemieść się w górę tak szybko jak to możliwe. Poziom wody może gwałtownie wzrosnąć.
- Jeśli twoje oczy, nos i gardło są podrażnione gazami wulkanicznymi, natychmiast opuść obszar, w którym się znajdujesz. Objawy powinny ustąpić same, jeśli będą się utrzymywać, należy skonsultować się z lekarzem.
Co zrobić po:
- Słuchaj wiadomości aby być na bieżąco z informacjami o jakości powietrza, wody pitnej i dróg
- Postępuj zgodnie z instrukcjami władz.
- Unikaj kontaktu z pyłem, noś gogl aby chronić oczy.
- Pij tylko czystą wodę. Jeśli woda zawiera pył, nie nadaje się do spożycia.
- Skontaktuj się z rodziną i przyjaciółmi za pomocą wiadomości tekstowych i mediów społecznościowych aby nie przeciążać linii telefonicznych.