W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bydgoskie Wody Polskie podpisały pre-umowę w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027

30.12.2024

Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy – Piotr Kurnatowski - podpisał pre-umowę dotyczącą przygotowania projektów w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS). Pre-umowa z zakresu RZGW w Bydgoszczy została podpisana dla zadania: „Przywrócenie drożności morfologicznej rzeki Noteci od Pakości do Krostkowa – etap II”.

Przepławka w Pakości. Mały strumień z głazami przypomina potok górski. Koryto wije się, jest wąskie. Dookoła trawnik i drzewa bez liści. W oddali mostek nad przepławką.

Zadanie: „Przywrócenie drożności morfologicznej rzeki Noteci od Pakości do Krostkowa – etap II” koncentruje się na przywracaniu naturalnych funkcji cieków wodnych i ekosystemów zależnych od wód. 

Cel:

udrożnienie Noteci dla organizmów wodnych przez budowę przepławek na obiektach hydrotechnicznych. Przepławki umożliwią migrację ryb oraz innych gatunków wodnych, a tym samym przywrócą tzw. biologiczną ciągłość rzeki.

Efekty:

udrożnienie ekologiczne ok. 15,3 km korytarza rzecznego, wybudowanie, przebudowanie i wyremontowanie 3 szt. urządzeń wodnych.

 

Pre-umowy dotyczą priorytetu FENX.02 – Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z EFRR współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Celem jest adaptacja do zmian klimatu, zapobieganie klęskom i katastrofom poprzez budowę, przebudowę lub remont urządzeń wodnych i infrastruktury towarzyszącej, służących zmniejszeniu skutków powodzi lub suszy. Przewidziana jest także renaturyzacja przekształconych cieków wodnych i obszarów od wód zależnych.

Polityka CP2

Celem polityki CP2 jest bardziej przyjazna dla środowiska, niskoemisyjna i przechodząca w kierunku gospodarki zeroemisyjnej oraz odporna Europa dzięki promowaniu czystej i sprawiedliwej transformacji energetycznej, zielonych i niebieskich inwestycji, gospodarki o obiegu zamkniętym, łagodzenia zmian klimatu i przystosowania się do nich, zapobiegania ryzyku i zarządzania ryzykiem, oraz zrównoważonej mobilności miejskiej

Realizacja projektów związanych z budową, przebudową i remontem urządzeń wodnych będzie uwarunkowana przepisami prawa unijnego, tj. ramowej dyrektywy wodnej, dyrektywy siedliskowej i dyrektywy ws. ochrony dzikiego ptactwa. Współfinansowane będą projekty wpisujące się w założenia krajowych dokumentów m.in. planów zarządzania ryzykiem powodziowym, Planu przeciwdziałania skutkom suszy, Program przeciwdziałania niedoborowi wody, Krajowego Programu Renaturyzacji Wód Powierzchniowych. 

 

{"register":{"columns":[]}}