Aktualności
-
20.11.2024Dobiega końca sezon żeglugowy w regionie wodnym NoteciZ uwagi na utrzymujące się niskie temperatury powietrza oraz przystąpienie do zbierania oznakowania nawigacyjnego od 25 listopada 2024 r. zamykamy dla żeglugi odcinki śródlądowych dróg wodnych na połączeniu wodnym Warta – Kanał Bydgoski (Kanał Ślesiński, Jezioro Gopło, rzeka Noteć górna, Kanał Górnonotecki).
-
Wody Polskie- RZGW w Bydgoszczy na posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania KryzysowegoKujawsko-Pomorskie jest gotowe do zbliżającego się sezonu zimowego 2024/2025, w tym do działań przeciwpowodziowych.
-
12.11.2024Ponad 4300 jednostek pływających w regionie wodnym Noteci na koniec sezonuSezon żeglugowy w regionie wodnym Noteci dobiega końca. Z satysfakcją patrzyliśmy na kajaki, łodzie wiosłowe, małe statki czy statki rekreacyjne mijające się na rzece. Rzece, która jest wyjątkowa. Zróżnicowana roślinność, liczne starorzecza i łąki tworzą unikalny krajobraz, który zmienia się na każdym kilometrze. Noteć to rzeka o umiarkowanym nurcie, co pozwala na relaksacyjny wypoczynek i podziwianie otaczającej przyrody. A jest, co podziwiać. Wzdłuż rzeki można spotkać wiele gatunków ptaków, ryb i innych zwierząt.
-
Prace utrzymaniowe bydgoskich Wód Polskich w regionie wodnym NoteciUtrzymanie wód i urządzeń wodnych w dobrym stanie jest konieczne, aby ograniczać zagrożenia podtopień, powodzi i suszy. Zgodnie z ustawą Prawo wodne, ten obowiązek spoczywa na właścicielu wód. W przypadku śródlądowych wód płynących oraz wód podziemnych są to Wody Polskie.
-
31.10.2024Nowy Rok HydrologicznyRozpoczynamy nowy rok hydrologiczny! Dlaczego akurat 1 listopada? Wpływ mają na to nasze polskie warunki klimatyczne. Dlaczego rok hydrologiczny jest tak istotny?
-
29.10.2024Wiceprezes Wód Polskich Mateusz Balcerowicz w składzie Komitetu Nauk o Wodzie i Gospodarki Wodnej PAN22 października 2024 r. Prezydium PAN podjęło uchwałę o powołaniu Komitetu Nauk o Wodzie i Gospodarki Wodnej. W skład gremium weszło 34 ekspertów, w tym Mateusz Balcerowicz – Zastępca Prezesa PGW Wody Polskie ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą.
-
28.10.2024Ćwiczenia strażackie z udziałem pracowników Wód Polskich - NOTEĆ 2024Okresowo zamknęliśmy odcinek śródlądowej drogi wodnej rzeki Noteci dolnej od stopnia wodnego Lipica do stopnia wodnego Mikołajewo. To nie była awaria ani zagrożenie. To ćwiczenia pododdziałów Centralnego Obwodu Operacyjnego z terenu województwa wielkopolskiego pt. NOTEĆ 2024 z udziałem pracowników RZGW w Bydgoszczy oraz ZZ w Pile, które trwały cały dzień, w piątek 24 października 2024 r.
-
28.10.2024"Odkrywamy Bydgoszcz" - śluza nr 3 - Okole bohaterką reportażuŚluza Okole to obiekt hydrotechniczny, który wiele razy był już planem zdjęciowym dla programów telewizyjnych, bywa miejscem spotkań dzieci i młodzieży, które realizując Program Aktywni Błękitni- Szkoła Przyjazna Wodzie uczą się o zasadach gospodarowania wodą czy przeciwdziałaniu suszy i powodzi. Na co dzień jednak służy ona żeglującym międzynarodową droga wodną E70, jest to śluza nr 3 drogi Wisła-Odra i łączy Kanał Bydgoski z Notecią.
-
14.10.2024Trwa nabór do kolejnej edycji programu edukacyjnego Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzieTrwa przyjmowanie zgłoszeń do ogólnopolskiego, bezpłatnego programu „Aktywni Błękitni”, dzięki któremu uczniowie zyskują wiedzę o tym czym jest woda, jak o nią dbać, a także jak bezpiecznie korzystać z rekreacji wodnej.
-
01.10.2024Zarządzanie kryzysowe kompetencją władz centralnych i samorządowychPrzypominamy, że zgodnie z przepisami prawa, zarządzanie kryzysowe należy do kompetencji władz na szczeblu centralnym i samorządowym. Zadania w zakresie monitorowania zagrożeń, wczesnego ostrzegania czy alarmowania ludności są realizowane przez centralne, wojewódzkie, powiatowe lub gminne centra zarządzania kryzysowego.