W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Gwda - operacja czysta rzeka Piła 2024”

22.04.2024

„Gwda - operacja czysta rzeka Piła 2024”. Nasi dzielni pracownicy Zarządu Zlewni w Pile, Nadzoru Wodnego w Pile oraz Zespołu ds. Wsparcia Technicznego Wody Polskie w ramach tejże akcji wysprzątali brzegi rzeki Gwdy oraz terenów leśnych od ul. Dąbrowskiego w Pile do obwodnicy z DK 10, a wszystko to w ramach dzisiejszego Międzynarodowego Dnia Ziemi. Zapraszamy do fotorelacji:

„Gwda- operacja czysta rzeka Piła 2024”

Gwda

– rzeka na Pojezierzu Południowopomorskim, w wydzielonej Dolinie Gwdy. Jest to prawy dopływ rzeki Noteć. Długość rzeki wynosi 145,1 km. Od jeziora Wielimie aż do Ujścia przez rzekę prowadzi szlak kajakowy. Fragment rzeki jest objęty rezerwatem Dolina Gwdy. Dolina Gwdy – mezoregion fizycznogeograficzny w północno-zachodniej Polsce, stanowiący środkową część Pojezierza Południowopomorskiego. Region graniczy od północy z Pojezierzem Drawskim, Pojezierzem Bytowskim i Równiną Charzykowską, od zachodu z Pojezierzem Szczecineckim, Równiną Wałecką i Pojezierzem Wałeckim, od południa z Doliną Środkowej Noteci a od wschodu z Pojezierzem Krajeńskim. Dolina Gwdy leży na pograniczu trzech województw: wielkopolskiego, zachodniopomorskiego i pomorskiego. Dolina Gwdy jest mezoregionem o południkowej orientacji, stanowiącym dolinę środkowej i dolnej Gwdy, która podczas zlodowacenia północnopolskiego (faza pomorska) stanowiła szlak odpływu wód fluwioglacjalnych lodowca skandynawskiego. Oznaki tego etapowego rozwoju są widoczne w postaci wielostopniowych tarasów rzecznych. Na południu, w pobliżu ujścia do Noteci, dolina Gwdy znacznie się poszerza, tworząc w okolicach Piły kotlinę. Region porastają głównie bory sosnowe. Zastosowanie w gospodarce region zawdzięcza wybudowanym na Gwdzie zbiornikom retencyjnym. Część terenu znajduje się w obszarze chronionego krajobrazu "Pojezierze Wałeckie i Dolina Gwdy".

Opis zaczerpięty z: FB Gwda - Operacja Czysta Rzeka

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}