W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jubileuszowa Rada Partnerstw Wodnych w Minikowie

14.03.2024

- Najważniejsze jest, żeby woda była wykorzystywana tam gdzie spada, a nie żebyśmy ją tracili. W związku z tym retencja jest naprawdę istotna i te działania będziemy kontynuować - powiedział Mateusz Balcerowicz podczas posiedzenia Rady Partnerstw Wodnych Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Zastępca Prezesa PGW Wody Polskie ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą podkreślił dobrą współpracę z jednostkami samorządu terytorialnego na rzecz rolnictwa, czyli Lokalnymi Partnerstwami Wodnymi, ODR-ami i samorządami.

Grzegorz Smytry, dyrektor RZGW w Bydgoszczy dziękuje za współpracę. Stoi z mikrofonem w ręku. Trzyma również nagrody. Wypowiada się. Obok niego przedstawiciele innych instytucji.

Jeszcze przed rozpoczęciem obrad podziękowania odebrał dyrektor RZGW w Bydgoszczy, Pan Grzegorz Smytry, wieloletni zastępca przewodniczącego Rady Partnerstw Wodnych Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Obecny „sternik” RZGW udaje się na emeryturę. To m.in. jego duży wkład sprawił, że Rada działa najprężniej w kraju. Podziękowania złożyli Zastępca Prezesa PGW Wody Polskie, Mateusz Balcerowicz oraz przewodniczący Rady Ryszard Zarudzki.

 Mateusz Balcerowicz, Zastępca Prezesa PGW Wody Polskie ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą dziękuję za współpracę w Radzie Partnerstw Wodnych dyrektorowi RZGW w Bydgoszczy Grzegorzowi Smytremu.

Na otwarcie jubileuszowego, 10-tego posiedzenia, głos zabrał Piotr Hemmerling, wicewojewoda kujawsko-pomorski, który zapewnił, że LPW będzie miało wsparcie Urzędu Wojewódzkiego.

Temat posiedzenia brzmiał „Lokalne Partnerstwa Wodne szansą na wzmocnienie racjonalnej gospodarki wodnej”. Celem spotkania było podsumowanie działań Rady Partnerstw Wodnych w latach 2022-2024. Oprócz tego przyjęto jednogłośnie uchwałę dot. priorytetów działania dla LPW na lata 2024-2026. Rada wyznaczyła sobie 4 zadania:

1.         Wzmocnienie i rozwijanie sprawczości LPW jako partnerstwa wielosektorowego działającego na obszarze powiatu.

2.         Aktualizowanie i weryfikowanie powiatowych planów wodnych (PPW).

3.         Rozwój infrastruktury wodnej z uwzględnieniem innowacyjnych rozwiązań.

4.         Opracowanie i zgłaszanie postulatów prawnych.

Mateusz Balcerowicz, Zastępca Prezesa PGW Wody Polskie ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą na Radzie Partnerstw Wodnych Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Minikowie.

W swoim wystąpieniu Mateusz Balcerowicz, Zastępca Prezesa PGW WP opisał obszary współpracy Wód Polskich z Lokalnymi Partnerstwami Wodnymi.

- Wody Polskie opracowały Projekt Kształtowania Zasobów Wodnych, dzięki któremu wprowadziliśmy rozwiązanie dot. retencji korytowej. Głównie chodzi tutaj o urządzenia melioracji wodnej: jazy, zastawki, piętrzenia. Średnio przeznaczaliśmy na ten cel od 5 do 10 milionów złotych rocznie. To dało retencję na poziomie 5,9 mln m3 wody. W woj. kujawsko-pomorskim zostało oddanych 213 obiektów w ramach tych działań. Były to często obiekty dwufunkcyjne, które pełniły rolę nie tylko odwodnieniową, ale również nawadniającą. W tym roku w woj. kujawsko-pomorskim planowane są 4 zadania.

Co ważne z perspektywy współpracy z LPW, Wody Polskie są również beneficjentem Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. - Zaplanowano ok. 150 mln zł środków do dyspozycji Wód Polskich. Jest to lista około 20 inwestycji w skali kraju – powiedział Prezes Mateusz Balcerowicz.

Zadaniem Wód Polskich jest także prowadzenie ewidencji urządzeń melioracji wodnych.
 

- Porządkujemy te sprawy. Ewidencja po nowemu. Pomysł polega na tym, żeby pójść w teren i zaktualizować dane. Ale na to oczywiście potrzeba środków. Stąd po dwóch programach pilotażowych pozyskamy na ten cel środki z KPO. Z powodów organizacyjnych na razie jesteśmy w stanie przeprowadzić ewidencję w 11 Zarządach Zlewni w całej Polsce z 50. W woj. kujawsko-pomorskim zostały wskazane Zarządy Zlewni w Inowrocławiu i w Toruniu. Oczywiście na tym nie kończymy. To jest tylko pierwszy krok. Znaleźliśmy już potencjalne źródło finansowania reszty i jest nim Bank Światowy – oświadczył Zastępca Prezesa PGW Wody Polskie ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą

Podczas spotkania przedstawiciel Wód Polskich poruszył temat Nowego Planu Utrzymania Wód. - Obecnie tworzymy nowe plany, ponieważ ustawa prawo wodne nakłada pewną cykliczność na nas. Namawiam właścicieli gruntów, spółki wodne, ODR-y, Lokalne Partnerstwa Wodne, abyście wzięli Państwo udział w konsultacjach społecznych tych planów. Bo oczywiście wykonawca na podstawie dzisiaj istniejących planów dokonuje ich rewizji i przeglądu. Zaproponuje pewne rozwiązania, ale te rozwiązania będą wypadkową interesów różnych grup.

Kolejnym obszarem, który łączy Wody Polskie z rolnictwem są wyznaczeni w każdym Urzędzie Wojewódzkim koordynatorzy ds. rolnictwa. - My, na prośbę wojewodów i Ministerstwa Rolnictwa, takich koordynatorów wskazaliśmy. Na poziomie kraju jest nim dyrektor Krzysztof Chęć (z Departamentu Ochrony przed Powodzią i Suszą). Ci koordynatorzy powinni współpracować ze spółkami wodnymi i Lokalnymi Partnerstwami Wodnymi. Oczywiście poza tą współpracą codzienną, do której zachęcam - powiedział Zastępca Prezesa Wód Polskich.

Spotkanie odbyło się w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Wzięli w nim udział również przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Historia

Jako pierwsze na terenie naszego RZGW Lokalne Partnerstwa Wodne powstały w województwie kujawsko – pomorskim, najpierw pilotażowo w 2 powiatach (sępoleńskim i nakielskim), a później w kolejnych. W działalność tą zaangażował się bezpośrednio Pan Dyrektor Grzegorz Smytry, który również jest wiceprzewodniczącym Wojewódzkiej Rady Partnerstw Wodnych utworzonej przy Wojewodzie Kujawsko – Pomorskim.

 

Ponadto Zarząd Zlewni w Pile oraz Nadzory Wodne podpisały listy intencyjne przystąpienia do Lokalnych Partnerstw Wody w ośmiu powiatach woj. zachodniopomorskiego (powiaty: choszczeński, drawski, koszaliński, myśliborski, stargardzki, szczecinecki, świdwiński, wałecki). Odpowiednie nadzory są również partnerami w dwóch partnerstwach w powiatach woj. wielkopolskiego (powiaty: pilski i czarnkowsko – trzcianecki). Pracownicy PGW WP uczestniczą w spotkaniach poszczególnych partnerstw; w okresie pandemii spotkania obywały się on-line.

 

W ramach współpracy przesłano do Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach informacje dotyczące cieków, jezior i budowli piętrzących na terenie woj. zachodniopomorskiego zlokalizowanych na terenie Zarządu Zlewni w Pile. Posłużyły one do opracowania planu rozwoju gospodarki wodą na terenach wiejskich na lata 2022-2030 w poszczególnych powiatach.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}