W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sytuacja hydrologiczna i działania służb w regionie wodnym Noteci

11.07.2024

W Regionie Wodnym Noteci zarządzanym przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy prowadzimy bieżący monitoring sytuacji hydrologicznej oraz urządzeń hydrotechnicznych. Nasi pracownicy na bieżąco monitorują sytuację na rzekach i zbiornikach retencyjnych.

Usuwanie wiatrołomów na odcinku w obrębie Noteci górnej

W ciągu minionej doby, po przejściu frontu atmosferycznego z silnymi burzami, intensywnymi opadami deszczu i silnymi porywami wiatru jednostki terenowe regionu wodnego Noteci usuwały i nadal usuwają skutki nawałnicy. Pełne udrożnienie drogi wodnej planowane jest końca dnia (11.07.2024 r.). Pozostałe odcinki w obrębie Noteci górnej są nieustannie kontrolowane i diagnozowane. Ewentualne, napotkane przeszkody w postaci m.in. wiatrołomów są usuwane. Wszystko dla bezpieczeństwa użytkowników wód i swobodnego przepływu Noteci. 

Ponadto informujemy, że maksymalny opad dobowy odnotowany na stacji szczegółowej Koło-Radoszewice – zlewnia rzeki Noteci górnej wynosił 51,8 mm. Opad stanowił 65% normy średniej miesięcznej za lipiec wg IMGW-PIB (80 mm).

 

Aktualna sytuacja hydrologiczna  w regionie wodnym Noteci:

W zlewni rzeki Noteci stany wody układają się w strefie stanów niskich, średnich i wysokich.

Na Kanale Bydgoskim odnotowano wzrost 2 cm na SW Czyżkówko i SW Józefinki, a także spadek 7 cm na SW Prądy.

Na rzece Dolnej Skanalizowanej Noteci od m. Nakło nad Notecią do m. Ujście zarejestrowano wzrost 10 cm na SW Gromadno, 6 cm na wodowskazie Ujście i 3 cm na SW Białośliwie, a także spadek 6 cm na SW Krostkowo strefa stanów niskich, średnich i wysokich.

Poniżej m. Ujście odnotowano wzrost 10 cm na SW Romanowo, 8 cm na SW Wieleń, 6 cm na wodowskazie Czarnków i SW Drawsko oraz 4 cm na SW Mikołajewo.

Na rzece Noteci swobodnie płynącej zarejestrowano stabilizację z lokalnym wzrostem do 3 cm w miejscowości Drezdenko, strefa stanów niskich.

Na rzece Górnej Skanalizowanej Noteci odnotowano wzrost 6 cm na SW Dębinek Południowy, 4 cm na SW Antoniewo i SW Lisi Ogon, a także spadek 14 cm Frydrychowo.

W ciągu minionej doby, na dopływach, stany rzek układały się w strefie niskich i wysokich.

W zlewni rzeki Łobżonka odnotowano wzrost 2 cm, strefa stanów niskich.

W zlewni rzeki Gwdy, na górnym odcinku brak odczytu ze względu na wyłączenie wodowskazu, na dolnym odcinku wzrost 12 cm z okresowym wahaniem do 27 cm, strefa stanów wysokich. Dobowa zmienność przepływu przez EW Ptusza jest konsekwencją prac remontowych umocnień brzegowych na dolnym stanowisku, o których tut. Zarząd został wcześniej poinformowany. Przewidywany termin zakończenia ww. prac to 15 lipca 2024 r.

W zlewni rzeki Drawy zarejestrowano wzrost 2 cm, strefa stanów niskich.


Jak przedstawia się sytuacja na najbliższa dobę?

W ciągu najbliższej doby dla dolnego odcinka Noteci i jego dopływów prognozowana jest stabilizacja oraz spadki. Na górnym odcinku Noteci prognozowana jest stabilizacja oraz spadki. Stany wody będą układać się w strefie stanów niskich, średnich i wysokich. 


 

Prognozy meteorologiczne dla regionu wodnego Noteci na najbliższą dobę:

  • zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami,
  • przelotne opady deszczu, burze, możliwy opad gradu,
  • prognozowany opad podczas burz do 30 mm,
  • temperatura w ciągu dnia wahać się będzie od 23°C na północy do 28°C na południu,
  • temperatura minimalna w nocy spadnie do 14°C na północy,
  • wiatr słaby i umiarkowany z kierunków zachodnich,  podczas burz prognozowane porywy do 80 km/h.

 

Gospodarka prowadzona na zbiornikach administrowanych przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy przebiega zgodnie z zapisami w instrukcjach gospodarowania wodą z uwzględnieniem aktualnej sytuacji oraz prognozy pogody. Sytuacja na rzekach powyżej i poniżej zbiorników jest stale monitorowana, analizowana w układzie zlewniowym, a decyzje o wielkości odpływu podejmowane są na bieżąco. 

 

Informacje o żeglowności rzek i stanie urządzeń hydrotechnicznych, komunikaty nawigacyjne dotyczące m.in. planowanych zamknięciach dróg wodnych, awariach, przeprowadzanych pracach, bieżące informacje dotyczące warunków nawigacyjnych oraz kompleksowa informacja o żeglowności znajdują się w zakładce Komunikaty Nawigacyjne pod adresem: https://www.gov.pl/web/wody-polskie-bydgoszcz/KN

 

W celu zapewnienia całodobowego monitoringu zagrożeń, wymiany informacji o wystąpieniu zagrożeń oraz zaistnieniu sytuacji kryzysowych w obszarze właściwości Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie do Państwa dyspozycji pozostaje nr telefonu (22) 470 10 01.

Zaś na potrzeby raportowania, wymiany informacji i zgłaszania incydentów, zdarzeń oraz sytuacji kryzysowych w PGW Wody Polskie KZGW aktualny pozostaje adres e-mail: zk.sd@wody.gov.pl.

 

Oprac. Zespół Komunikacji i Edukacji Wodnej na podst. Informacji o Sytuacji Meteorologiczno-Hydrologicznej Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej RZGW w Bydgoszczy

 

 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}