Monitorujemy sytuację na rzekach i zbiornikach retencyjnych Regionu Wodnego Noteci
23.01.2024
W Regionie Wodnym Noteci zarządzanym przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy prowadzimy bieżący monitoring sytuacji hydrologicznej oraz urządzeń hydrotechnicznych. Nasi pracownicy na bieżąco monitorują sytuację na rzekach i zbiornikach retencyjnych.
Stany wód w zlewni rzeki Noteci układają się w strefie stanów niskich oraz średnich, lokalnie wysokich, miejscami ostrzegawczych. Na Kanale Bydgoskim odnotowaliśmy spadek 4 cm na SW Czyżkówko i wzrost 6 cm na SW Osowa Góra. Natomiast na rzece Dolnej Skanalizowanej Noteci od m. Nakło nad Notecią do m. Ujście zarejestrowaliśmy stabilizację z lokalnym wzrostem do 12 cm na SW Gromadno, strefa stanów średnich i wysokich.
Poniżej m. Ujście odnotowujemy stabilizację. Na rzece Noteci swobodnie płynącej zarejestrowaliśmy niewielkie wahania sięgające 4 cm na wodowskazie Santok, strefa stanów wysokich i ostrzegawczych. Na rzece Górnej Skanalizowanej Noteci odnotowaliśmy lokalne wzrosty do 4 cm na SW Frydrychowo i SW Dębinek PD, strefa stanów niskich i średnich, lokalnie wysokich.
W ciągu minionych dób, na dopływach, stany rzek układały się w strefie średnich i wysokich. W zlewni rzeki Łobżonka odnotowaliśmy stabilizację, strefa stanów średnich. W zlewni rzeki Gwdy, na górnym odcinku zarejestrowaliśmy wzrost 9 cm z wahaniami do 19 cm, strefa stanów wysokich. Na dolnym wahania do 6 cm, strefa stanów średnich. W zlewni rzeki Drawy zarejestrowaliśmy wahania 3 cm, strefa stanów średnich.
W ciągu najbliższej doby dla dolnego odcinka Noteci i jego dopływów prognozowana jest stabilizacja oraz lokalne spadki. Na górnym odcinku Noteci prognozowana jest stabilizacja, a także lokalne wzrosty. Stany wody będą układać się w strefie stanów niskich oraz średnich, lokalnie wysokich i ostrzegawczych.
Niemniej jednak nasze jednostki terenowe monitorują stale sytuację hydrologiczną i kontrolują obiekty piętrzące, którymi administrujemy. Współpracujemy również niezmiennie z jednostkami samorządu terytorialnego, służbami zarządzania kryzysowego.
W naszym regionie odnotowujemy także na odcinkach śródlądowych dróg wodnych zjawiska lodowe. Pokrywa lodowa (grubość od 3 do 12 cm) widoczna jest na Kanale Bydgoskim. Na Dolnej Noteci Skanalizowanej widoczny jest lód brzegowy, zaś na Jeziorze Gopło pokrywa lodowa o grubości od 1 do 6 cm, a na Kanale Górnonoteckim od 1 do 5 cm.
Gospodarka prowadzona na zbiornikach administrowanych przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy przebiega zgodnie z zapisami w instrukcjach gospodarowania wodą z uwzględnieniem aktualnej sytuacji oraz prognozy pogody. Sytuacja na rzekach powyżej i poniżej zbiorników jest stale monitorowana, analizowana w układzie zlewniowym, a decyzje o wielkości odpływu podejmowane są na bieżąco. Jezioro Gopło i Zbiornik Pakość dysponują pełną rezerwą powodziową.
W Regionie Wodnym Noteci, jedynie na stacji wodowskazowej Gościmiec od 22 grudnia 2023 r. utrzymuje się przekroczenie stanu ostrzegawczego (290 cm). Pracownicy Wód Polskich 23 stycznia 2024 r. podczas wizji terenowej dokonali odczytu wodowskazu. Stan wody utrzymuje się na poziomie 302 cm. Na pobliskich łąkach występują lokalne rozlewiska, woda znajduje się w międzywalu. Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej RZGW w Bydgoszczy prowadzi wzmożony monitoring sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej. Pozostajemy w stałym kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego oraz jednostkami samorządu terytorialnego.
Informacje o żeglowności rzek i stanie urządzeń hydrotechnicznych, komunikaty nawigacyjne dotyczące m.in. planowanych zamknięciach dróg wodnych, awariach, przeprowadzanych pracach, bieżące informacje dotyczące warunków nawigacyjnych oraz kompleksowa informacja o żeglowności znajdują się w zakładce Komunikaty Nawigacyjne pod adresem: https://bydgoszcz.wody.gov.pl/komunikaty-nawigacyjne
W celu zapewnienia całodobowego monitoringu zagrożeń, wymiany informacji o wystąpieniu zagrożeń oraz zaistnieniu sytuacji kryzysowych w obszarze właściwości Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie do Państwa dyspozycji pozostaje nr telefonu (22) 470 10 01.
Zaś na potrzeby raportowania, wymiany informacji i zgłaszania incydentów, zdarzeń oraz sytuacji kryzysowych w PGW Wody Polskie KZGW aktualny pozostaje adres e-mail: zk.sd@wody.gov.pl.
Oprac. Zespół Komunikacji i Edukacji Wodnej
na podst. Informacji o Sytuacji Meteorologiczno-Hydrologicznej
Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej
RZGW w Bydgoszczy