W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Niż genueński - Sytuacja hydrometeorologiczna w regionie wodnym Noteci

12.09.2024

W związku z zapowiadanym niżem genueńskim i prognozowanymi dalszymi opadami atmosferycznymi w regionie wodnym Noteci czujność pracowników pozostaje wzmożona dla wszystkich jednostek terenowych naszego zarządu. W Regionie Wodnym Noteci prowadzimy bieżący monitoring sytuacji hydrologicznej oraz urządzeń hydrotechnicznych. Nasi pracownicy na bieżąco nadzorują sytuację na rzekach i zbiornikach retencyjnych. Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej jest w stałym kontakcie telefonicznym z pracownikami w terenie.

Sytuacja Meteo w regionie wodnym Noteci

Aktualizacja

W okresie od godz. 15:00 LT 12 września, do godz. 07:00 LT 13 września 2024 r. biorąc pod uwagę przebieg sytuacji meteorologicznej w regionie wodnym Noteci nie odnotowano zdarzeń kryzysowych zgłoszeń z jednostek terenowych dot. zjawisk niebezpiecznych, w tym awarii na obiektach hydrotechnicznych. 

Sytuacja hydrologiczna w regionie wodnym Noteci jest ustabilizowana.

Utrzymywana jest wyłącznie tendencja spadkowa w zlewni rzeki Noteci środkowej oraz na odcinku Noteci dolnej na odcinku ujściowym. Jest ona spowodowana przede wszystkim deficytem opadu atmosferycznego odnotowanego w sierpniu bieżacego roku.



Stany wód układają się w strefie stanów niskich, średnich oraz lokalnie wysokich w zlewni górnego odcinka rzeki Gwdy wynikające wyłącznie z pracy elektrowni wodnych.

Brak stanów alarmowych oraz ostrzegawczych w profilach wodowskazowych zlokalizowanych w regionie wodnym Noteci. 

Główne zbiorniki wielozadaniowe retencyjne posiadają pełną rezerwę powodziową. Występuje faza utrzymywania poziomów piętrzeń pomiędzy NPP, MinPP. Zbiornik Gopło nie posiada obecnie pojemności użytkowej. W związku z powyższym, zbiorniki są w pełni przygotowane na przechwycenie m.in. wód wezbraniowych w zlewni rzeki Noteci górnej.

Opady atmosferyczne:

Suma miesięczna opadu atmosferycznego w sierpniu br. w regionie wodnym Noteci została zarejestrowana poniżej średniej sumy miesięcznej z wielolecia 1991 – 2020 IMGW-PIB tj. 70 mm. Były to sumy miesięczne rzędu 27,9 mm w zlewni rzeki Gwdy do 51,1 mm w zlewni rzeki Noteci górnej. Niemniej jednak wartość ta została zarejestrowana na przełomie kilku dni z lokalnym opadem powyżej 8 mm, co sugeruje występowanie dni z opadem nawalnym. Pozostałe dni to wyłącznie zarejestrowany opad śladowy.

Ostrzeżenie hydrologiczne: brak

Ostrzeżenie metrologiczne:
Intensywne opady deszczu stopień 2* - prognozowana suma dobowa opadu to 40 mm


 

Wały przeciwpowodziowe są na bieżąco kontrolowane:
Jednostki terenowe zostały zobligowane do utrzymania wzmożonej czujności, monitorowania wód i urządzeń wodnych. Do tej pory nie zdiagnozowano uszkodzeń wałów przeciwpowodziowych, ich przerwania, osłabienia w wyniku m.in. niszczycielskiej działalności zwierząt ryjących.

Pracownicy Wód Polskich przeprowadzają cykliczne kontrole obiektów i urządzeń wodnych nie będących obiektami przeciwpowodziowymi umożliwiającymi swobodny przepływ wód. Jednostki terenowe Wód Polskich tj. Nadzory Wodne wraz z Zespołami Wsparcia Technicznego na bieżąco monitorują sytuację w terenie. Wszelkie przeszkody w postaci powalonych drzew, konarów, przegród są usuwane niezwłocznie po ich zdiagnozowaniu. Zachowana jest ciągła komunikacja z zarządami elektrowni wodnych.
 

W celu zapewnienia całodobowego monitoringu zagrożeń, wymiany informacji o wystąpieniu zagrożeń oraz zaistnieniu sytuacji kryzysowych w obszarze właściwości Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie do Państwa dyspozycji pozostaje nr telefonu (22) 470 10 01.

Zaś na potrzeby raportowania, wymiany informacji i zgłaszania incydentów, zdarzeń oraz sytuacji kryzysowych w PGW Wody Polskie KZGW aktualny pozostaje adres e-mail: zk.sd@wody.gov.pl.

Oprac. Zespół Komunikacji i Edukacji Wodnej
na podst. Informacji o Sytuacji Meteorologiczno-Hydrologicznej
Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej

RZGW w Bydgoszczy

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}