W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

"Odkrywamy Bydgoszcz" - śluza nr 3 - Okole bohaterką reportażu

28.10.2024

Śluza Okole to obiekt hydrotechniczny, który wiele razy był już planem zdjęciowym dla programów telewizyjnych, bywa miejscem spotkań dzieci i młodzieży, które realizując Program Aktywni Błękitni- Szkoła Przyjazna Wodzie uczą się o zasadach gospodarowania wodą czy przeciwdziałaniu suszy i powodzi. Na co dzień jednak służy ona żeglującym międzynarodową droga wodną E70, jest to śluza nr 3 drogi Wisła-Odra i łączy Kanał Bydgoski z Notecią.

Śluza Nr 3 - Okole - bohaterka reportażu Gazety Pomorskiej - "Odkrywamy Bydgoszcz". Obiekt z 1914 roku stanowi jedną z budowli hydrotechnicznych Kanału Bydgoskiego

Ostatnio odkrywaniem uroków zabytkowej śluzy  zajęli się realizatorzy programu "Odkrywamy Bydgoszcz". A na obiekcie z 1914 roku stanowiącego jedną z budowli hydrotechnicznych Kanału Bydgoskiego jest, co odkrywać.

Śluza Okole to nie tylko niezwykle ważny element infrastruktury wodnej Bydgoszczy, ale także miejsce o bogatej historii i wyjątkowym uroku. Znajdująca się na Kanale Bydgoskim, jednym z najstarszych sztucznych dróg wodnych w Europie, od wieków pełniła kluczową rolę w transporcie towarów i osób.

Powstanie Śluzy Okole związane jest z dynamicznym rozwojem przemysłu w regionie bydgoskim, została zbudowana w XIX wieku, wykorzystując wówczas najnowocześniejsze technologie. Jej budowa miała na celu umożliwienie statkom pokonywanie różnicy poziomów wody między rzeką Brdą a kanałem. Dzięki temu śluza stała się nieodłącznym elementem szlaku wodnego łączącego Wisłę z najważniejszymi miastami Wielkopolski.

Przez wiele lat Śluza Okole była świadkiem intensywnego ruchu wodnego. Tutaj przepływały statki załadowane różnymi towarami, od drewna i węgla po zboże i produkty przemysłowe. Z czasem znaczenie transportu rzecznego zmalało, jednak śluza zachowała swoje miejsce w historii, kulturze regionu i społeczności wodniackiej.

Obecnie jest popularnym miejscem wśród turystów. Można tu podziwiać nie tylko samą śluzę, ale także malownicze okolice Kanału Bydgoskiego. Wiele osób decyduje się na rejs statkiem lub spacer wzdłuż brzegów kanału, by podziwiać tę wyjątkową część miasta.

 

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}