W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowujemy rok 2024 w regionie wodnym Noteci

21.01.2025

Rok 2024 był dla Wód Polskich w regionie wodnym Noteci był okresem niezwykle intensywnej pracy. Wdrażaliśmy ambitne projekty, podejmowaliśmy wyzwania związane ze zmieniającym się klimatem i dbaliśmy o stan naszych rzek, jezior i ich nabrzeża. W poniższym artykule znajdziecie podsumowanie najważniejszych działań, inwestycji oraz osiągnięć, które udało nam się zrealizować w minionym roku. Dowiedzą się Państwo, jak przebiegała realizacja programu „Aktywni Błękitni”, jakie inwestycje poprawiły jakość wód i jak walczyliśmy z suszą. Zapraszamy do lektury, dzięki której w rozpoczętym 2025 roku wspólnie zadbamy o klimat, ochronę środowiska i przyszłość polskich zasobów wodnych.

Plakat przedstawiający podsumowanie zadań w regionie wodnym Noteci zrealizowanych w roku 2023

Graliśmy z WOŚP

Wśród tysięcy aukcji wspierających cel 32. Finału – „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!” – znalazła się unikatowa licytacja, realizowana przez Bydgoskie Wody Polskie.  Wyjątkowy rejs po Kanale Bydgoskim w towarzystwie kapitana, wieloletniego pracownika gospodarki wodnej, który opowiadał najciekawsze historie regionu. Wszystko to na trasie od śluzy Okole – słynnej z serialu "Czterej pancerni i pies" –  poprzez Czyżkówko, Prądy, Osowa Góra do Józefinek i z powrotem. Poza wspaniałym przeżyciem, które na długo pozostanie w pamięci zwycięzców licytacji konto Wielkiej Orkiestry  Świątecznej Pomocy zostało zasilone o kwotę blisko 1000 zł. Wspólnie z Nadgoplańskim WOPR Kruszwica wsparliśmy Wielką Orkiestrę świątecznej Pomocy – akcją - PIERWSZY ODDECH POD WODĄ. To był ekscytujący czas spędzony, a szczytny cel - jak zawsze - sam się obronił.

Aktywni Błękitni w działaniu

Rok Szkolny 2023/2024 to był dla na wyjątkowo aktywny czas. Wszystko za sprawą „Aktywnych Błękitnych” – uczniów i nauczycieli, którzy dołączyli do Programu Szkoła Przyjazna Wodzie. Tysiące rozmów z ponad 150 uczestnikami, wiele pikników, wizyt w szkołach i na Śluzie Okole za nami. Edukacja przez zabawę to doskonała okazja do zainteresowania najmłodszych problematyką gospodarowania wód i bezpieczeństwem nad wodą. Wszystkich uczniów zaprosiliśmy do wzięcia udziału w konkursie plastycznym  pn. „Personifikacja wody, czyli jak wyobrażasz sobie wodę w żywej postaci”. Celem konkursu było uwrażliwienie na zagadnienia wodne, rozwijanie talentów dzieci i młodzieży, ale także doskonała zabawa. Dlaczego o tym przypominamy? Program Aktywni Błękitni to przede wszystkim nauka przez zabawę, czego również konkurs był przykładem. Spłynęło do nas 67 prac, każda inna, wszystkie wyjątkowe. Kolejny raz okazało się, że dziecięca wyobraźnia nie zna granic, a woda to dla nich wyjątkowy żywioł, który chętnie odkrywają.  IV edycję programu edukacyjnego zakończyliśmy przekazując certyfikat Szkoła Przyjazna Wodzie 10 szkołom, z czego 3 najlepsze otrzymały wyjątkowe nagrodę.
Konkursy, doświadczenia i lekcje o wodzie nad jeziorem Gopło. Mimo wakacji nie odpoczywaliśmy edukacyjnie. Podczas półkolonii prowadzonych w Klubie Żeglarskim LOK Popiel w Kruszwicy zastanawialiśmy się nad tym, jak dbać o czystość wody, kiedy i dlaczego występują susze, powodzie i co można zrobić, aby przeciwdziałać i minimalizować tego typu zjawiskom. Tego typu spotkania to ważny element naszej pracy. Nieustannie dbamy o najmłodszych i niemalże codziennie uzmysławiamy, jak ważne jest środowisko naturalne.

Olimpiada Wiedzy o Żegludze i Drogach Wodnych z patronatem Wód Polskich

Dla nich żegluga to temat rzeka, mowa o uczestnikach Olimpiady Wiedzy o Żegludze i Drogach Wodnych, wydarzeniu którym patronuje RZGW w Bydgoszczy od początku powołania Wód Polskich, a organizatorem jest Katedra Rewitalizacji Dróg Wodnych, Wydział Nauk Geograficznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Centrum Informacji i Promocji Śródlądowych Dróg Wodnych w Bydgoszczy. W olimpiadzie brali  udział uczniowie szkół średnich, których profil nauczania związany jest z żeglugą morską i śródlądową, hydrotechniką oraz melioracjami. Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy o drogach wodnych i morzu, transporcie wodnym, żegludze, żeglarstwie, polskich i europejskich rzekach, kanałach, ich znaczeniu gospodarczym i rozwojowym, walorach turystycznych wód powierzchniowych, aspektach ekologicznych i prozdrowotnych turystyki wodnej.

Wielkie sprzątanie jezior, rzek i nabrzeży.

Deszcz, niepogoda, niskie temperatury. To nie przeszkodziło nam we wzięciu udziału w sprzątaniu akwenów i nabrzeży. Nasi pracownicy, a także społecznicy, harcerze, wędkarze i oczywiście Aktywni Błękitni z pełnym zaangażowaniem zadbali o czystość Jeziora Miejskiego w Złotowie, Gwdy, Noteci oraz nabrzeży. Niestety, nadal mimo naszych apeli i kampanii #WodyToNieŚmietnik zmagamy się z niską świadomością społeczeństwa. Regularne sprzątanie to nie tylko naprawianie błędów osób, które nieodpowiednio korzystają z akwenów, ale także doskonała okazja, aby zwracać uwagę na kwestie zanieczyszczania rzek i nabrzeży.

Wirtualny Informator Rzeczny - wszystkie informacje dotyczące żeglugi śródlądowej w jednym miejscu!

Wdrożony przez Wody Polskie system Wirtualny Informator Rzeczny (WIR) to przełom w obsłudze śródlądowych dróg wodnych w naszym kraju. Jego celem jest usprawnienie i zautomatyzowanie procesów związanych z żeglugą śródlądową, dzięki szerokiej gamie funkcjonalności zarówno dla użytkowników rekreacyjnych, jak i przedsiębiorstw zajmujących się transportem wodnym. Projekt zrealizowano przy wsparciu funduszy unijnych, w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

WIR integruje nowoczesne technologie informatyczne poprzez zasilanie systemu wieloźródłowymi danymi zbieranymi w czasie rzeczywistym, takimi jak dane pomiarowe (hydrologiczne i meteorologiczne), prognozy dla wodowskazów z IMGW-PIB oraz dane pomiarowe z obiektów hydrotechnicznych, aby zapewnić dostęp do aktualnych i wiarygodnych informacji na temat śródlądowych dróg wodnych.

Dzięki Wirtualnemu Informatorowi Rzecznemu planowanie trasy żeglugowej staje się niezwykle proste. System udostępnia interaktywne mapy, które wskazują szlaki żeglowne, znaki nawigacyjne oraz urządzenia i budowle hydrotechniczne, takie jak mosty, śluzy czy jazy. WIR umożliwia również dostęp do szerokiego spektrum danych z odniesieniem przestrzennym, co pozwala na dokładne zaplanowanie trasy i zapewnienie bezpieczeństwa na drogach wodnych. Jak się sprawdził w regionie wodnym Noteci? Na koniec października liczba jednostek pływających sięgnęła ponad 4300. Zwiększenie zainteresowania żeglarstwem. Coraz więcej osób decyduje się spędzić swój wolny czas na wodzie, co świadczy o rosnącej popularności tego sportu.

Prace utrzymaniowe bydgoskich Wód Polskich w regionie wodnym Noteci

Działania utrzymaniowe głównego podmiotu odpowiedzialnego za gospodarkę wodną w naszym kraju polegają m.in. na zachowaniu odpowiedniego stanu dna i brzegów rzek oraz na konserwacji i remoncie istniejących budowli regulacyjnych. Mają one na celu zapewnienie ochrony przed powodzią i usuwanie jej skutków a w okresie zimowym umożliwienie swobodnego spływu lodu i przeciwdziałanie powstawaniu negatywnych zjawisk lodowych. Służą też zapewnieniu odpowiedniego poziomu zwierciadła wody, który umożliwia funkcjonowanie infrastruktury zależnej od jej stanu oraz prawidłowe działanie urządzeń wodnych. Konieczne jest również zapewnienie odpowiedniego stanu technicznego i funkcjonalnego tych urządzeń oraz zapewnienie warunków eksploatacyjnych na śródlądowych drogach wodnych.

Na odcinkach istotnych z punktu widzenia osłony przeciwpowodziowej prace utrzymaniowe prowadzone były systematycznie i cyklicznie w wymaganym zakresie.

Mając na względzie konieczność podejmowania działań utrzymaniowo-prewencyjnych, których celem jest zabezpieczenie ludzi i mienia przed skutkami powodzi, jak i suszy, a także dających możliwości właściwego korzystania z zasobów wodnych, niezbędne jest m.in.: wykaszanie traw i zakrzaczeń, usuwanie niektórych drzew, hakowanie, usuwanie zatorów, oczyszczanie przepustów, wykonywanie prac ziemnych, utrzymanie i naprawa wałów przeciwpowodziowych i międzywala oraz urządzeń funkcjonalnie z nimi związanych, wykonywanie przeglądów i konserwacji obiektów piętrzących, wykaszanie roślinności rzecznej nadwodnej i podwodnej, oczyszczanie terenów ze śmieci.

Działania utrzymaniowe prowadzone były na podstawie opracowywanych cyklicznie dla każdego regionu wodnego Planów Utrzymania Wód.

W regionie wodnym Noteci realizowane były prace utrzymaniowe przygotowujące do sezonu zimowego. Koncentrowały się przede wszystkim na zachowaniu właściwego stanu dna i brzegów rzek oraz na ręcznym wykaszaniu porostów z korony i skarp z wygrabianiem, ścinaniem i karczowaniem krzaków, zrębkowaniem, oczyszczaniem terenów ze śmieci itp.  Miały one na celu zapewnienie ochrony przed powodzią i usuwanie jej skutków oraz umożliwienie swobodnego spływu lodu i przeciwdziałanie powstawaniu zjawisk lodowych. Na terenie Obiektu Hydrotechnicznego Rosko (ZZ w Pile) ukończyliśmy kilkanaście prac utrzymaniowych w ramach zadania „Usługi utrzymania wód i urządzeń wodnych w 2024 roku” polegających m.in. na wykoszeniu porostów ze skarp, usunięciu kożucha roślin pływających przy jednoczesnym wydobyciu urobku z awanportu i rozplantowaniu go. 

Zakończyliśmy także zadanie pn. „Konserwacja wałów na terenie ZZ w Pile w 2024 r.”. W ramach prac utrzymaniowych wały przeciwpowodziowe kanału Goszczanowskiego, rzeki Noteć – lewego odcinka Drezdenko – Moczydła oraz odcinka Lipki Małe – Trzebicz, wału Lewego i Prawego – Molita, wału przeciwpowodziowego Kanału Pulsa, Wału Motylewo, po prawy wał przeciwpowodziowy Noteci – odcinek Surma – Santok III a, wał przeciwpowodziowy Noteci – prawy odcinek Surma – Głęboczek. 

Zrealizowaliśmy także zadanie pn. „Remont jazu Klawek w formule zaprojektuj i wybuduj”. Pierwszym etapem było opracowanie dokumentacji projektowej. Drugim zaś wykonanie robót budowlanych w oparciu o opracowaną dokumentację projektową. Konieczność przeprowadzenia remontu jazu Klawek wynikał z decyzji Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowalnego w Poznaniu.

Jaz ten pełni kilka funkcji. Najważniejsza to ograniczenie erozji dennej i bocznej oraz umożliwienie wykorzystania energetycznego wód rzeki Łobżonki. Dzięki niemu gromadzimy w ramach retencji korytowej dodatkowy 1,1 tys. m3  wody. 

O żegludze śródlądowej na World Canals Conference 2024 w Bydgoszczy

World Canals Conference to międzynarodowa konferencja poświęcona śródlądowym drogom wodnym. Eksperci z całego świata debatują nie tylko o żegludze, ale również nowoczesnych technologiach i projektach prośrodowiskowych w gospodarce wodnej czy rozwoju turystyki wodnej. Patronat nad prestiżowym wydarzeniem objęło Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, a w uroczystym otwarciu wziął udział Mateusz Balcerowicz - Zastępca Prezesa PGW Wody Polskie ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą. Z ramienia Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy w konferencji udział wzięła - Zastępca Dyrektora ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą - Agnieszka Siłacz.

Wydarzenie zostało podzielone na panele dyskusyjne oraz wycieczki tematyczne w miejsca związane z naturalnymi terenami nadwodnymi i dolinami rzecznymi, jak również zabytkowymi i nowoczesnymi obiektami hydrotechnicznymi – m.in. węzłami wodnymi, kanałami, śluzami czy młynami. W debacie pn. „Człowiek i jego działalność” wziął udział Wojciech Płaska – Kierownik Wydziału Śródlądowych Dróg Wodnych w PGW Wody Polskie, który wygłosił prezentację pt. „Administration of inland waterways in Poland”.

Przywróciliśmy drożność morfologiczną rzeki Noteci od Pakości do Krostkowa

Zrealizowaliśmy duży projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 pn. „Przywrócenie drożności morfologicznej rzeki Noteci od Pakości do Krostkowa”.

Wybudowaliśmy 3 przepławki seminaturalne na obiektach piętrzących rzeki Noteci: Pakość, Nakło Zachód i Gromadno. Urządzenia są wyposażone w wabiki nakierowujące ryby na bezpieczne przejście i stały się obejściem naśladującym naturalną rzekę stwarzając tym samym możliwości zarówno do poszukiwania pokarmu, schronienia, a przede wszystkim sposobności rozrodczych m.in. młodych węgorzy - gatunku krytycznie zagrożonego, jak i bytowego organizmów wodnych. Dlatego też, jako główny podmiot odpowiedzialny za gospodarkę wodną kraju realizujemy zadania służące odtwarzaniu korytarzy migracyjnych i udrażnianiu barier stojących na drodze organizmom wodnym.

Łączna długość niebieskich korytarzy, na których usunęliśmy bariery w przemieszczaniu się zwierząt to ok. 46 km, zaś powierzchnia siedlisk wspieranych w celu uzyskania lepszego statutu ochrony to ok. 223 ha.

Likwidacja przeszkód migracyjnych wynika m. in. ze Zaktualizowanego Planu Gospodarowania Wodami na obszarze dorzecza Odry. Jest to również jeden z elementów pro-przyrodniczych rozwiązań stosowanych w naszej codziennej pracy.

Prace prowadzone były pod nadzorem przyrodniczym i archeologicznym. Koszt inwestycji to 6 637 766,86 zł, zaś dofinansowanie projektu (UE): 5 477 638,83 zł.

Podpisaliśmy pre-umowę dotyczącą przygotowania projektów w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS).

Pre-umowa z zakresu RZGW w Bydgoszczy została podpisana dla zadania: „Przywrócenie drożności morfologicznej rzeki Noteci od Pakości do Krostkowa – etap II”.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich na nowoczesnym jazie w Żabnie koło Mogilna

Zaprosiliśmy wszystkich zainteresowanych ekologią i kwestiami związanymi z wodą na zwiedzanie jazu w Mogilnie na rzece Pannie na wypływie z jeziora mogileńskiego. Tak uczciliśmy 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Jaz ma bardzo duże znaczeniu dla zlewni rzeki Panna i rzeki Noteci. Wszystkie wody z rzek, kanałów i jezior z północy i z południa regionu kierowane są w kierunku jeziora Mogileńskiego. Jezioro Mogileńskie jest centralnym punktem zbiorczym tych wód i tym niepozornym jazem wody dalej kierowane są do Noteci. Tego dnia opowiedzieliśmy zainteresowanym, do czego służy, ile wody retencjonuje i dlaczego jest tak ważny dla nas w dobie zmian klimatycznych. Piętrzenie wód na urządzeniach hydrotechnicznych poprawia również bilans wodny jezior. Jaz na rzece Pannie w miejscowości Żabno pomaga w regulacji poziomu wód w Jeziorze Mogileńskim. Dzięki retencji korytowej możemy zgromadzić dodatkowy 1 mln m3 wody! Funkcjonująca przepławka przy jazie pozwala zachować ciągłość rzeki i umożliwia migrację organizmów wodnych. Województwo kujawsko–pomorskie należy do czołówki regionów najbardziej dotkniętych skutkami suszy. Wody Polskie przeznaczą 15 mln zł w działania na rzecz retencji korytowej w regionie wodnym Noteci.

"Odkrywamy Bydgoszcz" - śluza nr 3 - Okole bohaterką reportażu

Śluza Okole to obiekt hydrotechniczny, który wiele razy był już planem zdjęciowym dla programów telewizyjnych, bywa miejscem spotkań dzieci i młodzieży, które realizując Program Aktywni Błękitni- Szkoła Przyjazna Wodzie uczą się o zasadach gospodarowania wodą czy przeciwdziałaniu suszy i powodzi. Na co dzień jednak służy ona żeglującym międzynarodową droga wodną E70, jest to śluza nr 3 drogi Wisła-Odra i łączy Kanał Bydgoski z Notecią.

Ostatnio odkrywaniem uroków zabytkowej śluzy  zajęli się realizatorzy programu "Odkrywamy Bydgoszcz". A na obiekcie z 1914 roku stanowiącego jedną z budowli hydrotechnicznych Kanału Bydgoskiego jest, co odkrywać.

Śluza Okole to nie tylko niezwykle ważny element infrastruktury wodnej Bydgoszczy, ale także miejsce o bogatej historii i wyjątkowym uroku. Znajdująca się na Kanale Bydgoskim, jednym z najstarszych sztucznych dróg wodnych w Europie, od wieków pełniła kluczową rolę w transporcie towarów i osób.

Powstanie Śluzy Okole związane jest z dynamicznym rozwojem przemysłu w regionie bydgoskim, została zbudowana w XIX wieku, wykorzystując wówczas najnowocześniejsze technologie. Jej budowa miała na celu umożliwienie statkom pokonywanie różnicy poziomów wody między rzeką Brdą a kanałem. Dzięki temu śluza stała się nieodłącznym elementem szlaku wodnego łączącego Wisłę z najważniejszymi miastami Wielkopolski.

Obecnie jest popularnym miejscem wśród turystów. Można tu podziwiać nie tylko samą śluzę, ale także malownicze okolice Kanału Bydgoskiego. Wiele osób decyduje się na rejs statkiem lub spacer wzdłuż brzegów kanału, by podziwiać tę wyjątkową część miasta.

Ćwiczenia strażackie z udziałem pracowników Wód Polskich - NOTEĆ 2024

Okresowo zamknęliśmy odcinek śródlądowej drogi wodnej rzeki Noteci dolnej od stopnia wodnego Lipica do stopnia wodnego Mikołajewo. To nie była awaria ani zagrożenie. To ćwiczenia pododdziałów Centralnego Obwodu Operacyjnego z terenu województwa wielkopolskiego pt. NOTEĆ 2024 z udziałem pracowników RZGW w Bydgoszczy oraz ZZ w Pile. Pododdziały Centralnego odwodu operacyjnego PSP z terenu województwa wielkopolskiego za teren ćwiczeń przyjęły lokalizacje administrowane przez nasz zarząd (ZZ w Pile). Począwszy od epizodów podwyższania wału na brzegu Noteci w Czarnkowie poprzez opróżnianie komór śluz (Pianówka, Lipica - stanowiących zespół obiektów hydrotechnicznych) z wody, a skończywszy na epizodach budowy miasteczka dla powodzian, udrażnianiu zatoru - przepust przy jeziorze Sarcze oraz na jeziorach Logo/Długie i kanale żeglownym pomiędzy jeziorami, po ewakuację ludności oraz dostarczenie potrzebnej pomocy z wykorzystaniem łodzi ratowniczych na promie w Ciszkowie.

Zgoda wodnoprawna krok po kroku – spotkanie eksperckie!

W siedzibie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy odbyło się spotkanie eksperckie o tematyce z zakresu pozyskiwania zgód wodnoprawnych. Blisko 30 uczestników dowiedziało się, jak unikać błędów i jak przyspieszyć proces uzyskiwania pozwoleń wodnoprawnych, z korzyścią dla wszystkich stron.

W blisko czterogodzinnym, bezpłatnym i otwartym dla wszystkich spotkaniu uczestniczyły przede wszystkim osoby starające się o wydanie zgód wodnoprawnych i bezpośrednio przygotowujące lub kompletujące dokumentację w procesie pozyskiwania pozwolenia: urzędnicy, obywatele, przedstawiciele wykonawców, instytucji, spółek i pozostali interesariusze.

W trakcie spotkania z udziałem Dyrekcji Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy nasi eksperci z Wydziału Zgód Wodnoprawnych opowiedzieli, jak unikać błędów podczas wypełniania i kompletowania dokumentacji w toku pozyskiwania pozwolenia wodnoprawnego, aby przyspieszyć jego wydanie.

Wyjaśniali między innymi: przepisy dotyczące urządzeń wodnych, co powinien zawierać wniosek o udzielenie pozwolenia, a co wniosek o dokonanie zgłoszenia wodnoprawnego; jak wygląda proces pozyskiwania pozwolenia wodnoprawnego; jakie załączniki są wymagane do wniosku o udzielenie pozwolenia wodnoprawnego; co to jest i co zawiera operat wodnoprawny – część opisowa i część graficzna; kiedy potrzeba i jak wygląda proces pozyskania pozwolenia na pobór wód; kwestie związane z wygaśnięciem pozwolenia wodnoprawnego.

Zarybienia regionu wodnego Noteci w roku 2024

Zarybienia są podstawą rybackiej gospodarki wodami w Polsce oraz elementem prowadzonej przez Wody Polskie racjonalnej gospodarki rybackiej. Wszystko dla poprawy ichtiofauny oraz jakości wód polskich rzek i jezior bowiem gatunki ryb dobierane są indywidualnie do konkretnego akwenu.

Podsumowując tegoroczną akcję zarybień obwodów rybackich udostępnionych przez Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy do amatorskiego połowu ryb łącznie do wód tych obwodów pracownicy wprowadzono RZGW w Bydgoszczy przeprowadzili następujące zarybienia:

Sielawa wylęg - 3 000 000 szt. 

Szczupak narybek letni – 279 600 szt. 

Pstrąg potokowy narybek letni – 10 000 szt.

Karaś pospolity kroczek – 60 kg

Lin kroczek – 1 820 kg

Kolejne obwody rybackie zasiliły następujące gatunki ryb:

Obwód rybacki Jeziora Białe na rzece Miała – Nr 1 (poz. 537)  - szczupak narybek letni 28 500 szt. 

Obwód rybacki Jeziora Wielkie na rzece Miała – Nr 2 (poz. 538) - szczupak narybek letni 18 000 szt. 

Obwód rybacki Jeziora Borówno na cieku Skicka Struga – Nr 1 (poz. 411) - lin kroczek 100 kg

Obwód rybacki Jeziora Sławianowo na cieku Skicka Struga – Nr 4 (poz. 414) - szczupak narybek letni 23 100 szt. oraz lin kroczek 80 kg

Obwód rybacki Jeziora Wilczyńskie na cieku bez nazwy w zlewni kanału Ostrowo – Gopło – Nr 1 (poz. 273) - szczupak narybek letni 15 750 szt., lin kroczek 70 kg, sielawa wylęg 200 000 szt.

Obwód rybacki rzeki Szczyra - Nr 1 (poz. 356) - pstrąg potokowy narybek letni 6 000 szt. 

Obwód rybacki Jeziora Głomskie na rzece Głomia – Nr 1 (poz. 408) - szczupak narybek letni 5 250 szt., lin kroczek 30 kg, karaś pospolity 25 kg

Obwód rybacki Jeziora Słonowo na cieku bez nazwy w zlewni cieku Mierzęcka Struga – Nr 1 (poz. 516) - szczupak narybek letni 4 750 szt., lin kroczek 25 kg

Obwód rybacki Jeziora Przecięte na rzece Racza – Nr 1 (poz. 560) - szczupak narybek letni 2 625 szt., lin kroczek 20 kg

Obwód rybacki jeziora Bobkowo na cieku bez nazwy w zlewni rzeki Piławka – Nr 2 (poz. 399) - szczupak narybek letni 2 625 szt., lin kroczek 35 kg, karaś pospolity kroczek 35 kg

Obwód rybacki jeziora Kochlin Mały na cieku bez nazwy w zlewni rzeki Słopica – Nr 2 (poz. 532) - szczupak narybek letni 1 050 szt., lin kroczek 5 kg

Obwód rybacki jeziora Bukowo Długie na rzece Bukówka – Nr 1 (poz. 497) - szczupak narybek letni 1 575 szt., lin kroczek 10 kg

Obwód rybacki jeziora Nowoworowskie na cieku bez nazwy w zlewni rzeki Drawa – Nr 1 (poz. 448) - szczupak narybek letni 2 100 szt., lin kroczek  50 kg

Obwód rybacki jeziora Rokitno na cieku bez nazwy w zlewni cieku Nizica – Nr 1 (poz. 343) - szczupak narybek letni 2 100 szt., lin kroczek 30 kg

Obwód rybacki jeziora Wielki Staw na rzece Cieszynka – Nr 1 (poz. 495) - szczupak narybek letni 3 675 szt., lin kroczek 30 kg, pstrąg potokowy narybek letni 4 000 szt. (rzeka Cieszynka)

Obwód rybacki jeziora Śmiardówka na cieku bez nazwy w zlewni rzeki Głomia – Nr 1 (poz. 410) - lin kroczek 40 kg

Obwód rybacki jeziora Kleszczyński Staw na cieku bez nazwy w zlewni rzeki Skicka Struga – Nr 1 (poz. 418a) - szczupak narybek letni 1 050 szt., lin kroczek 15 kg

Obwód rybacki jeziora Zieleniewo Duże na cieku bez nazwy w zlewni rzeki Koczynka – Nr 2 (poz. 514a) - lin kroczek 45 kg

Obwód rybacki jeziora Ramka Duża na cieku bez nazwy w zlewni rzeki Koczynka – Nr 3 (poz. 514b) - szczupak narybek letni 3 150 szt., lin kroczek 60 kg

Obwód rybacki jeziora Osiek (Chomętowskie) na cieku Mierzęcka Struga - Nr 2 (poz. 501) - szczupak narybek letni 78 750 szt., lin kroczek 200 kg, sielawa wylęg 2 000 000 szt.

Obwód rybacki Jeziora Leśne na cieku bez nazwy w zlewni rzeki Nizica – Nr 1  (poz. 345) - szczupak narybek letni 2 100 szt., lin kroczek 30 kg

Obwód rybacki Jeziora Wapińskie na cieku bez nazwy w zlewni rzeki Gwda – Nr 1 (poz. 420) - szczupak narybek letni 5 250 szt., lin kroczek 45 kg

Obwód rybacki Jeziora Długie na cieku bez nazwy w zlewni rzeki Bukówka – Nr 1 (poz. 433) - lin kroczek 35 kg

Obwód rybacki jeziora Miłogoszcz Wielka na cieku bez nazwy w zlewni rzeki Runica – Nr 1 (poz. 494)  - szczupak narybek letni 3 675 szt., lin kroczek 35 kg

Obwód rybacki jeziora Danków Duży na kanale Pełcz – Nr 2 (poz. 551) - lin kroczek 90 kg

Obwód rybacki Jeziora Straduńskie na rzece Bukówka – Nr 4 (poz. 432) - lin kroczek 50 kg

Obwód rybacki Jeziora Kruteckie na rzece Miała – Nr 1a (poz. 536) - szczupak narybek letni 5 250 szt., lin kroczek 50 kg

Obwód rybacki jeziora Raduń na rzece Żydówka  – Nr 2 (poz. 402) - szczupak narybek letni 15 750 szt., lin kroczek 200 kg

Obwód rybacki jeziora Busko na bezimiennym cieku  w zlewni rzeki Wąsawa – Nr 1 (poz. 451a) - szczupak narybek letni 3 675 szt., lin kroczek 65 kg

Obwód rybacki Jeziora Budzisławskie na cieku bez nazwy w zlewni kanału Ostrowo – Gopło – Nr 1 (poz. 271) - szczupak narybek letni 14 175 szt., sielawa wylęg 800 000 szt.

Obwód rybacki jeziora Rymierowo na rzece Płytnica – Nr 4 (poz. 374) - lin kroczek 90 kg

Obwód rybacki Jeziora Kościelne na rzece Ogardna – Nr 1 (poz. 499) - szczupak narybek letni 4 200 szt., lin kroczek 35 kg

Obwód rybacki Zbiornika Wodnego Zalew Nadarzycki na rzece Piława - nr 3 (poz. 380) - szczupak narybek letni 31 500 szt., lin kroczek 250 kg

Przed nami pracowity 2025 rok

W przyszłym roku nie mamy zamiaru zwalniać tempa. Skala realizowanych działań jest naprawdę szeroka, dlatego na bieżąco będziemy informować o postępie zaawansowania prac. W swoich działaniach Wody Polskie niezmiennie są otwarte na dialog – ze stroną społeczną, samorządem, środowiskiem naukowym czy organizacjami pozarządowymi. Wierzymy, że dzięki dobrej współpracy potrafimy razem wypracować jak najlepsze rozwiązania dla rozwoju gospodarki wodnej, a zatem zwiększania naszego bezpieczeństwa oraz czystszych i bliższych naturze wód.

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}