W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Relacja ze zwiedzania jazu w Mogilnie (wideo). Dni Otwarte Funduszy Europejskich

13.05.2024

Jaz na rzece Panna jest jednym z ważniejszych w tym regionie, mimo swych niewielkich rozmiarów. Reguluje on poziom Jeziora Mogileńskiego i pozwala zretencjonować ponad 1 mln m3 wody. 10.05.2024 był dostępny dla zwiedzających w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo z lotu ptaka w jakości 4K.

Jaz na rzece Panna na wypływie z Jeziora Mogileńskiego. Ujęcie z lotu ptaka. Na jazie znajdują się turyści i pracownicy Wód Polskich.

Zwiedzać obiekt można było w godzianch 10-15. Wstęp był wolny. Dziękujemy wszystkim, którzy nas odwiedzili. Dla tych, którzy nie dotarli, a żałują - relacja wideo z drona na dole strony. 

O roli jazu mówiła Justyna Balcerzak, Kierownik Nadzoru Wodnego w Mogilnie. Na suchych Kujawach, obfitujących w tereny rolnicze, kontrola nad gospodarką wodną jest bardzo ważna. Dzięki jazowi możemy magazynować wodę, gdy spada z nieba i oddawać ją wtedy gdy jej brakuje, co ma niebagatelny wpływ na walkę z suszą. Nowoczesny obiekt powstał dzięki Funduszom Unijnym (opis poniżej).  Wpływa pozytywnie na zlewnię rzeki Panna i rzeki Noteci. Wszystkie wody z rzek, kanałów i jezior z północy i z południa regionu kierowane są w kierunku Jeziora Mogileńskiego. Jezioro Mogileńskie jest centralnym punktem zbiorczym tych wód i tym niepozornym jazem wody dalej kierowane są do Noteci. Dzięki retencji korytowej możemy zgromadzić dodatkowy 1 mln m3 wody! Funkcjonująca przepławka przy jazie pozwala zachować ciągłość rzeki i umożliwia migrację organizmów wodnych.

Województwo kujawsko–pomorskie należy do czołówki regionów najbardziej dotkniętych skutkami suszy. Wody Polskie przeznaczą 15 mln zł w działania na rzecz retencji korytowej w regionie wodnym Noteci.


Opis projektu: „Budowa jazu piętrzącego na rzece Pannie w km 7+537, gm. Mogilno, powiat mogileński, województwo kujawsko-pomorskie”


Umowa o dofinansowanie: nr RPKP.04.01.01-04-0002/16 współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego  na lata 2014–2020, oś priorytetowa 4. Region przyjazny środowisku, działanie 4.1. Przeciwdziałanie zagrożeniom, poddziałanie 4.1.1 Poprawa ochrony przeciwpowodziowej i przeciwdziałanie suszy.


Cel projektu: Budowa jazu piętrzącego na rzece Panna w km 7+537 gm. Mogilno, powiat mogileński, województwo kujawsko-pomorskie (zakres prac obejmował: rozbiórkę istniejącego drewnianego jazu zastawkowego, budowę nowego jazu z dostosowaniem do wymagań aktualnych przepisów prawa, budowę przepławki dla ryb i budowę umocnień brzegowych).


Zrealizowane efekty rzeczowe:

wskaźnik produktu:

- liczba przebudowanych urządzeń dla celów ochrony przeciwpowodziowej – 1 szt.

- pojemność obiektów małej retencji - 1 009 920 m3         

wskaźnik rezultatu:

- objętość retencjonowanej wody - 1 009 920  m3 


Okres realizacji:

rozpoczęcie: 07.06.2016 r.

zakończenie robót budowlanych: 15.06.2018 r.


Wartość ogółem: 1 399 333,01 zł

Wkład UE: 1 127 479,71 zł


www.mapadotacji.gov.pl 

Wideo

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}