Trwa wiosenne zarybianie Regionu Wodnego Noteci
19.03.2024
Zarybienia są podstawą rybackiej gospodarki wodami w Polsce oraz elementem prowadzonej przez Wody Polskie racjonalnej gospodarki rybackiej. Wszystko dla poprawy ichtiofauny oraz jakości wód polskich rzek i jezior bowiem gatunki ryb dobierane są indywidualnie do konkretnego akwenu. Kolejny rok, to kolejny sezon zarybieniowy. Rozpoczynamy pierwsze, wiosenne zarybianie wylęgiem sielawy na trzech obwodach rybackich (6 jezior). Ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe zarybienia odbyły się w dwóch terminach. Zarybiliśmy następujące obwody rybackie:
- Obwód rybacki Jeziora Wilczyńskie na cieku bez nazwy w zlewni kanału Ostrowo – Gopło – Nr 1 (poz. 273) - gmina Wilczyn - w ilości 200 tys. szt.
- Obwód rybacki Jeziora Budzisławskie na cieku bez nazwy w zlewni kanału Ostrowo – Gopło – Nr 1 (poz. 271) – gmina Kleczew w ilości 800 tys. szt.
- Obwód rybacki jeziora Osiek (Chomętowskie) na cieku Mierzęcka Struga - Nr 2 (poz. 501) - gmina Dobiegniew w ilościach:
- Jezioro Lipie (Długie) w ilości 850 tys. szt.
- Jezioro Słowa (Szmaragdowe) w ilości 850 tys. szt.
- Jezioro Osiek (Chomętowskie) w ilości 300 tys. szt.
W sumie do wód o charakterze sielawowym wpuszczono 3 mln sztuk wylęgu sielawy. Ma to ogromne znaczenie dla jezior o charakterze sielawowym, których z roku na rok ubywa. W procesie eutrofizacji i pogarszania się warunków ichtiofauna przekształca się, a sielawa zanika. Mimo, że dla wędkarzy sielawa jest obiektem czysto teoretycznych rozważań, gdyż nie poławia się jej wędkarsko, to jednak ma ona ogromne znaczenie dla całego łańcucha pokarmowego, a jej obecność w jeziorze gwarantuje obecność pięknych szczupaków i okazowych okoni. Dbałość o czyste, głębokie wody jest wiec szczególnie istotna. Dlatego tak ważna jest świadomość społeczeństwa. Zwracamy szczególną uwagę na zanieczyszczanie wszystkich zbiorników wodnych przypominając i edukując, że #WodyToNieŚmietnik.
Serdeczne podziękowania kierujemy do Społecznej Straży Rybackiej Miłośników Trzech Jezior, którzy zawsze bez względu na czas i pogodę aktywnie uczestniczy w zarybieniu. Pomagają planować zarybianie, służą sprzętem i siłą ludzką, a ponad wszystko dzielą się wiedzą o swoich wodach dając niezbędną podstawę do prawidłowego zarybiania wód.