W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Tydzień Czystości Wód za Nami

04.04.2024

Tydzień Czystości Wód powoli się kończy, ale … na pewno nie upoważnia to nas do zaśmiecania wód i terenów nadbrzeżnych. Sprawmy, by Taki TYDZIEŃ trwał cały rok. Zabierajmy ze sobą to, co przynieśliśmy nad wodę, ze świadomością spełnienia dobrego obowiązku.

Tydzień Czystości Wód

Żadne odpady nie należą do Wód Polskich!  Mimo to, angażujemy się, sprzątamy, monitorujemy i ciągle edukujemy!

Uczyńmy wszystko, by przysłowiowy "Tydzień" trwał 365 dni. Pozostawiajmy po sobie czystość, by rzeka nie zapamiętywała, kto ją zatruwa.

Tylko pierwszego dnia akcji Tygodnia Czystych Wód zebraliśmy zatrważającą ilość śmieci, bo aż – 800 kg. Rzeka Trzcinica – odcinek biegnący przez centrum Trzcianki. Tutaj Pracownicy Wód Polskich - Zespół Wsparcia Technicznego z Drezdenka i Nadzoru Wodnego w Trzciance w porozumieniu i we współpracy z samorządem miejskim (Urzędem Miejskim Trzcianki) uprzątnęli teren przyrzeczny.

Dla poprawy stanu naszych wód, szerzenia wiedzy i edukacji gościliśmy w szkołach podstawowych w Świeciu i Kruchowie oraz Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Świeciu gdzie rozmawialiśmy m.in. o skutkach zaśmiecania wspólnych przestrzeni, w tym terenów nadwodnych, w ramach kampanii #WodyToNieŚmietnik.  

Zaś dzięki zaangażowaniu pracowników Nadzoru Wodnego w Bydgoszczy uprzątnięto teren pomiędzy śluzami Okole i Czyżkówko na Kanale Bydgoskim, międzynarodowej drodze wodnej E-70.

Reagujmy, gdy widzimy, że ktoś zanieczyszcza środowisko!

Plastikowe opakowania, butelki, opony, a nawet zużyte meble i sprzęty RTV&AGD – to niechciani „mieszkańcy” wodnego ekosystemu. Dlaczego śmieci w wodzie są problemem? To nie tylko kwestia estetyki, ale także zagrożenie dla jakości wód.

Śmieciowy zator to problem jakości wód, ale też problem powodziowy

Plastik, który wpada do rzeki i przemieszcza się z nurtem, niekiedy osiada na brzegu lub jej dnie. Tworzywo często rozpada się na drobne kawałki – naukowcy nie znają jeszcze do końca szkodliwości działania mikroplastiku, ale już dziś wiadomo, że może mieć bardzo niekorzystny wpływ na organizm człowieka, na zwierzęta i całe ekosystemy. Toksyczne są resztki farb i innych substancji, które przedostają się do wód z porzuconych na dzikich wysypiskach śmieci. Część zanieczyszczeń przemieszcza się rzekami aż do samego Bałtyku!

Śmieciowe zatory na rzekach stwarzają także realne zagrożenie powodziowe dla okolicznych mieszkańców, dlatego muszą być niezwłocznie usuwane by uniknąć podtopień przyległych terenów.

Zgłoszeń należy dokonywać pod numerem alarmowym 112, podając dokładną lokalizację zdarzenia i krótki opis. Ułatwia to reakcję i powiadomienie odpowiednich służb terenowych, które niezwłocznie dotrą na miejsce i podejmą stosowne działania.

Dla wszystkich, którzy chcą zorganizować akcję sprzątania lub dołączyć do grup działających na ich terenie, dla osób, które chcą się podzielić pomysłami i spostrzeżeniami, wreszcie dla tych, którzy chcą powiadomić regionalne ekipy Wód Polskich o lokalnych dzikich wysypiskach śmieci, uruchomiliśmy adres mailowy: rzekibezsmieci@wody.gov.pl

 

Apelujemy i prosimy, by „Nie zaśmiecać rzek, bowiem wody to nasze wspólne dobro!”. Szanujmy wodę, nie pozwalajmy na zabrudzanie jej brzegów.

Jeśli widzimy kogoś kto to robi - zwracać uwagę, czy też w skrajnych przypadkach zgłaszać to odpowiednim służbom. Można również powiadomić nas o potrzebie posprzątania danej rzeki czy zbiornika wodnego poprzez mail: rzekibezsmieci@wody.gov.pl.

 

Przed Nami Międzynarodowy Dzień Ziemi - 22 kwietnia, największe międzynarodowe święto ekologiczne.

My, z kolei zapraszamy do spędzenia go z Nami. Jeśli nie masz planów na sobotę 20 kwietnia 2024 r., zapraszamy do Regionu Wodnego Noteci.

Wówczas to wysprzątamy brzegi i nurt pięknej Noteci.

Miejsce: Inowrocław. Szczegóły wkrótce.

 

Pamiętajmy: #WodyToNieŚmietnik  #WodyPolskie #EdukacjaWodna #TydzieńCzystościWód

 

Wideo

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}