W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wirtualny Informator Rzeczny - wszystkie informacje dotyczące żeglugi śródlądowej w jednym miejscu!

31.05.2024

Wdrożony przez Wody Polskie system Wirtualny Informator Rzeczny (WIR) to przełom w obsłudze śródlądowych dróg wodnych w naszym kraju. Jego celem jest usprawnienie i zautomatyzowanie procesów związanych z żeglugą śródlądową, dzięki szerokiej gamie funkcjonalności zarówno dla użytkowników rekreacyjnych, jak i przedsiębiorstw zajmujących się transportem wodnym. Projekt zrealizowano przy wsparciu funduszy unijnych, w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

WIR

To nowoczesne rozwiązanie zostało opracowane z myślą o wodniakach, przedsiębiorcach oraz organach administracji, którzy potrzebują aktualnych i wiarygodnych informacji dotyczących dróg wodnych i infrastruktury.  W łatwy sposób pozwala zaplanować trasę żeglugową czy kajakową, dokonać płatność elektroniczną za śluzowanie, a także sprawdzić, które drogi wodne są dostępne. Szczegóły na stronie: https://wir.wody.gov.pl

Funkcjonalności oraz zasady działania systemu WIR pierwszy raz zostały zaprezentowane podczas ubiegłorocznej konferencji, która zgromadziła liczne grono zainteresowanych, w tym przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury, Centrum Projektów Polska Cyfrowa, urzędów marszałkowskich, regionalnych zarządów gospodarki wodnej oraz organizacji działających w obszarze turystyki wodnej. Transmisja dostępna jest tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=J7r0q63Zhvg

 

Nowoczesność i funkcjonalność na każdym urządzeniu mobilnym!

WIR integruje nowoczesne technologie informatyczne poprzez zasilanie systemu wieloźródłowymi danymi zbieranymi w czasie rzeczywistym, takimi jak dane pomiarowe (hydrologiczne i meteorologiczne), prognozy dla wodowskazów z IMGW-PIB oraz dane pomiarowe z obiektów hydrotechnicznych, aby zapewnić dostęp do aktualnych i wiarygodnych informacji na temat śródlądowych dróg wodnych.

Dzięki Wirtualnemu Informatorowi Rzecznemu planowanie trasy żeglugowej staje się niezwykle proste. System udostępnia interaktywne mapy, które wskazują szlaki żeglowne, znaki nawigacyjne oraz urządzenia i budowle hydrotechniczne, takie jak mosty, śluzy czy jazy. WIR umożliwia również dostęp do szerokiego spektrum danych z odniesieniem przestrzennym, co pozwala na dokładne zaplanowanie trasy i zapewnienie bezpieczeństwa na drogach wodnych.

Wirtualny Informator Rzeczny jest przeznaczony dla szerokiego grona odbiorców. Wśród których znajdują się zarówno osoby korzystające z dróg wodnych w celach rekreacyjnych, jak i podmioty gospodarcze wykorzystujące śródlądowe drogi wodne do transportu towarów i pasażerów.

  • Dla turystów: umożliwia opłacenie śluzowań, wyszukiwanie tras oraz zgłaszanie zauważonych na drogach wodnych przeszkód.
  • Dla armatorów żeglugi profesjonalnej: oferuje mapy, komunikaty, wyszukiwarkę tras oraz rozbudowane usługi dotyczące opłat za korzystanie z dróg wodnych i śluzowania.
  • Dla administracji wodnej: zapewnia sprawny obieg informacji dotyczących stanu dróg wodnych i warunków żeglugi, zarówno „z góry na dół”, jak i odwrotnie, według poszczególnych dorzeczy i regionalnych zarządów gospodarki wodnej.

 

System WIR dostępny jest na stronie: https://wir.wody.gov.pl/. Składa się z kilku kluczowych modułów, które razem tworzą spójną i funkcjonalną platformę. Na stronie głównej znajdują się informacje o aktualnościach, przerwach technicznych i awariach, a także  przekierowanie do:

  • modułów dziedzinowych

  • materiałów szkoleniowych

  • e-usług

Portal Wirtualny Informator Rzeczny prezentuje dane dotyczące krajowych dróg wodnych, umożliwia wyznaczanie tras oraz wnoszenie opłat za przeprawy i śluzowania. Dostarcza e-usługi dla użytkowników.

Aplikacja mobilna umożliwia szybki dostęp na urządzeniach z systemem Android i iOS. Za jej pomocą w łatwy sposób zaplanujemy trasę zarówno dla żeglugi rekreacyjnej, jak i profesjonalnej. Podczas nawigowania w aplikacji na bieżąco przedstawiane są dane o zdarzeniach na drodze wodnej, mamy także możliwość zgłoszenia nieprawidłowości i niebezpieczeństwa napotkanego na drodze. Aplikacja udostępnia również moduł płatności, który umożliwia uiszczenie opłaty za śluzowanie lub przejście przez pochylnię.

Aplikację możesz pobrać wyszukując „WIR” w Google Play lub App Store, a także skanując poniższe QR kody:

Platforma e-learningowa to nic innego jak samouczek, z którego w łatwy sposób nauczysz się, jak korzystać ze wszystkich zasobów systemu. Znajdują się tam między innymi filmy instruktażowe o tym jak zarejestrować konto, jak zaplanować trasę czy jak zakupić bilet, a także aktualnie dostępne kursy.

E-usługi to właśnie w tym miejscu dowiesz się jak zakupić bilet na śluzy lub pochylnie, a także złożysz elektroniczną deklarację za korzystanie ze śródlądowych dróg wodnych.

System Wirtualny Informator Rzeczny (WIR) to nowoczesne narzędzie, które wprowadza usprawnienia w obsłudze śródlądowych dróg wodnych. Dzięki innowacyjnym funkcjonalnościom i szerokiemu zakresowi usług, WIR przyczynia się do poprawy jakości i efektywności żeglugi śródlądowej w Polsce. Użytkownicy, zarówno indywidualni, jak i biznesowi, z pewnością docenią możliwości, jakie oferuje ten system, w tym łatwy dostęp do kluczowych informacji, szybkie rozliczenia oraz wsparcie w planowaniu i odbywaniu rejsów. WIR to system na miarę XXI wieku, który posłuży wodniakom, przedsiębiorcom oraz organom administracji, dostarczając niezbędne narzędzia do zarządzania i korzystania z śródlądowych dróg wodnych.

Rozwijamy naszą aplikację, dlatego jeśli masz uwagi do jej działania lub propozycje by ją usprawnić, skontaktuj się z nami poprzez formularz dostępny pod adresem: https://wir.wody.gov.pl/pl/kontakt

Blisko 4 miliardy złotych to wsparcie ze środków Unii Europejskiej dla ponad 60 projektów – zadań inwestycyjnych, planistycznych i informatycznych – zrealizowanych przez Wody Polskie w całym kraju. Dzięki wsparciu funduszy unijnych wykonaliśmy działania z zakresu renaturyzacji wód, budowy polderów przeciwpowodziowych, śluz dla wodniaków, ale także stworzyliśmy dokumenty planistyczne czy portale i aplikacje dla użytkowników wód. Dzięki różnym unijnym programom dofinansowań możemy szybciej rozwijać gospodarkę wodną w Polsce.

Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/wody-polskie/razem-mozemy-wiecej--przy-wsparciu-funduszy-europejskich-zmieniamy-wodne-oblicze-polski.

{"register":{"columns":[]}}