W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Woda dla pokoju - Światowy Dzień Wody 2024

22.03.2024

W dniu Światowego Dnia Wody pragniemy zwrócić Waszą uwagę na znaczenie tego cennego zasobu, jakim jest woda. Tegoroczne hasło przewodnie "Woda dla pokoju" podkreśla kluczową rolę wody w budowaniu pokoju i stabilności na świecie.

Woda dla pokoju - Światowy Dzień Wody 2024

Woda to nie tylko źródło życia, ale także fundament rozwoju gospodarczego i społecznego. Dostęp do czystej wody pitnej jest podstawowym prawem człowieka, a jednocześnie warunkiem koniecznym do osiągnięcia wielu Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

Z okazji Światowego Dnia Wody życzymy wszystkim naszym pracownikom dużo sił do pracy i satysfakcji z podejmowanych działań.

Działania na rzecz wody to działania na rzecz pokoju. A dziś jest to potrzebne bardziej niż kiedykolwiek.

Nasz świat znajduje się na burzliwych wodach. Konflikty szaleją, nierówności są wszechobecne, zanieczyszczenie i utrata różnorodności biologicznej szerzą się, a ponieważ ludzkość nadal spala paliwa kopalne, kryzys klimatyczny przyspiesza, jeszcze bardziej zagrażając pokojowi.

Nasza planeta nagrzewa się. Poziom mórz podnosi się, zmieniają się pory opadów, a rzeki kurczą się. W niektórych regionach powoduje to susze, a w innych powodzie i erozję wybrzeży. Tymczasem zanieczyszczenie i nadmierna konsumpcja zagrażają dostępowi do świeżej, czystej i dostępnej wody, od której zależy życie. Malejące zasoby mogą zwiększać konkurencję i zaostrzać napięcia między ludźmi, społecznościami i krajami. To zwiększa ryzyko konfliktu.

Woda dla pokoju to temat tegorocznego Światowego Dnia Wody. Osiągnięcie tego celu zależy od szerszej współpracy. Obecnie 153 kraje dzielą się zasobami wodnymi. Jednak tylko dwadzieścia cztery z nich zgłosiły umowy o współpracy w zakresie wszystkich swoich wspólnych wód. Musimy przyspieszyć wysiłki na rzecz współpracy. Zachęcam wszystkie kraje do przystąpienia i wdrożenia Konwencji Wodnej Organizacji Narodów Zjednoczonych, która promuje zrównoważone zarządzanie wspólnymi zasobami wodnymi.

Współpraca na rzecz ochrony zasobów wodnych może wzmocnić i utrzymać pokój. Zarządzanie wodą może wzmocnić działania wielostronne i więzi między społecznościami oraz budować odporność na katastrofy klimatyczne. Może również przyczynić się do postępu realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju, które stanowią fundament pokojowych społeczeństw, w tym przez poprawę zdrowia, zmniejszenie ubóstwa i nierówności oraz zwiększenie bezpieczeństwa żywnościowego i wodnego.

Zaangażujmy się we wspólne działania, aby woda stała się siłą napędową współpracy, harmonii i stabilizacji, a tym samym pomogła stworzyć świat oparty na pokoju i dobrobycie dla wszystkich.

Pamietajmy także, że Wody to nie Śmietnik! 

Porzucanie śmieci nad wodą w Polsce stało się plagą. Niejednokrotnie w okolicy cieków lub akwenów napotkać można dzikie wysypiska. Dlatego nasi pracownicy chętnie angażują się w wydarzenia cykliczne organizowane przez samorządy i organizacje społeczne. Co roku organizujemy dziesiątki akcji sprzątania terenów nadwodnych. Jednak niezależnie od tego, jak duże siły angażujemy i jakie środki przeznaczamy na wywóz śmieci, problem stale powraca, a nowe odpady pojawiają się tuż po uprzątnięciu terenu. Dlatego w Światowy Dzień Wody zwracamy się do wszystkich osób aktywnie wypoczywających nad wodą oraz użytkowników wód: nie pozostawiajcie śmieci nad wodą, nie zatruwajcie jej. Przekonujcie do tego innych – swoich sąsiadów i znajomych. Uczcie swoje dzieci, że śmieci ze spaceru czy pikniku zabiera się ze sobą i wyrzuca do kosza lub kontenera. Wszystkim marzy się odpoczynek na łonie natury i podziwianie jej piękna. Można to osiągnąć, pozostawiając naturę w takim stanie, w jakim ją zastajemy. Wystarczy – tylko i aż – nie śmiecić!

W styczniu 2024 roku w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie rozpoczęto wdrażanie standardów uwzględniających dobre praktyki w planowaniu i wykonaniu zadań utrzymaniowych oraz inwestycyjnych. 

Plany utrzymania wód zawierać będą pakiet niezbędnych prac utrzymaniowych o jak najmniejszej ingerencji w środowisko, z uwzględnieniem rozwiązań i zaleceń określonych w publikacjach: "Katalog dobrych praktyk w zakresie robót hydrotechnicznych i prac utrzymaniowych wraz z ustaleniem zasad ich wdrażania" (MGGP, 2018), "Dobre praktyki utrzymania rzek" (WWF Polska, 2018) oraz "Renaturyzacja wód – podręcznik dobrych praktyk renaturyzacji wód powierzchniowych" (Multiconsult, 2020).

Przedmiotowe opracowania, zgodnie z poleceniem Zastępcy Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą z 26 stycznia 2024 roku, są także obligatoryjnie uwzględniane przez PGW Wody Polskie w trakcie planowania i realizacji zadań utrzymaniowych i inwestycyjnych, jako wskazujące dobre praktyki dla działań realizowanych na rzekach, jeziorach i urządzeniach wodnych.

Wideo

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}